Reklama

Wiadomości

Te miasta w niedzielę nie włączą syren alarmowych

"Szanowni Państwo, rozumiem potrzebę upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, ale poprosiłem o zmianę formy. System syren alarmowych w Krakowie podlega wojewodzie, jest 71 takich urządzeń. Zaapelowałem o nieuruchamianie jutro syren alarmowych. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego nie weźmie udziału w tych ćwiczeniach. W mieście, w którym przebywa 150 tys. uchodźców z Ukrainy tego typu ćwiczenia nie powinny się odbywać" - napisał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w mediach społecznościowych.

[ TEMATY ]

rocznica

Stock.Adobe

O niewłączaniu syren alarmowych w niedzielę poinformowali w sobotę m.in. prezydenci Warszawy, Rzeszowa, Przemyśla, Płocka, Olsztyna, Katowic, Tychów, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Bytomia, Rybnika, Rudy Śląskiej, Poznania, Lublina, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego i Łodzi.

Podziel się cytatem
W Rzeszowie, Przemyślu i w Tarnobrzegu w niedzielę rano syreny alarmowe nie zostaną włączone – ogłosili prezydenci tych podkarpackich miast.

"W Sosnowcu, w niedzielę, syreny nie będą wyły. To zbyt traumatyczne dla naszych gości z Ukrainy, ale też dla Polaków żyjących w stresie od początku wojny" – napisał na profilu w portalu społecznościowym prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Zaprosił jednocześnie mieszkańców na obchody tej – jak zaznaczył – ważnej i tragicznej rocznicy na godz. 11 przy Tablicy Ofiar Katastrofy przy al. Zwycięstwa 10 w Sosnowcu.

Podjąłem decyzję, iż Szczecin nie włączy w niedzielę syren alarmowych - poinformował prezydent miasta Piotr Krzystek.

"Po wielu sygnałach od mieszkańców, osób opiekujących się obywatelami Ukrainy, stowarzyszenia Mi-Gracja czy Związku Ukraińców w Polsce podjąłem decyzję, że Miasto Szczecin syren alarmowych jutro nie włączy" – poinformował Krzystek w sobotę na profilu społecznościowym.

"Musicie mieć jednak świadomość, że dostęp do systemu alarmowego mają także służby Urzędu Wojewódzkiego. Mogą to zrobić sami, bez naszego udziału".

Podziel się cytatem

Reklama

Urząd Miasta w Koszalinie poinformował, że planowane jest włączenie syren alarmowych w niedzielę o godz. 8.41. "Przez trzy minuty w Koszalinie będą włączone syreny alarmowe. Ma to być trening mający na celu uhonorowanie rocznicy smoleńskiej" – przekazał w sobotę Grzegorz Śliżewski z Urzędu Miasta w Koszalinie.

Decyzję o uruchomieniu na terenie całego kraju w niedzielę o godzinie 8.41 syren podjęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Urząd Wojewódzki poinformował, że "zgodnie z przepisami podczas treningu zostanie uruchomiony trzyminutowy ciągły dźwięk syren. W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy oraz nasi goście z Ukrainy nie powinni podejmować żadnych czynności".

Celem treningu jest wyrażenie pamięci i uhonorowanie wszystkich Ofiar Tragedii Smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.(PAP)

2022-04-09 13:42

Ocena: 0 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie i wezwanie do budowania Kościoła

– Po 25 latach od założenia Kościoła bielsko-żywieckiego chcemy wpierw widzieć w nim zamiar Boży. Dziękujemy dziś za założenie tej wspólnoty, dziękujemy za wyznaczenie przez Boga biskupa Tadeusza, za nieustanną łaskę Boga obecną w Kościele – mówił bp Roman Pindel podczas uroczystości jubileuszu powołania diecezji bielsko-żywieckiej

W liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego Pasterz diecezji celebrował uroczystą Mszę św. jubileuszową w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Razem z nim przy ołtarzu stanęli także biskup senior Tadeusz Rakoczy i pomocniczy biskup Piotr Greger oraz hierarchowie pochodzący z naszej diecezji: emerytowany biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Edward Dyczkowski i pomocniczy biskup archidiecezji lubelskiej Józef Wróbel. Eucharystię koncelebrowało ponad dwustu kapłanów. Obecni byli także zwierzchnicy Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W katedralnej świątyni modlili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, górale, delegacje i poczty sztandarowe różnych środowisk życia kościelnego i społecznego.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce

2022-12-09 20:36

[ TEMATY ]

Warszawa

prezbiterat

Fot. Karol Porwich

W Sekretariacie KEP w Warszawie odbyło się dziś pierwsze spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Gremium to zostało powołane przy Komisji Duchowieństwa przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. W Zespole, na czele którego stanął bp Damian Bryl, biskup kaliski i członek Komisji Duchowieństwa, będzie pracować w sumie 16 osób z różnych regionów Polski: prezbiterzy, osoby konsekrowane i świeckie.

Zadaniem Zespołu jest przede wszystkim to, aby – uwzględniając ducha i normy nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, obowiązujące od 1 października 2021 roku, oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy – wypracować dalsze wskazania dotyczące formacji i posługi prezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję