Reklama

Świat

Biskupi z Legnicy o wizycie ad limina Apostolorum

[ TEMATY ]

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Bp Stefan Cichy, biskup legnicki

Jestem po raz drugi z wizytą ad limina Apostolorum. Pierwsza wizyta miała miejsce w roku 2005, w listopadzie. więc było to spotkanie z papieżem Benedyktem XVI. Wtedy byłem nowym biskupem legnickim. Były spotkania, Msze Święte w Bazylikach, spotkania w kongregacjach i spotkania z samym Ojcem Świętym. Były też indywidualne spotkania poszczególnych biskupów w trzech grupach, w różnych terminach. Tym razem wszyscy biskupi polscy przybyli do Rzymu razem, takie było życzenie Stolicy Apostolskiej. Byliśmy razem na Mszy Świętej w Bazylice na Watykanie przy grobie błogosławionego Jana Pawła II, w Bazylice Matki Bożej Większej, następnie św. Jana na Lateranie i na koniec w Bazylice Świętego Pawła za Murami.

To jest wizyta do grobów apostolskich, dlatego przebywamy do Rzymu do różnych miejsc związanych z Apostołami, aby się modlić w intencji diecezji, a także modlić się za Ojca Świętego i jego urzędników. Potem odwiedzaliśmy w grupach poszczególne kongregacje. Spotkania z biskupami były w 5 grupach, z sąsiadujących ze sobą metropolii, zawsze biskup z jednej metropolii przedstawiał całą grupę, później Ojciec Święty witał nas. Były wspólne zdjęcia, także z tymi, którzy towarzyszyli nam, a potem była rozmowa z papieżem. Przedstawiono różne problemy i tak w naszej grupie przedstawiano problemy pracy, problemy związane z przemysłem, który funkcjonuje na Górnym Śląsku i Dolnym Śląsku, problemy rodziny, młodzieży. Dziękowaliśmy Ojcu Świętemu za jego nauczanie, za jasne słowa, które do nas kieruje, zwłaszcza za nauczanie o Bożym miłosierdziu. Ojciec Święty do każdego pytania, do każdego stwierdzenia dodawał swój ciekawy, serdeczny komentarz. Ciekawe było, kiedy była mowa o Bożym miłosierdziu, akurat bp Kaszak z Sosnowca, który był tłumaczem w naszej grupie, został poproszony przez Ojca Świętego, żeby poczęstował się wodą, żeby mu łatwiej było mówić. To było takie miłe, serdeczne. A na koniec, kiedy Ojciec Święty już skończył swoje przemówienie, wszyscy biskupi zaśpiewali mu "Plurimos annos".

Reklama

Później było od razu spotkanie ze wszystkimi biskupami. Tylko abp Michalik przemówił w imieniu Episkopatu, a Ojciec Święty dał swój tekst na piśmie. Ojciec Święty udzielił błogosławieństwa i zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Wszystkie spotkania były bardzo miłe i bardzo serdeczne. Szczególnie miło człowiek będzie wspominał właśnie to spotkanie z Ojcem Świętym. Były także różne spotkania indywidualne, w Instytucie polskim, Kolegium polskim, Ambasadzie polskiej przy Stolicy Apostolskiej, były także spotkania ze znajomymi w Rzymie. Umocnieni tym pobytem, wracamy do domu, żeby wdrażać w życie to, co Ojciec Święty nam powiedział.

Bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy legnicki:

W Rzymie dostałem od Opatrzności Bożej wspaniały prezent, bo dokładnie na 5. rocznicę święceń biskupich mogłem odwiedzić progi Świętych Apostołów Piotra i Pawła, spotkać się z Ojcem Świętym, odwiedzić razem z moim biskupem Stefanem wiele kongregacji. To dla mnie bardzo ważne doświadczenie i chcę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem spotkanie z Ojcem Świętym. Ogromna prostota, otwartość, zainteresowanie polskimi problemami a jednocześnie ogromna znajomość specyfiki duszpasterstwa w Polsce.

Podczas audiencji generalnej w środę podchodząc do Ojca Świętego, przedstawiłem się, że odpowiadam za katechetów polskich i poprosiłem o błogosławieństwo dla polskich katechetów. Ojciec Święty się uśmiechnął, mocno mnie uścisnął. Myślę, że jest to też wielkie wsparcie dla tej grupy polskich misjonarzy, którzy na polskim terenie pracują na pierwszej linii frontu. Myślę o katechetach świeckich, duchownych, siostrach zakonnych. To jest grupa, która naprawdę nie ma łatwo pracując w szkole. W Rzymie modliłem się też za nich, i prosiłem dla nich o Boże łaski.

2014-02-09 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi ze Świdnicy już na Watykanie

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

ad limina

bp Adam Bałabuch

ad limina Apostolorum

KEP

Mszą św. u grobu św. Piotra Apostoła, druga grupa biskupów z Polski rozpoczęła swoją wizytę ad limina.

Mszą św. u grobu św. Piotra Apostoła, druga grupa biskupów z Polski rozpoczęła swoją wizytę ad limina.

Dzisiaj wizytę ad limina rozpoczyna druga grupa biskupów, wśród którzy są bp Marek Mendyk i bp Adam Bałabuch.

Dziś 11 października szczególny dzień - liturgiczne wspomnienie św. Jana XXIII, przyjaciela Polaków, oraz dokładnie 59. rocznica rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, który również został zainaugurowany w bazylice watykańskiej. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zamachy terrorystyczne w dwóch kościołach

2023-01-26 14:03

Adobe Stock

Co najmniej jedna osoba zginęła a cztery odniosły rany w wyniku zamachów na dwa kościoły w portowym mieście Algeciras na południu Hiszpanii. 25 stycznia rano mężczyzna, określany jako YK i ubrany w tzw. dżellabę, czyli rodzaj tuniki, noszonej przez mieszkańców Maghrebu (Afryki Północno-Zachodniej), zabił maczetą zakrystianina i ciężko ranił cztery inne osoby, m.in. księdza, który próbował powstrzymać napastnika. Z doniesień prasowych wynika, że policja zatrzymała go i obecnie prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie.

Według jednego z księży agresor wszedł najpierw do kościoła św. Izydora, w którym zranił jedną osobę. Następnie udał się do parafii na Plaza de la Palma [obie świątynie znajdują się w centrum miasta] i tam, jeszcze na ulicy zabił zakrystianina, pozostawiając go martwego na ziemi, po czym ranił kilka innych osób.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję