Reklama

Wiadomości

UNICEF: 16 mln Ukraińców potrzebuje pomocy humanitarnej

Szesnaście milionów mieszkańców Ukrainy potrzebuje pomocy humanitarnej, a 450 tysiącom dzieci grozi niedożywienie. Poinformował o tym Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

[ TEMATY ]

inwazja na Ukrainę

rosyjska agresja na Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Andrea Iacomini z UNICEF Italia podkreślił, że na terytorium Ukrainy atakowane są domy mieszkalne, szpitale, żłobki, szkoły, sierocińce, systemy wodne, centrale elektryczne i inne obiekty infrastruktury. W rezultacie 1,4 mln ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, a 4,6 mln ma dostęp ograniczony, milion osób nie ma elektryczności, a 264 tys. – gazu. Zniszczono lub uszkodzono 500 szkół, zaatakowano też 56 placówek medycznych.

Iacomini zaznaczył, że w czasie trwającej zimy, z temperaturą poniżej zera, grupowanie się w schronach, wysiedlenia i ucieczka rodzin na terenie całego kraju dramatycznie zwiększyły ryzyko epidemii polio i odry, chorób układu oddechowego i pokarmowego (biegunki). Rozpowszechnienie gruźlicy i HIV należy tu do najwyższych w Europie. Z kolei ubiegłoroczna epidemia polio w zachodniej części Ukrainy ujawniła ryzyko występowania chorób, którym można zapobiec poprzez szczepienia.

Niepokój wzbudza nadal pandemia COVID-19, która nie skończyła się wraz z wybuchem wojny. Między 15 stycznia a 25 lutego nastąpił wzrost przypadków o 555 procent. Zaszczepionych dwoma dawkami jest zaledwie 37 proc. społeczeństwa, co plasuje Ukrainę na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Dlatego UNICEF i UNHCR (Wysoki Komisariat Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców) rozprowadzają w swoich punktach pomocy również szybkie testy na COVID-19.

Troskę wywołuje także stan wyżywienia Ukraińców. Co najmniej 450 tys, dzieci poniżej drugiego roku życia wymaga pilnej pomocy żywnościowej. W sumie ponad 16 mln mieszkańców kraju potrzebuje pomocy humanitarnej, w tym 2,9 mln dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

2022-03-29 19:27

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarni z ofiarami wojny na Ukrainie

[ TEMATY ]

Ukraina

inwazja na Ukrainę

pomoc dla Ukrainy

#pomocdlaUkrainy

rosyjska agresja na Ukrainę

Archiwum MFS

Przybysze ze Lwowa na dworcu PKS w Krakowie

Przybysze ze Lwowa na dworcu PKS w Krakowie

    Dzisiaj oraz w Środę Popielcową odbędą się przy wszystkich świątyniach w Archidiecezji Krakowskiej zbiórki środków pieniężnych na pomoc humanitarną oraz dla Uchodźców z Ukrainy.

    W związku z zaistniałą sytuacją w Archidiecezji Krakowskiej jest organizowana zbiórka środków pieniężnych na pomoc humanitarną oraz dla Uchodźców z Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: władze zabierają katolikom tzw. Czerwony Kościół w Mińsku

2022-10-06 13:58

[ TEMATY ]

Białoruś

Autorstwa insider51, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Władze Mińska unieważniły umowę o korzystaniu przez wiernych z miejscowego kościoła katolickiego św. Szymona i św. Heleny, zwanego "Czerwonym". Zawiadomienie o tym otrzymały już władze kościelne. Parafia ma w ciągu kilku dni zabrać ze świątyni wszystkie znajdujące się w niej rzeczy.

Kościół "Czerwony" znajduje się na Placu Niepodległości w samym centrum miasta, obok Domu Rządu i jest jednym z symboli stolicy Białorusi. Już wcześniej, w nocy z 25 na 26 września wybuchł tam zagadkowy pożar, który – choć nie spowodował większych strat materialnych ani ofiar w ludziach – sprawił, że kościół zamknięto i do dzisiaj wierni nie mogą z niego korzystać. W 2013 został on uznany za instytucję postępowania gospodarczego, podlegającą spółce "Minskaja Spadczyna" (Dziedzictwo Mińskie) i to ona powiadomiła obecnie wiernych o unieważnieniu umowy o korzystaniu z obiektu.

CZYTAJ DALEJ

Winnica: Dzwon Nadziei z krakowskich Łagiewnik trafił do ukraińskiego sanktuarium Bożego MIłosierdzia

2022-10-06 18:37

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Ukraina

dzwon

Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Dzwon Nadziei poświęcony 14 sierpnia w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotarł do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w Ukrainie. Przekazanie daru odbyło się podczas obchodów 25. rocznicy konsekracji winnickiego kościoła z udziałem ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej bp. Leona Dubrawskiego.

Na czaszy dzwonu umieszczone są słowa z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 17 sierpnia 2002 roku: „Gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój". Dzwon jest darem Łagiewnik dla udręczonej wojną Winnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję