Reklama

Świat

Grupa biskupów polskich koncelebrowała dziś Mszę św. z papieżem Franciszkiem

[ TEMATY ]

ad limina

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

Dom św. Marty

Dom św. Marty

Abp Stanisław Gądecki, bp Piotr Libera oraz poznańscy biskupi pomocniczy: Zdzisław Fortuniak, Grzegorz Balcerek i Damian Bryl uczestniczyli dziś w koncelebrowanej Mszy św., której w Domu Świętej Marty przewodniczył papież Franciszek.

Dzieląc się w Radio Watykańskim swoimi wrażeniami abp Gądecki podkreślił bezpośredniość Ojca Świętego i jego styl, wyróżniający się modlitewnym skupieniem a także chwilami milczenia. - Wskazuje to na wielką mistyczną wrażliwość papieża Franciszka - zaznaczył metropolita poznański i porównał duchowość eucharystyczną obecnego Następcy św. Piotra z duchowością bł. Jana Pawła II - skoncentrowanie na Bożych tajemnicach przeżywanych w Eucharystii. Abp Gądecki, podobnie jak inni biskupi mieszkający w Domu Świętej Marty spotykał się z Ojcem Świętym także przy posiłkach. Dzisiaj miał okazję zamienienia kilku słów i na uwagę, iż w papieską posługę wpisane jest nieustanne męczeństwo, usłyszał odpowiedź Franciszka, że rzecz ma się inaczej - jest to radość nieustannego poznawania Kościoła.

Wracając do Polski abp Gądecki pragnie przybliżyć kapłanom "metodologię" papieża Franciszka, co także jest pewną nowością w pracy Kurii Rzymskiej. Rozmawiając z prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa kardynałem - nominatem Beniamino Stellą metropolita poznański dostrzegł, że również dla pracowników poszczególnych dykasterii uczenie się "stylu Franciszka" jest pewnym wyzwaniem. Stąd spotykając się z kapłanami abp Gądecki chce im wskazać konieczność przemyślenia i zmiany stylu relacji z wiernymi.

Rozmawiając z Ojcem Świętym pasterz Kościoła poznańskiego mógł podzielić się również uwagami dotyczącymi prób przeciwstawiania przez antyklerykalne media "dobrego papieża" "złym biskupom i kapłanom polskiego Kościoła". Franciszek jest świadom tych manipulacji, które przypominają początek lat sześćdziesiątych, kiedy komunistyczne media przeciwstawiały "dobrego papieża Jana XXIII" kardynałowi Wyszyńskiemu, "stającemu na przeszkodzie" dialogu Kościoła z marksizmem. Stąd zadaniem Kościoła w Polsce jest uważne wsłuchiwanie się w przesłanie Ojca Świętego, aby wyzwolić się z duchowego spadku po komunizmie, z tej dwoistości myślenia i działania - powiedział abp Stanisław Gądecki.

2014-02-08 17:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mam poczucie siły Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 26

[ TEMATY ]

ad limina

abp Józef Górzyński

ad limina Apostolorum

Bożena Sztajner

Abp Józef Górzyński

Abp Józef Górzyński

Wyszedłem ze spotkania z papieżem Franciszkiem z poczuciem eklezjalności, poczuciem siły Kościoła, która wynika przede wszystkim z faktu, że jest to dzieło Boże – dzieli się w rozmowie z Niedzielą abp Józef Górzyński.

Włodzimierz Rędzioch: Księże Arcybiskupie, niektóre media stworzyły bardzo złą atmosferę wokół wizyty ad limina polskich biskupów...

Abp Józef Górzyński: Jadąc do Rzymu, obawiałem się, że ta narracja mediów będzie wpływać na wizytę, ale tak się nie stało. W Watykanie dyskutowaliśmy tylko o problemach, i to w sposób merytoryczny. Przed wizytą wysłaliśmy nasze sprawozdania i w czasie spotkań było widać, że zostały one przestudiowane – zadawano nam konkretne pytania, a my mogliśmy swobodnie rozmawiać na temat interesujących nas problemów. Należy przypomnieć prawdziwy charakter wizyty ad limina: pierwszy jej punkt to modlitwa u grobów apostolskich – czyli aspekt duchowy, drugi to spotkanie z Piotrem – czyli wymiar eklezjalny, a trzeci dopiero jest aspekt sprawozdawczy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje na dobre rozeznanie powołania

2023-02-01 12:37

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

ks. Mirosław Benedyk

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Duszpasterstwo Powołań jeszcze przed feriami zimowymi zaprasza na rekolekcje do świdnickiego seminarium. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nawet uczniowie szkół podstawowych.

- Zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla młodzieży męskiej. Tytuł rekolekcji - „Na Twoje słowo” (Łk 5,5) to jednocześnie ich program. W tym roku chcemy przeżyć je w atmosferze skupienia, ucząc się tego, w jaki sposób czytać Pismo Święte, żeby usłyszeć to, co Bóg do nas mówi. Przez trzy dni będziemy się wspólnie modlić i rozważać słowo Boże. Każdy będzie miał możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapłanem oraz spowiedzi świętej – zachęca ks. Piotr Gołuch - Diecezjalny Duszpasterz Powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję