Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup legnicki u św Jakuba

Na zaproszenie które napłynęło z sąsiedniej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, 30 marca biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, wziął udział w uroczystościach ku czci św. Jakuba w Jakubowie.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Jakubów

biskup legnicki

ks. Piotr Nowosielski

Powodów do świętowania było kilka. Od strony lokalnej, podczas tego wydarzenia bp diecezjalny Tadeusz Lityński pobłogosławił nową, jubileuszową figurę św. Jakuba i koronę do obrazu w kościele, w ołtarzu głównym, która wraca na swoje miejsce po 300 latach.

Poświęcony też został nowy dach na domu parafialnym, który spłonął podczas pożaru w ubiegłym roku. Kolejnym powodem o charakterze diecezjalnym, było zapoczątkowanie Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego. Pierwsza sesja odbyła się po uroczystości w Jakubowie, w głogowskim teatrze. Inauguracyjne wykłady wygłosili ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz i dr Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Kolejne sesje synodalne zaplanowano w Ośnie Lubuskim, Szczyrku, Lęborku i 30 kwietnia na Jasnej Górze. Jego hasłem są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu”. Patronat nad Synodem objął nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

W wymiarze Kościoła powszechnego, uroczystości w Jakubowie były okazją do przypomnienia wizyty św. Jana Pawła II w Santiago de Compostella przed 40 laty.

Wszystkie te motywy zostały przypomniane w homilii, którą wygłosił biskup legnicki. Mówiąc o słowie jubileusz, zwrócił uwagę że ma on korzenie biblijne. Nawiązując zaś do wizyty papieskiej przywołał słowa Jana Pawła II: ... kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. (JP II 9XI 1982)

Kustosz sanktuarium ks. kan. Stanisław Czerwiński, który od początku swej pracy w tej parafii (1999 r.) podjął się rozszerzania kultu św. Jakuba, podziękował wszystkim uczestnikom i darczyńcom za obecność i wspólną modlitwę. Warto dodać, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznana mu została Złota Odznaka „Za opiekę nad zabytkami”.

Reklama

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzyści, delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, szkół im Jana Pawła II, Bractw św. Jakuba i indywidualni goście.

Jakubowy Rok Jubileuszowy, którego główne uroczystości wypadały w roku ubiegłym, decyzją papieża Franciszka, z racji panującej pandemii został przedłużony do końca bieżącego roku.


  

2022-04-05 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz wizyty św. Jana Pawła II w Legnicy

Przed 25 laty, 2 czerwca 1997 r., do Legnicy z wizytą apostolską przybył papież Jan Paweł II. Najpierw został powitany na legnickim lotnisku, i przy ołtarzu polowym, w gronie ponad 300 tys. uczestników sprawował Eucharystię.

Po 25 latach, o tej samej porze kiedy św. Jan Paweł II przybył do Legnicy, rozpoczęła się dziękczynna liturgia Mszy św., pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Do udziału w niej zostali zaproszeni uczniowie szkół papieskich i katolickich z terenu diecezji, oraz szkoły z terenu miasta. Koncelebransami byli księża katecheci, a także przełożeni seminarium oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, w większości będący ćwierć wieku temu uczestnikami spotkania ze św. Janem Pawłem II.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Jak zapowiadają się obchody Dnia Życia Konsekrowanego?

W czwartek 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia Kościół obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego. Jak zapowiadają się diecezjalne obchody tego wydarzenia?

Dnia Życia Konsekrowanego z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego zaplanowano na sobotę 4 lutego w sanktuarium maryjnym w Rokitnie. Spotkanie w Rokitnie przebiegające pod hasłem "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie" rozpocznie się o godz. 10.00 w tamtejszym domu rekolekcyjnym, gdzie uczestnicy wysłuchają konferencji o. Mirosława Dudzisa OFMCap., a także będą się wspólnie modlić przed wystawionym Najświętszym

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję