Reklama

Świat

Mija rok od ustąpienia z urzędu Benedykta XVI

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok temu, 11 lutego 2013, Benedykt XVI ogłosił swoją rezygnację z urzędu papieskiego. Poinformował o tym w krótkim, 18-wierszowym i wygłoszonym po łacinie oświadczeniu podczas spotkania z kardynałami w Watykanie. Niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała ostatnie dwa tygodnie tamtego pontyfikatu z lutego 2013.Niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała ostatnie dwa tygodnie tamtego pontyfikatu z lutego 2013.Niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała ostatnie dwa tygodnie tamtego pontyfikatu z lutego 2013.

Luty 2013:

11: godz. 11 – Benedykt XVI zwołuje konsystorz z udziałem kardynałów przebywających w Rzymie. Głównym jego tematem miały być trzy kanonizacje. Tymczasem na zakończenie papież nieoczekiwanie odczytuje po łacinie swoją rezygnację, wyjaśniając, że nie jest już w stanie pełnić swej posługi, ze względu na wiek i stan zdrowia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

11.46 – pilną wiadomość wysyła włoska agencja ANSA. Jednocześnie dziennikarka Giovanna Chirri zamieszcza na twitterze informację: „B 16 si e dismesso” – Benedykt XVI ustąpił. Podejmują ją natychmiast inne agencje i media: Reuters, CNN, Al-Arabiya.

12.49 – rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SI na konferencji prasowej mówi, że wiadomość jest „zaskakująca”. Wyklucza przy tym, aby powodem decyzji była choroba i zapowiada, że Benedykt XVI przeniesie się do klasztoru na terenie Watykanu.

Wieczorem – na Placu św. Piotra gromadzą się wierni na modlitwę.

12: Bukmacherzy otwierają zakłady w sprawie nazwiska następcy Benedykta XVI. Jedno z dalszych miejsc na tej liście zajmuje argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, obecny papież Franciszek. Wokół Placu św. Piotra i zamku św. Anioła stacje telewizyjne całego świata instalują swoje stanowiska, by informować o przygotowaniach do konklawe.

13: Środa Popielcowa, w bazylice św. Piotra Joseph Ratzinger sprawuje swoją ostatnią Mszę św. jako papież. W kazaniu ubolewa z powodu rozdarcia w Kościele. Wcześniej, podczas audiencji ogólnej, po raz pierwszy publicznie mówi o swym ustąpieniu.

Reklama

14: Ojciec Święty żegna się z księżmi swojej diecezji rzymskiej. W przemówieniu do nich, a raczej – jak podkreślił – „rozmowie”, dokonuje osobistego bilansu Soboru Watykańskiego II (1962-65).

15: Benedykt XVI mianuje Niemca Ernsta von Freyberga szefem Rady Nadzorczej Instytutu Dzieł Religijnych, czyli Banku Watykańskiego (IOR).

16: Watykan podaje szczegóły pożegnania, m.in. zapowiada, że Benedykt XVI przeniesie się, po ustąpieniu, na dwa miesiące do letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo.

17: Benedykt XVI rozpoczyna tradycyjne rekolekcje wielkopostne dla Kurii – wszystkie wydarzenia oficjalne (audiencje, spotkania) są odwołane, on sam słucha nauk i modli się.

22: Upływa wyznaczony przez Watykan dla tradycjonalistycznego Bractwa św. Piusa X termin pojednania z Rzymem. Ustępujący papież bardzo pragnął tego pojednania.

23: Benedykt XVI przyjmuje prezydenta Włoch Giorgio Napolitano.

Członkiem Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej papież mianuje kardynała J. M. Bergoglio. Zatwierdza też zmiany w obrzędzie rozpoczęcia pontyfikatu swego następcy, m.in. publiczne przyrzeczenie wierności wszystkich kardynałów.

24: Mimo wyborów parlamentarnych we Włoszech na ostatnią modlitwę Anioł Pański z papieżem na Plac św. Piotra przychodzi ponad 100 tysięcy wiernych. Na żywo transmitują to wydarzenie liczne stacje telewizyjne na całym świecie. Benedykt XVI oświadcza, że pragnie „służyć Kościołowi z taką samą miłością jak dotychczas”.

25: Po zarzutach natury moralnej szkocki kardynał Keith O’Brien zapowiada, że nie weźmie udziału w konklawe. Później przyznaje się do nadużyć na tle seksualnym. Debata na temat pedofilii duchownych towarzyszy również przygotowaniom do wyboru papieża.

Reklama

26: swoim ostatnim dokumentem: „Normas nonnullas” papież otwiera drogę do wcześniejszego otwarcia konklawe. Stolica Apostolska zapowiada, że w przyszłości Benedykt XVI będzie „papieżem emerytowanym”, przysługiwać mu będzie nadal tytuł „Jego Świątobliwość” i zachowa także swoją białą sutannę.

27: ostatnia audiencja ogólna Benedykta XVI. Wobec zebranych na placu św. Piotra 150 tys. wiernych papież dziękuje za „poszanowanie i zrozumienie” jego decyzji. Zgromadzeni długotrwałymi oklaskami dziękują Ojcu Świętemu.

Na zakończenie audiencji przyjmuje on ostatnich polityków: prezydenta Słowacji Ivana Gašparoviča, kapitanów regentów San Marino – Teodoro Lonferniniego i Denise Bronzetti oraz szefa Bawarii Horsta Seehofera.

28: Przed południem – Benedykt XVI żegna się z kardynałami. Przyszłemu papieżowi przyrzeka „bezwarunkowy szacunek i posłuszeństwo”. Przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, poza akredytowanymi na stałe dziennikarzami, akredytuje się dodatkowo 3641 pracowników mediów w celu obsługi zmiany pontyfikatu.

Biuro Prasowe ogłasza dwie ostatnie nominacje biskupie ustępującego papieża: Samuela Jofré dla diecezji Villa María w Argentynie i Josepha Đinh Đuc Đao jako pomocniczego dla diec. Xuân Lôc w Wietnamie.

Godz. 17.00 – Benedykt XVI i jego sekretarz osobisty ks. Georg Gänswein opuszczają Pałac Apostolski. Ks. Gänswein ma łzy w oczach. Do Castel Gandolfo przewozi ich śmigłowiec prezydenta Włoch. Odlotowi emerytowanego już papieża towarzyszy bicie dzwonów we wszystkich kościołach Rzymu. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone opatruje apartamenty papieskie pieczęciami lakowymi, tak jak po śmierci papieża.

Godz.18 – nabożeństwo dziękczynne w berlińskiej katedrze św. Jadwigi za pontyfikat niemieckiego papieża. Podczas podobnego nabożeństwa w gdańskiej katedrze, po raz pierwszy w historii Polski, rozbrzmiewa hymn Niemiec.

Reklama

Godz. 18.30 – Benedykt XVI przybywa do Castel Gandolfo i udziela zgromadzonym wiernym błogosławieństwa apostolskiego. Żegna się z nimi jako „prosty pielgrzym, wchodzący na ostatni etap swojej drogi przez Ziemię”.

Godz. 20.00 – po siedmiu latach, dziesięciu miesiącach i dziewięciu dniach pontyfikat Benedykta XVI dobiegł końca.

2014-02-09 20:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kulisy powstania wywiadu z papieżem Benedyktem XVI

[ TEMATY ]

papież

Jan Paweł II

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Rok 1981 był rokiem szczególnym: zaczął się radośnie, od wizyty delegacji „Solidarności” w Watykanie, później był dramat zamachu na Jana Pawła II, którego byłem świadkiem, i żałoba po śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego. W 1981 r. rozpoczął się również nowy rozdział w moim życiu - zacząłem pracę w Watykanie. W tym samym roku przyjechał do Rzymu kard. Joseph Ratzinger, którego Jan Paweł II powołał na urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Ponieważ mieszkaliśmy po przeciwnych stronach Placu św. Piotra, w drodze do pracy zacząłem spotykać Kardynała udającego się do Pałacu Sant’Uffizio, siedziby Kongregacji. I tak było przez wiele lat... (W. R.)

W piątkowy wieczór 7 lutego br. wychodziłem z domu - szedłem na kolację do sąsiadów, gdy zadzwonił telefon. Wróciłem i podniosłem słuchawkę. Od razu rozpoznałem głos abp. Georga Gänsweina, prefekta Domu Papieskiego: - Panie Włodku, dziś rano papież Benedykt skończył odpowiadać na Pańskie pytania. Zaniemówiłem z emocji. Oczywiście, od wielu tygodni spodziewałem się tej wiadomości, ale gdy usłyszałem ją z ust sekretarza Papieża emeryta, wzruszyłem się do głębi. Wtedy dopiero w pełni zdałem sobie sprawę, że Benedykt XVI uznał za stosowne przekazać mi swe wyjątkowe i unikalne świadectwo, mówiące o jego współpracy i przyjaźni z Janem Pawłem II. Ten szczodry gest był dla mnie wielkim darem, ale pomyślałem, że jest to przede wszystkim dar Papieża emeryta dla jego świętego Poprzednika.

Wszystko zaczęło się jesienią 2013 r., kiedy powstał pomysł publikacji książki ze świadectwami o bł. Janie Pawle II. Już z okazji beatyfikacji przygotowałem serię wywiadów, które były publikowane w „Niedzieli”, w dzienniku „L’Osservatore Romano”, a także w amerykańskim miesięczniku „Inside the Vatican”. Z racji zbliżającego się dnia kanonizacji włoskie wydawnictwo „Ares”, związane z Opus Dei, zaproponowało mi opublikowanie ok. 20 wywiadów z przyjaciółmi i współpracownikami Jana Pawła II - niektóre uaktualniłem z pomocą moich dawnych rozmówców, ale większość była przygotowana w perspektywie kanonizacji. Przyjąłem propozycję, zważywszy na wielkie zasługi „Ares” dla kultury katolickiej we Włoszech, ale również dlatego, że Karol Wojtyła miał szczególne związki z tym wydawnictwem. W 1974 r. Rzymskie Centrum Spotkań Kapłańskich (CRIS) zaprosiło Arcybiskupa Krakowa jako prelegenta na cykl spotkań. Kard. Wojtyła przygotował przemówienie, które wraz z jego innymi wypowiedziami zostało następnie opublikowane przez wydawnictwo „Ares” w formie książkowej. Już jako papież Jan Paweł II rozdawał tę książkę swoim gościom.

Postanowiłem podzielić moje wywiady na pięć grup: starzy przyjaciele, którzy znali Karola Wojtyłę jeszcze w czasach krakowskich (prof. Stanisław Grygiel, dr Wanda Półtawska, kard. Stanisław Nagy), sekretarze papieża Jana Pawła II (kard. Stanisław Dziwisz, abp Mieczysław Mokrzycki, abp Emery Kabongo); współpracownicy watykańscy (kard. Camillo Ruini, kard. Angelo Sodano, kard. Tarcisio Bertone, ks. prał. Paweł Ptasznik, dr Joaquin Navarro-Valls), świadkowie życia i śmierci (bp Javier Echevarría Rodríguez, Arturo Mari, Gianfranco Svidercoschi, Egildo Biocca, prof. Renato Buzzonetti), osoby związane w różny sposób z procesem beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Papieża (kard. Angelo Amato, ks. prał. Sławomir Oder, dwie kobiety cudownie uzdrowione za wstawiennictwem Jana Pawła II: s. Marie Simon-Pierre Normand i Floribeth Mora Diaz).

Wielokrotnie czytałem te wywiady i coraz bardziej uświadamiałem sobie, że wśród przyjaciół i współpracowników Ojca Świętego Jana Pawła II brakuje świadectwa najważniejszej osoby - Josepha Ratzingera. Wiele lat temu na krytykę, że za dużo podróżuje i nie ma go w Watykanie, Jan Paweł II odpowiedział: „Mogę dużo podróżować, bo w Watykanie jest kard. Ratzinger, a w Rzymie kard. Ruini”. Te słowa pozwoliły mi zrozumieć, że ówczesny Prefekt Kongregacji Nauki Wiary był kolumną pontyfikatu Papieża Polaka. Jan Paweł II darzył go wielkim szacunkiem i miał do niego całkowite zaufanie. Bez kard. Ratzingera pontyfikat Jana Pawła II na pewno byłby inny. Dlatego w listopadzie 2013 r., gdy książka była już gotowa, postanowiłem napisać list do Papieża emeryta z prośbą o wywiad. Oczywiście, wiedziałem bardzo dobrze, że Benedykt XVI w klasztorze „Mater Ecclesiae” w Ogrodach Watykańskich prowadzi życie poświęcone modlitwie i medytacji i nie chce ingerować w bieżące sprawy Kościoła, ale w tym przypadku - jak napisałem w moim liście - chodziłoby o wypowiedź na temat pontyfikatu Jana Pawła II, który przeszedł już do historii, i o osobę, która dla Kościoła jest święta. Gdy w następnych tygodniach spotykałem abp. Gänsweina, powtarzał mi, że Ojciec Święty zastanawia się, ale nie podjął jeszcze decyzji. Tak w niepewności i bez wieści minęło Boże Narodzenie i Nowy Rok.

Pewnego dnia w styczniu 2014 r. otrzymałem od abp. Georga maila, w którym poprosił mnie o przygotowanie pytań dla Papieża emeryta. O tyle spraw chciałem zapytać najbliższego współpracownika Jana Pawła II, że pytań było sporo. Dlatego gdy następnym razem abp Georg spotkał mnie w Watykanie, już z daleka mówił do mnie: „Ileż tych pytań!”. Byłem zażenowany, ale wybrnąłem z sytuacji, tłumacząc, że pytań jest dużo, by papież emeryt Benedykt XVI miał w czym wybierać. Przy okazji dowiedziałem się, że Ojciec Święty wolał się wypowiadać w języku niemieckim. W tej sytuacji, nie znając dobrze niemieckiego, nie mogłem spisać jego wypowiedzi - zrobiła to za mnie długoletnia sekretarka papieska, s. Birgit Wansing z Instytutu Szensztackiego, która słynie z tego, że jako jedna z nielicznych osób potrafi odczytać drobne i mało czytelne pismo Benedykta XVI. Pytałem osoby z papieskiego otoczenia, jak można wytłumaczyć ten wybór języka niemieckiego, skoro Benedykt XVI doskonale włada włoskim. Odpowiedziano mi, że woli on używać swego języka, gdy chce być bardzo precyzyjny albo gdy chce wyrazić swe głębokie uczucia. Gdy s. Birgit Wansing spisała odpowiedzi, zadzwonił do mnie abp Georg, by o tym powiadomić. W następnym dniu watykański żandarm przyniósł pod mój adres dużą kopertę z listem Ojca Świętego i jego odpowiedziami. Nie ukrywam, że czytanie listu na firmowym papierze „Benedictus XVI Papa emeritus” było dla mnie czymś wzruszającym i emocjonującym. Niestety, aby przeczytać papieskie odpowiedzi, musiałem czekać na tłumaczenie tekstu z niemieckiego (sekretarka prosiła, by wypowiedzi Papieża emeryta były tłumaczone z oryginału): na włoski przetłumaczył go prof. Pietro Luca Azzaro, a na polski - o. Wiesław Szymona OP, któremu wyrażam moje serdeczne podziękowania.

Jestem pewny, że wywiad z Papieżem emerytem będzie - jak życzył sobie tego sam Benedykt XVI w swym liście - wkładem w lepsze poznanie wielkiego Papieża Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Duszpasterz przypomniał doświadczenia zakonnic z Brazylii mieszkających w pobliżu kościoła św. Bonifacego: „Nagle zaczęły być opluwane na ulicy. W dużym szpitalu obok dopuszczono się profanacji tabernakulum i ołtarza w sali modlitewnej, która jest przeznaczona dla wszystkich religii, podczas gdy wszystkie akcesoria muzułmańskie pozostały nietknięte. Kiedy ktoś na sąsiedniej ulicy próbował zdjąć palestyńską flagę zawieszoną przed kościołem, zatrzymały się dwa samochody, a mężczyzna został pobity przez ich pasażerów. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się to w takiej formie" - stwierdza ks. Blum.

CZYTAJ DALEJ

26 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-26 06:55

[ TEMATY ]

ME 2024

PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

26 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Portugalia była trzecią drużyną - po gospodarzach i Hiszpanii - która awansowała do 1/8 finału piłkarskiego Euro 2024 w Niemczech. Mistrzowie Europy z 2016 roku pokonali Turcję 3:0. Do gry wracają Belgowie, którzy po porażce ze Słowacją wygrali z Rumunią 2:0.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję