Reklama

Jasna Góra

Jasnogórski carillon wzbudza zainteresowanie

Uznawany jest za instrument wyjątkowy, nie tylko w skali krajowej, ale i światowej. Jego melodie, w zależności od czasu liturgicznego: maryjne, wielkanocne czy kolędy, rozbrzmiewają codziennie w sanktuarium.

Carillon na Jasnej Górze wzbudza zainteresowanie także naukowców. Grupa studentów muzyki kościelnej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku miała okazję przyjrzeć się temu wyjątkowemu instrumentowi, który znajduje się w jasnogórskiej wieży. Towarzyszyła im dr Monika Kaźmierczak, która od kilku lat prowadzi dotyczący go projekt badawczy.

BPJG

Dr Kaźmierczak wyjaśniała, że jasnogórski carillon nie zasługuje w pełni na to miano, ponieważ spełnia jedynie wymóg ilości dzwonów, których jest tu ponad 30. - Poprawnie powinien być nazywany kurantem, gdyż obecnie gra w trybie automatycznym, a nie ręcznym. Może jednak i tak być uznany za instrument wyjątkowy, nie tylko w skali krajowej, ale i światowej - powiedziała dr Kaźmierczak, która od ponad 20 lat jest także carillonistką w Gdańsku.

Tłumaczyła, że carillon powinien mieć co najmniej 23 dzwony i musi grać ręcznie, żeby miał prawo do tej nazwy. - Służy do tego specjalna klawiatura, która tu na Jasnej Górze co prawda jest, ale aktualnie nieużywana. Gra on obecnie w trybie automatycznym, co 15 minut - wyjaśniła dr Kaźmierczak. Dodała, że specjalistami w branży są Holendrzy, bo w Holandii jest 180 carillonów, na świecie ok. 640. W Polsce są trzy, wszystkie w Gdańsku.

BPJG

BPJG

- Marzy się nam, aby i ten instrument na Jasnej Górze zabrzmiał znowu pięknie - podkreśliła dr Monika Kaźmierczak.

Jasnogórski carillon był obiektem oceny holenderskiego specjalisty Gerta Oldenbeuvinga w 2019 r. Carillonista przybył do Polski na zaproszenie Akademii Muzycznej w Gdańsku, która prowadzi projekt badawczy dotyczący tego wyjątkowego instrumentu na jasnogórskiej wieży.

- Historia tego carillonu jest interesująca, dzwony zostały odlane w 1905 r. w Belgii w Mechelen przez ludwisarza, którego było to jedyne tego typu dzieło - powiedział wówczas badacz.

Carillon to zespół odpowiednio strojonych dzwonów na wieży kościelnej, wygrywających melodie, uderzanych młotkami przez grającego (za pośrednictwem systemu dźwigni) lub przez mechanizm samogrający.

Reklama

Ojczyzną carillonów jest Flandria, a nazwa wywodzi się z francuskiego „gra na dzwonach”.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

2022-03-31 20:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świątynia w Łodygowicach pięknieje. Efekty prac zaskakują

[ TEMATY ]

remont

prace konserwatorskie

wieża kościoła

sygnaturka

M. Godek

Efekt prac na wieży robi wrażenie.

Efekt prac na wieży robi wrażenie.

Trwają prace prowadzone przy kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach.

Jedną z widocznych prac, którą udało się zrealizować w Łodygowicach w ramach unijnego projektu, jest wymiana starych kamiennych schodów prowadzących do świątyni, na nowe. Na samej górze znalazły się odrestaurowane kropielnice z XVIII w.

CZYTAJ DALEJ

Prywatna wiara?

2022-09-06 12:22

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

„Ksiądz proboszcz odmówił mojemu mężowi bycia chrzestnym, ponieważ zadeklarował się jako wierzący, ale niepraktykujący”. Czy taki katolik może zostać chrzestnym?

Jednym z największych przekłamań, jakie udało mi się w życiu usłyszeć, było powiedzenie, że wiara jest wyłącznie prywatną sprawą człowieka. Nawet jeśli zawęzimy to stwierdzenie tylko do wiary chrześcijańskiej (w judaizmie czy islamie byłoby to w ogóle nie do pomyślenia), to i tak w znacznym stopniu mija się ono z prawdą.

CZYTAJ DALEJ

I Forum Bezpieczeństwa Społecznego

2022-09-26 17:53

x MM

Uczestnicy Forum

Uczestnicy Forum

Za nami Pierwsze Forum Bezpieczeństwa Społecznego. Jest to owoc współpracy pomiędzy Fundacją Obserwatorium Społeczne a Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. Wydarzenie odbywało się pod patronatem abp. Józefa Kupnego.

W ramach Forum, które odbywa się pod hasłem: „Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych”, przygotowana została VII konferencja o bezpieczeństwie, a także warsztaty. - W tym roku poszerzyliśmy formułę, stąd też przygotowane zostały warsztaty, których celem jest wdrożenie założeń wynikających z naszych poprzednich konferencji - mówił ks. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję