Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Odszedł do Pana

22 marca br., w 86 roku życia i 61 roku kapłaństwa odszedł do Pana śp. ks. kan. Marian Jankowski – emerytowany proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wojkowicach-Żychcicach. W ostatnich latach ks. Marian mieszkał w Domu św. Józefa w Będzinie.

Piotr Lorenc

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 26 marca br. Mszy święta w intencji zmarłego przewodniczył bp Grzegorz Kaszak w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie. Po Mszy św. pogrzebowej nastąpiło odprowadzenie zmarłego na cmentarz parafialny w Będznie – Warpiu.

Marian Jankowski urodził się 1 września 1936 r. w Jeżówce koło Gorzkowic w powiecie Piotrków Trybunalski. Ochrzczony został w parafii w Bęczkowicach, w diecezji częstochowskiej. Był najstarszym dzieckiem Franciszka i Marianny (z d. Marcinkiewicz) Jankowskich. Do Szkoły Podstawowej uczęszczał w miejscowości Żerechowa. Po jej ukończeniu w roku 1952 wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Po zdaniu matury przygotowywał się do kapłaństwa w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. 30 kwietnia1961 r. przyjął święcenia diakonatu, a 29 czerwca 1961 r. w katedrze częstochowskiej został wyświęcony na prezbitera.

Pracę duszpasterską jako wikariusz pełnił w następujących parafiach: Kobiele Wielkie, Poraj, parafia Opatrzności Bożej w Częstochowie. Lututowie, Działoszyn, parafii św. Joachima w Sosnowcu, parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu, w parafii pw. św. Stanisława w Czeladzi i parafii pw. św. Tomasza w Sosnowcu.

Od 5 marca 1979 do 18 listopada 1991 r. był proboszczem w parafii św. Walentego w Małusach Wielkich. Od 18 listopada 1991 r. do 17 czerwca 2011 był proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Wojkowicach – Żychcicach. W 1981 r. został mianowany kapelanem Domu Opieki Społecznej w Małusach Wielkich. Dnia 28.09.1991r. Księdzu Marianowi Bp częstochowski nadał tytuł kanonika. Dnia 25 marca 1997 r. został mianowany kanonikiem honorowym nowo utworzonej Kapituły Kolegiackiej olkusko-pilickiej. W roku 2011 przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu św. Józefa w Będzinie. Zmarł 22 marca 2022 r.

2022-03-26 18:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: brutalny atak na kościoły, nie żyje kościelny, 4 osoby ranne

2023-01-26 17:19

[ TEMATY ]

Kościół

Hiszpania

terror

PAP/A. CARRASCO RAGEL

Hiszpańska minister transportu, Raquel Sanchez upamiętnia minutą ciszy ofiary ataku nożem w Algeciras.

Hiszpańska minister transportu, Raquel Sanchez upamiętnia minutą ciszy ofiary ataku nożem w Algeciras.

W miejscowości Algeciras na południu Hiszpanii doszło wczoraj wieczorem do brutalnego ataku w dwóch kościołach. Jedna osoba nie żyje, cztery są ranne, w tym 74-letni salezjanin. Sprawcą jest Marokańczyk, którego zatrzymała policja. Wszystko wskazuje na to, że chodzi tu o atak terrorystyczny.

Około godz. 19.30 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza wtargnął z maczetą do kościoła św. Izydora, w którym trwała Msza św. Z okrzykiem „Allah jest wielki” ruszył w stronę ołtarza niszcząc po drodze obrazy i inne przedmioty. Maczetą ciężko zranił w szyję ks. Antoniego Rodrígueza. 74-letni salezjanin przeżył tylko dzięki natychmiastowej pomocy. Jego stan jest poważny, ale stabilny.

CZYTAJ DALEJ

Ważna rocznica

2023-01-26 19:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Jacek Zimniak

80. rocznica śmierci

pierwszy biskup pomocniczy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

80. rocznica śmierci pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tego gorliwego, mądrego i niezłomnego biskupa Antoniego Jacka Zimniaka, który w bardzo trudnych czasach okrutnej II wojny światowej pełnił posługę w naszej diecezji – mówił na początku Mszy św. w jego intencji bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję