Reklama

Niedziela Legnicka

Skauci Europy z pielgrzymką w Krzeszowie

Ostatnia sobota marca (26 III 2022 r.), była dniem diecezjalnej pielgrzymki skautów do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Krzeszów

skauci

ks. Piotr Nowosielski

Uczestnicy

Wzięło w niej udział ponad 200 harcerzy ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, które należy do Federacji Skautingu Europejskiego. Byli to przedstawiciele wszystkich gałęzi wiekowych: wilczki, harcerki i harcerze, przewodniczki i wędrownicy, obu nurtów - żeńskiego i męskiego. Przybyli do Krzeszowa reprezentowali Hufce: Legnicki, Jeleniogórsko – Legnicki, Gryfowski, Środowisko Jeleniogórskie, oraz gościnnie Hufiec z Żar. Harcerze przyszli w pieszej pielgrzymce pod hasłem: „Mów Amen jak Maryja”.

Harcerskie święto

- Dzisiejszy dzień, to tradycyjny dzień modlitw za Skautów Europy, związany z dniem Zwiastowania Pańskiego, w okolicach którego skauci modlą się za siebie. Skauci Europy pracują na trzech fundamentach. Pierwszy z nich oparty jest na tradycyjnym skautingu założyciela Baden-Powella, drugi na wizji zjednoczonej Europy wartości i trzeci – to chrześcijaństwo. Natomiast obszary pracy obejmują odniesienie do Boga, służbę, pracę nad charakterem, czy też kierowanie się zmysłem praktycznym – przypomina ks. Stanisław Bakes, diecezjalny duszpasterz harcerzy. - Przybywając z pielgrzymką, chcemy przypomnieć że chcieliśmy wznieść się ponad podziały ludzkie i dlatego postanowiliśmy zostać Skautami Europy. Maryję, której poświęcamy Rosję, Ukrainę i samych siebie prosimy, aby dała nam poznać skąd idziemy i dokąd zmierzamy, otwierając nas na poznanie woli Bożej i jej wypełnienie – dodaje.

Czas pielgrzymkowy

Po wydarzeniach związanych z zawiązaniem wspólnoty, modlitwie połączonej z podjęciem przez dużą część skautów Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, grach terenowych, w godzinach popołudniowych pielgrzymów odwiedził biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Najpierw o godz. 15.00, przed Ikoną Matki Bożej Łaskawej, tak jak dzieńwcześniej w Legnicy dokonał zawierzenia Jej Rosji i Ukrainy, wraz z modlitwą o pokój, a następnie przewodniczył Mszy św. W homilii, przypomniał że skauci to także ci, którzy podejmują walkę, ale inną od walk tego świata. Jest to walka o nawrócenie drugiego człowieka. Przywołał słowa św. Pawła: Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich (Ef 6,12nn). Jednocześnie Paweł podpowiada jakimi środkami chrześcijanin walczy, co jest jego orężem i jak staje się rycerzem Chrystusa. - Dzisiaj chcieliśmy, aby ten zew Bożego słowa, doprowadził nas i do Tej, od której Słowo Boże na nowy sposób zaczęło być obecne w świecie, do Najświętszej Maryi Panny, a także chcieliśmy by przed ten akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi na nowo rozpoczął się też nowy akt walki, walki duchowej, o zbawienie, o pokój, o pojednanie - mówił biskup Andrzej

Reklama

Spotkanie zakończył uroczysty apel na placu przed Bazyliką

Reportaż ze spotkania na stronach Radia Plus: www.legnica.fm


  


2022-04-05 09:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego

[ TEMATY ]

skauci

skauting

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Skauci Europy obchodzili w sobotę Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego. „Jesteście da nas wszystkich nadzieją, że zbudujecie dobry świat, że będziecie szczególnie świadomie wracać do chrześcijańskich wartości Europy” – mówił do zgromadzonych w papieskiej świątyni abp Marek Jędraszewski.

Skauci rozpoczęli swoje świętowanie od Drogi Krzyżowej, która biegła od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była Msza św. i Apel Harcerski. W homilii abp Marek Jędraszewski zapewnił o swojej modlitwie o to, aby Skauci Europy pozostali wierni Chrystusowi i mieli odwagę Go bronić. „Jesteście dla nas wszystkich nadzieją, że zbudujecie dobry świat, że będziecie szczególnie świadomie wracać do chrześcijańskich wartości Europy” – mówił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Zgłębiają liturgię

2023-02-05 08:23

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

KODAL

Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii

Łagów Lubuski

Katarzyna Krawcewicz

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie prowadziła w Łagowie w dniach 30 stycznia – 5 lutego rekolekcje specjalistyczne dla młodzieży.

KODAL, czyli Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii, w tym roku przebiegał pod hasłem Desiderio Desideravi. Jest to tytuł ogłoszonego przez papieża Franciszka listu apostolskiego o liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję