Reklama

Świat

Serdeczna i udana wizyta

[ TEMATY ]

biskup

kard. Stanisław Dziwisz

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„To była serdeczna i udana wizyta” - tak podsumował wizytę biskupów polskich w Rzymie kard. Stanisław Dziwisz.

Wszyscy biskupi, z którymi się rozmawia są ujęci serdecznością papieża. Franciszek przyjmuje ich jako swoich gości, wita serdecznie, a następnie odprowadza do drzwi jak gospodarz domu.

W rozmowach z papieżem były poruszane różne kwestie, o których na bieżąco ukazywały się informacje na stronie www.niedziela.pl. Papież odniósł się do tych spraw w swoim podsumowującym przesłaniu do biskupów polskich.

Po wyjściu z podsumowującego spotkania z papieżem Franciszkiem kard. Dziwisz powiedział: „Ta wizyta przyniesie dobre owoce w Polsce”.

- Ze strony Ojca Świętego spotkaliśmy się z wielką ojcowską troską - mówi kard. Stanisław Dziwisz - zobaczyliśmy, że papież zna polskie sprawy, że otacza nas wszystkich ogromną życzliwością i sympatią. Myślę, że ta sympatia do naszego narodu zrodziła się jeszcze za czasów Jana Pawła II, który powołał go najpierw do grona biskupów, później mianował arcybiskupem Buenos Aires, a następnie kardynałem. Papież Franciszek wiele razy powtarzał mi: przygotujcie dobrze 27 kwietnia, to jest wielki dzień dla polskiego Kościoła, dla narodu, zróbcie wszystko, aby Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie był owocny dla całego Kościoła. Zapewniliśmy Ojca Świętego, że w Polsce jest wielkie otwarcie i oczekiwanie na te dni, a także na jego wizytę w Polsce, bo papież nie tylko mówi słowem ale świadectwem swojego życia, to jest ogromne oddziaływanie. Jesteśmy ubogaceni i szczęśliwi tą wizyta ad limina. Dziś już można powiedzieć, że była udana i będzie procentowała, kiedy wrócimy do Polski, do swoich diecezji.

Dochodzą do Watykanu informacje z Polski - dodaje kard. Dziwisz. - Szkoda, że publiczne środki przekazu nie relacjonują tego wydarzenia, tego nastroju, który tu panuje. Przecież tutaj w Watykanie jest reprezentowany przez swoich duszpasterzy polski Kościół. Tym bardziej, że ad limina to nie tylko wizyty w kongregacjach, przekazanie sprawozdań, ale przede wszystkim wielka modlitwa z Ojcem Świętym i za Ojca Świętego, za cały Kościół.

Reklama

POSŁUCHAJ AUDIO

2014-02-07 14:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawscy biskupi są już u Franciszka

Nasze oczekiwania co do wizyty „ad limina Apostolorum” są duże – mówi kard. Kazimierz Nycz. – Biskupi z mojego pokolenia pamiętają i wizytę ad limina z Janem Pawłem II i z Benedyktem XVI. Każdy papież wnosi w te spotkania coś od siebie. Ufam, że Franciszek przekaże nam pewne wytyczne, które zostaną potem włączone do programu naszego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję