Reklama

Świat

Bp Dajczak: Wyjadę z Rzymu z przekonaniem o konieczności bycia Kościołem misyjnym

[ TEMATY ]

biskup

ad limina

Marek Nackowski

„Wyjadę z Rzymu z przekonaniem, że Ojciec Święty ma rację, gdy mówi, że powinniśmy być Kościołem misyjnym nie tylko na terenach misyjnych” – powiedział bp Edward Dajczak w rozmowie z KAI. Biskup koszalińsko-kołobrzeski pytany z jakim przesłaniem dla swojej diecezji wyjeżdża z Rzymu po wizycie ad limina Apostolorum zaznaczył: „Żyję w takiej części Polski, gdzie nikogo nie trzeba przekonywać, jak prowadzenie misji jest sensowne, istotne i ważne na takich terenach”.

Publikujemy tekst wypowiedzi bp Edwarda Dajczaka:

„Wyjadę z Rzymu z przekonaniem, że Ojciec Święty ma rację, gdy mówi, że powinniśmy być Kościołem misyjnym, nie tylko na terenach misyjnych. Żyję w takiej części Polski, gdzie nikogo nie trzeba przekonywać, jak prowadzenie misji jest sensowne, istotne i ważne na takich terenach. Na pewno wyjadę w tym utwierdzony i co do tego nie ma cienia wątpliwości. Jestem bardzo ciekawy jakie słowa skieruje do naszej grupy Ojciec Święty. Po papieskiej audiencji dla każdej grupy biskupów rozmawialiśmy na temat słów skierowanych do nas przez papieża. Franciszek jest otwarty, przystępny a to nie jest bez znaczenia. Dotychczas większość z nas widziała go na odległość, czy w telewizji. Wszyscy biskupi są pod ogromnym urokiem prostoty relacji i zachowania papieża Franciszka. My tego doświadczamy jako biskupi od papieża. Jeśli nasza wizyta ad limina Apostolorum ma mieć jakieś sens to musimy sobie jasno powiedzieć, że jeśli to co robi Ojciec Święty zaczyna aż tak do ludzi przemawiać, również do tych, którzy są daleko od Kościoła to postawmy sobie pytanie jak to zrobić żeby po Franciszkowemu wrócić do domu i bardziej tak reagować, zachowywać się i poszukiwać jak on.

Reklama

Wizyta ad limina Apostolorum jest też konfrontacją mojej biskupiej lokalności, gdzieś tam z Koszalina, ze światem. Idziemy do kongregacji, papieskiej rady, która stara się pomagać w rozwiązywaniu problemów Kościołów z Europy, Azji innych krajów i kontynentów. Jest to wielka szansa spojrzenia na siebie z takiej uniwersalnej perspektywy. Zauważyłem też, że niektóre problemy niezależnie od części świata są bardzo podobne.

Znalazłem dla siebie potwierdzenie jeszcze innej bardzo ważnej rzeczy. Ojciec Święty w adhortacji apostolskiej „Evangelii Gaudium” zamieszcza wiele cytatów z pism, wypowiedzi bł. Jana Pawła II m. in. po synodach w Azji, Afryce i innych. Franciszek cytuje papieża Jana Pawła II i mówi tak: Europa nie ma prawa narzucać własnej kultury tak gdzie głosi Ewangelię. Wiara bazuje na doświadczeniu ludzi danego miejsca. Dlatego też stwierdzam, że między Koszalinem, Łodzią i Przemyślem jest różnica kulturowa, musimy zatem bazować na dziedzictwie i tradycji danego miejsca. Nasza ewangelizacja będzie miała pewne wspólne elementy i nie możemy opierać się na jakimś ogólniku. Lokalność Kościoła nie ma tylko kontekstu międzynarodowego ale ma odzwierciedlenie w różnorodności diecezji i lokalnej tożsamości. Brzmi to może jak paradoks, że musiałem tu przyjechać, przejść przez liczne watykańskie dykasterie, aby stwierdzić, że niektóre sprawy się powtarzają a inne są tak różnorodne, że ten sam problem może być rozwiązywany w różnych kontekstach kulturowych. Wracam z przekonaniem, że tak jest.”

2014-02-07 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizyta „Ad limina apostolorum”

„Ad limina apostolorum” znaczy do progów apostolskich. Nasi biskupi wyjadą na tę wizytę do Rzymu 31 stycznia. Ich celem jest spotkanie z papieżem, odwiedzenie poszczególnych urzędów Kurii Rzymskiej i złożenie sprawozdania z funkcjonowania diecezji

Wizyta „ad limina apostolorum” ma miejsce cyklicznie co pięć lub trochę więcej lat (poprzednia wizyta odbyła się pod koniec 2005 r.). Dzięki niej biskupi wzmacniają swoją jedność z papieżem, mogą wysłuchać rad Ojca Świętego co do działalności Kościoła – jego pasterzy i świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Egzorcyści z całego świata na Jasnej Górze o zagrożeniach duchowych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

egzorcyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Siódme spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania i osób posługujących modlitwą uwalniania dobiega końca na Jasnej Górze. Takie konferencje odbywają się co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, w tym roku także z Korei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Jest też emerytowany kard. Paul Josef Cordes z Watykanu. W ściśle zamkniętym pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 400 osób.

Egzorcyści nie mają wątpliwości - złe duchy, czyli upadłe anioły, szatan jako byt osobowy - istnieją i robią co mogą, by krzywdzić ludzi. Jednak największym problemem jest dziś to, że nie wierzymy w żywą obecność Jezusa, który kocha każdego człowieka. Dlatego, jak przypomina ks. Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, najważniejszym ich zadaniem jest głoszenie miłości Boga i profilaktyka.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Rada została powołana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na nową kadencję zgodnie z prawem kanonicznym, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jej obradom przewodniczy Biskup Ordynariusz, złożona jest z kapłanów, osób zakonnych, a przede wszystkim ze świeckich, będących przedstawicielami różnych środowisk diecezjalnych. Spotkanie Rady, w którym uczestniczyło większość jej członków, odbyło się w siedzibie kurii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował obecnym za zaangażowanie na rzecz wspólnoty diecezjalnej i przedstawił sytuację duszpasterską, jaka wyłania się z wizytacji kanonicznych, w tym ze spotkań z radami parafialnymi. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii, ks. Wojciech Kania mówił o tegorocznych planach związanych z obchodami 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz o przygotowaniach do światowych dni młodzieży. Uczestnicy spotkania podzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie atmosfery panującej w parafiach oraz relacji z instytucjami takimi, jak szkoły. Była mowa o potrzebie tworzenia nowych miejsc adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu oraz intensyfikacji inicjatyw modlitewnych. Poruszono również temat działalności Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, które częściowo zawiesiły swoją działalność z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych księży proboszczów. Istnieje w związku z tym konieczność odbudowy sieci tych centrów, w zmodyfikowanej formie. Musi to iść w parze z rozwojem wolontariatu, który nie może ograniczać się jedynie do okresowych akcji. Zwrócono jednocześnie uwagę, że należy poprawić komunikację pomiędzy kurią oraz dekanatami i parafiami, oraz pomiędzy duszpasterzami, katechetami i wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję