Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: po dwuletniej przerwie wracają miejskie Drogi Krzyżowe

Licząca kilkaset lat tradycji Droga Krzyżowa kielczan do klasztoru na Karczówce i miejska – w formie – misterium – najstarszymi ulicami Kielc, a także papieska w Masłowie, wracają po przerwie spowodowanej pandemią.

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Kielce

AdobeStock

Organizatorem Drogi Krzyżowej na Karczówkę jest od lat wspólnota Domowego Kościoła. Nabożeństwo rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego w piątek, 8 kwietnia o godz. 17.00 w kościele Niepokalanego Serca NMP w Kielcach.

Trasa nabożeństwa nawiązuje po części do rozwiązań urbanistycznych w Kielcach datowanych na przełom XVI i XVII wieku. Według odnalezionej dokumentacji austriackiego geodety z czasów zaborów, czas powstania tej pierwszej miejskiej Drogi Krzyżowej, oszacowano na przełom XVI/XVII wieku.

Fundacja Kalwarii była zapewne związana z dziękczynieniem za ocalenie miasta od zarazy. Mogła ona powstać w związku z przeniesieniem w uroczystej procesji relikwii św. Karola Boromeusza z kieleckiej kolegiaty na Karczówkę w 1628 r. Według innej hipotezy fundacja Drogi Krzyżowej nastąpiła dopiero w 1631 r., po osiedleniu się na wzgórzu bernardynów.

Jeszcze w XIX w. mieszkańcy Kielc odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uniknięcia zarazy. Droga była wówczas nieutwardzona, nie było linii kolejowej, inna była topografia okolicy. Z czasem stan kapliczek pogarszał się z każdym rokiem. Bardzo podupadły one w latach PRL, a nabożeństwo zostało zakazane jako zgromadzenie publiczne.

W 1998 r. ponownie ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Karczówki i stowarzyszeń związanych z zachowaniem dziedzictwa Karczówki, a także wspólnocie Kościoła Domowego. Zostały zrekonstruowane kapliczki, uzupełnione cyfry i płaskorzeźby.

Ponadto przez Kielce tradycyjnie w Wielkim Tygodniu przejdzie droga krzyżowa od kościoła św. Wojciecha na plac św. Jana Pawła II przy katedrze. Nabożeństwo przez lata gromadziło tysiące kielczan. Prowadzą je zawsze wszyscy biskupi kieleccy. W tym roku za organizację odpowiadają kieleckie duszpasterstwa akademickie. Nabożeństwo rozpocznie się w Wielki Wtorek o godzinie 19.00. Zgromadzeni będą się modlić o pokój na Ukrainie i całym świecie. Na nabożeństwo zostaną zaproszeni także Ukraińcy. Krzyż będą tradycyjnie nieśli przedstawiciele różnych grup społecznych.

Reklama

W piątek 8 kwietnia odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami podkieleckiego Masłowa, w miejscu, gdzie wylądował Jan Paweł II podczas pielgrzymki do ojczyzny. Nabożeństwo jest zawsze organizowane w okolicy rocznicy śmierci Jana Pawła II. O godz. 18.00 zaplanowano Mszę św. w kościele parafialnym w Masłowie, a potem wierni, rozważając stacje Drogi Krzyżowej, przejdą ulicami przed pomnik św. Jana Pawła II, który znajduje się przy lotnisku. Modlitwie tradycyjnie będzie przewodniczył ks. bp Marian Florczyk.

„Ku wolności mojej i Twojej” – pod takim hasłem zostanie w Niedzielę Palmową, 10 kwietnia odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kościele parafialnym w Bęczkowie. Początek o godz. 15.00. Poprowadzi je ks. Kamil Banasik, Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Kieleckiej. Z kościoła wierni wyruszą trasą wiodącą na szczyt Góry Radostowej.

– Planujemy tam budowę rzeźbionych kapliczek i regularne spotkania duszpasterstwa trzeźwości – zapowiada ks. Banasik.

Podczas tegorocznych rozważań będzie można usłyszeć świadectwa tych, którzy wrócili na drogę trzeźwości. Każdy z uczestników będzie miał możliwość podjęcia abstynencji i wpisania się do Księgi Trzeźwości Diecezji Kieleckiej‚ która będzie wyłożona w kościele parafialnym.

2022-04-01 18:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: człowiek to wyjątkowy pielgrzym

„Całe życie jest pielgrzymką, a człowiek to wyjątkowy pielgrzym, który przemierza drogę sensownie, nawet, jeśli wymaga to trudu i ofiary, ponieważ dąży do wybranego celu” – mówił dzisiaj w sanktuarium w Wiślicy bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. koncelebrowanej, rozpoczynającej XXXV Pieszą Pielgrzymkę Kielecką na Jasną Górę.

Msza św. była sprawowana przy ołtarzu polowym, przez księży wyruszających z pielgrzymami, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Wokół ołtarza i wiślickiej kolegiaty stanęli pielgrzymi z trzynastu grup.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Ekstremalne życie z Jezusem

2022-12-08 13:01

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga z młodymi żołnierzami z DA Nieśmiertelni.

Bp Maciej Małyga z młodymi żołnierzami z DA Nieśmiertelni.

Bp Maciej Małyga odwiedził w Akademii Wojsk Lądowych młodych żołnierzy z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni”. Opowiadał m.in. jak szedł pieszo 1350 km z Turcji do Jerozolimy.

Na wyprawę wybrał się ze swoim bratem w 2010 roku. Przeszli 1350 km w 40 dni, z Tarsu do Jerozolimy. Jak zacząć taką podróż? – Nie bać się nieznanego. I wziąć darmowy autobus na Bielany, a stamtąd złapać stopa do Turcji – rozpoczął z uśmiechem opowiadanie bp Maciej. – Pamiętam do dziś: 27 samochodów, 6 krajów, 6 dni. Tak znaleźliśmy się w Stambule. Autostop to czekanie na miłosierdzie ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję