Reklama

Świat

Podczas wizyty ad limina modliliśmy się za Ukrainę

[ TEMATY ]

ad limina

pl.wikipedia.org

Podczas wizyty ad limina Apostolorum w Rzymie uczestniczący w niej biskupi greckokatoliccy modlili się za Ukrainę. W rozmowie z KAI bp Włodzimierz Juszczak przypomniał, że obecny tydzień jest obchodzony przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki jako tydzień postu i modlitw w intencji Ukrainy. „Cały czas śledzimy co dzieje się na Ukrainie, a docierające do nas informację są niezwykle niepokojące. Władze nie dążą do dialogu i porozumienia. Modlimy się o to, aby nie przelało się już więcej krwi. Jeśli nie dojdzie do pokojowych rozwiązań to nad Ukrainą wisi widmo wojny domowej” – powiedział bp Juszczak.

„Dla nas najważniejszym punktem wizyty była audiencja u papieża Franciszka, podczas której, w słowie wstępnym, prymas Polski abp Józef Kowalczyk zaprezentował także nasz Kościół Ojcu Świętemu. Natomiast biskup pomocniczy diecezji przemysko-warszawskiej Eugeniusz Popowicz poprosił papieża o modlitwę w intencji Ukrainy. Żegnając się z grekokatolikami Franciszek powiedział po ukraińsku: Slawa Isusu Chrystu!” – powiedział bp Juszczak.

Drugie spotkanie z Ojcem Świętym miało miejsce podczas audiencji dla wszystkich katolickich biskupów z Polski 7 lutego, które wieńczyło wizytę ad limina Apostolorum. Papież udzielił wszystkim błogosławieństwa i przekazał przesłanie o duszpasterskiej odnowie Kościoła katolickiego w Polsce.

Biskup wrocławsko-gdański przypomniał, że Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest znany papieżowi Franciszkowi. W listopadzie ub.r. spotkał się w Watykanie z jego zwierzchnikiem abp Światosławem Szewczukiem i liczną grupą biskupów, kapłanów i wiernych z okazji 50 rocznicy przeniesienia relikwii św. Jozafata do Bazyliki Watykańskiej.

Biskupi greckokatoliccy odwiedzili kilka watykańskich dykasterii, w których poruszano głównie kwestie duszpasterskie, z których większość dotyczyła jednakże Kościoła obrządku łaciskiego.

Reklama

Ważną dla biskupów greckokatolickich była wizyta w Kongregacji Kościołów Wschodnich. „Byliśmy tam tylko we dwóch z bp Eugeniuszem. Spotkaliśmy się między innymi z prefektem Kongregacji kardynałem Leonardo Sandrim i sekretarzem abp. Cirilem Vasilem i rozmawialiśmy o codziennym życiu naszego Kościoła. Poruszyliśmy praktycznie wszystkie ważne dla nas kwestie m.in. związane z duszpasterstwem, sytuacją materialną, powołaniami kapłańskimi i zakonnymi. Niestety od lat nie mamy powołań do naszych wspólnot zakonnych” – powiedział bp Juszczak i dodał, że mimo trudności Kościół greckokatolicki w Polsce z optymizmem patrzy w przyszłość.

Bp Juszczak wyraził żal, że do Kongregacji Kościołów Wschodnich nie poszła z nimi grupa biskupów z Kościoła rzymskokatolickiego. „Dobrze by było, gdyby przyszli biskupi także z tych diecezji łacińskich, którzy mają na swoich terenach duże skupiska grekokatolików. Choćby dlatego, aby wiedzieć, że jest to wspólnota eklezjalna i ma swoje struktury, związki z Watykanem, że ma też swoją specyfikę, potrzeby i problemy. Nasze wspólnoty są małe i rozproszone ale za to niezwykle oddane i przywiązane do swojej tradycji. Brakowało nam biskupów łacińskich” – powiedział bp Juszczak.

Biskupi greckokatoliccy uczestniczyli też w Mszach św. odprawianych w czterech bazylikach papieskich. „Jest dużym przeżyciem przebywanie w miejscach, gdzie na ziemi rzymskiej zrodziło się chrześcijaństwo, gdzie za wiarę oddali życie pierwsi wyznawcy Chrystusa” – zaznaczył biskup wrocławsko-gdański.

Biskupi spotkali się także ze swoimi wiernymi mieszkającymi w Rzymie. Przewodniczyli liturgii w świątyni parafialnej na Piazza Madonna dei Monti. Większość jej wiernych stanowią imigranci z Ukrainy. W niedzielę biskup Włodzimierz odprawi liturgię w rzymskim Soborze św. Sofii.

Przypomniał, że niestety ze względu na stan zdrowia do Rzymu nie mógł przybyć metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak.

Była to druga już wizyta ad limina Apostolorum w Watykanie bp Włodzimierza Juszczaka.

2014-02-08 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy biskupi rozpoczynają wizytę "ad limina Apostolorum"

[ TEMATY ]

ad limina

oberto-Taddeo--Foter.com-CC-BY

Bardzo intensywnie wygląda program wizyty "ad limina Apostolorum" polskich biskupów w Rzymie. Polscy hierarchowie w dniach 1-8 lutego odwiedzą urzędy Kurii Rzymskiej i omawiać różne aspekty działalności Kościoła w Polsce oraz pięć razy w grupach, i raz wszyscy, spotkają się z papieżem Franciszkiem. Ponadto odprawią Msze św. w czterech papieskich bazylikach.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: Andrzej Duda przyznał prezydentowi Łotwy Order Orła Białego

2023-02-01 11:35

[ TEMATY ]

prezydent

PAP/EPA/TOMS KALNINS

Prezydent Andrzej Duda przyznał Order Orła Białego prezydentowi Łotwy Egilsowi Levitsowi; polski przywódca otrzymał od prezydenta Łotwy Order Westharda - poinformowała w środę prezydencka kancelaria. W środę w Rydze odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy.

Polski prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa od wtorku z wizytą na Łotwie. W środę w Rydze Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Levitsem. Według KPRP, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo w regionie, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję