Reklama

Świat

Podsumowanie ad limina w trzech słowach

[ TEMATY ]

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Po rozmowach z księżmi biskupami oraz przyglądaniu się z bliska ich wizycie w Rzymie, można podsumować ad limina trzema słowami: Wiara-Papa/Papa-Tematy.

Wiara

W Bazylikach św. Piotra i św. Pawła biskupi polscy wspólnie wyznali wiarę katolicką przy grobach apostołów. Był to piękny znak jedności wiary następców apostołów z tymi, którzy pierwsi ją głosili. A jak pisał Jan Paweł II „wiara umacnia się, gdy jest przekazywana”, dlatego biskupi mówili, iż będą dzielić się przeżyciami z Rzymu po powrocie do Polski.

Reklama

Papa/Papa

Po spotkaniu z Ojcem Świętym księża biskupi zawsze podkreślali ojcowskie i serdeczne przyjęcie przez papieża Franciszka. Papież nie spieszył się, słuchał z uwagą, rozmawiał i żartował. Po spotkaniu zaś odprowadzał biskupów do drzwi jak gospodarz domu. Taką postawę dobrze wyraża gra słów w języku włoskim. Jeden wyraz ma dwa znaczenia, w zależności od tego, gdzie pada akcent. Wyraz Papa znaczy papież, ale gdy na końcu postawi się akcent nad literą „a” - Papa - to oznacza dosłownie tata/tatuś (jak Abba za czasów Jezusa). Podobnie papież Franciszek przyjął biskupów polskich tak jak tata przyjmuje członków swej najbliższej rodziny.

Tematy

Tematyka spotkań z Ojcem Świętym oraz w Kurii Rzymskiej była bardzo bogata. Rozmawiano m.in. o sakramencie spowiedzi, problemach rodzin, kwestiach bioetycznych, powołaniach kapłańskich i zakonnych, środkach przekazu (w tym o m.in. o TV Trwam, Radiu Maryja i Niedzieli). Mówiono również o katechizacji, szkolnych kołach „Caritas” oraz idelogii gender, co stanowiło nowy temat podczas tego ad limina. Ponadto ponowiono zaproszenie Papieża Franciszka do Polski na światowe Dni Młodzieży w 2016 r. (więcej na stronie www.niedziela.pl ). Ad limina biskupów polskich, papież Franciszek podsumował w spontanicznym przemówieniu słowami: To były dla mnie piękne dni.

2014-02-09 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: biskupi proszą papieża o przełożenie wizyty ad limina

[ TEMATY ]

ad limina

ad limina Apostolorum

Karol Porwich/Niedziela

O ponowne przełożenie zbliżającej się wizyty ad limina Apostolorum zwróciła się do Ojca Świętego Konferencji Episkopatu Austrii. Jak zaznaczono, jest to związane z aktualnym rozwojem pandemii koronawirusa w tym kraju oraz niepokojami społecznymi.

„Ponieważ sytuacja w Austrii jest bardzo napięta z powodu czwartego lockdownu, my biskupi chcemy obecnie pozostać z ludźmi na znak solidarności z naszymi rodakami – stwierdził przewodniczący episkopatu, arcybiskup Franz Lackner. Nieco wcześniej nuncjusz apostolski w Austrii, abp Pedro Lopez Quintana, oficjalnie poinformował Stolicę Apostolską o prośbie biskupów austriackich. Odpowiedź z Watykanu jest oczekiwana w najbliższych dniach, tym bardziej, że wizyta została zaplanowana na przyszły tydzień.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję