Reklama

Aspekty

Zielona Góra. Pomagamy uchodźcom

Z powodu wojny w Ukrainie do Polski napłynęło ok. 2,5 miliona uchodźców. W tej chwili tysiące osób jest zaangażowanych w pomoc dla nich.

[ TEMATY ]

uchodźcy

pomoc

Zielona Góra

Krystyna Dolczewska

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze przyjęła dwie rodziny

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze przyjęła dwie rodziny

Nie budujemy dla Ukraińców obozów przejściowych, ale przyjmujemy ich do własnych domów, a także do wolnych pomieszczeń. Takie pomieszczenia, po Liceum Katolickim, zwane teraz Domem katechetycznym, były też w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Zielonej Górze. Z inicjatywy parafian i - że tak powiem - pod dowództwem przedsiębiorcy, członka Akcji Katolickiej p. Tomasza Karczewskiego, przygotowano je dla jedenastu gości z Ukrainy.

Praca z przystosowaniem pomieszczeń trwała ok. trzech tygodni, a zaangażowanych było w nią ponad 100 osób. Każdy pomagał jak mógł. Nawet jedna osoba ofiarowała wszystkie pieniądze, które zaoszczędziła na remont swego mieszkania ! Całkowicie zmodernizowano pomieszczenia, instalację wodno- kanalizacyjną i elektryczną, urządzono łazienkę, toalety, kuchnię i pokoje. Są to dwie rodziny i każda ma osobny pokój. Jest też pokój gościnny. Do wszystkich pomieszczeń kupiono potrzebny sprzęt i meble. Za prace modernizacyjne żadna z firm nie wzięła ani grosza.

Ks. Prałat Jan Pawlak 10 kwietnia o godz. 12 odprawił Mszę św. w intencji pokoju w Ukrainie, gości z tego kraju i tych, którzy im pomagali.

Reklama

Na specjalnej tablicy wystawionej w kruchcie kościoła wymieniono, co zostało zrobione i podziękowano wszystkim pomagającym. Nie było nazwisk, bo wszyscy chcą być anonimowi. Jednak jakieś natchnienie kazało mi się zwrócić po Mszy św. z pytaniem wprost do trzymającego sztandar Akcji Katolickiej mężczyzny, czy to on jest „spiritus movens” całej akcji pomocy Ukraińcom - no i już nie jest anonimowy..

Pewnie się nie mylę, że to on umieścił na w/w tablicy cytat wg św. Mateusza :„Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu odda tobie”.

2022-04-12 09:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misjonarz z Ugandy: byliśmy zmuszeni zamknąć nasze obozowe kaplice

[ TEMATY ]

uchodźcy

Afryka

misjesalezjanie.pl

Ks. Lazar Arasu SDB informuje o sytuacji w obozie uchodźców w Palabek w Ugandzie. „W obecnej sytuacji zmuszeni byliśmy zamknąć nasze obozowe kaplice” - relacjonuje na salezjańskiej stronie poświęconej misjom.

Kapłan zauważa, że podstawowym problemem podczas trwania lockdown w obozie jest brak bezpieczeństwa żywnościowego. - Uchodźcy mają prawo do miesięcznego dodatku żywnościowego, który jest jedynym źródłem żywności i składników odżywczych. Teraz z powodu epidemii koronawirusa i innych powiązanych wyzwań ekonomicznych racja żywnościowa uchodźców została zmniejszona o 30% - opisuje.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Posłani głosić Dobrą Nowinę

2023-02-03 12:43

Magdalena Lewandowska

Wyznanie wiary odśpiewali członkowie 1. Wspólnoty Neokatechumenalnej

Wyznanie wiary odśpiewali członkowie 1. Wspólnoty Neokatechumenalnej

W parafii św. Augustyna we Wrocławiu, prowadzonej przez kapucynów, bp Maciej Małyga przewodniczył liturgii rozesłania członków 3. Wspólnoty Neokatechumenalnej.

Zostali posłani, by w sposób szczególny głosić po domach, rodzinach i w pracy Dobrą Nowinę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję