Reklama

Głos z Torunia

Jezus zwyciężył

- Widzimy na tych dramatycznych zdjęciach, jak pośród zrujnowanych miast, pośród szkół, przedszkoli, pośród domów mieszkalnych, na osiedlach zamiast pięknych parków stawiane są krzyże. W tych krzyżach naprawdę ukryte jest zwycięstwo. Zwycięstwo odniesione przez zjednoczenie z Chrystusem. To zło, które nas dzisiaj zabija, ono także zostanie pokonane. Już jest pokonane, kiedy wypowiadamy Chrystusowe słowa z Krzyża zjednoczeni razem z Nim – mówił bp Józef Szamocki podczas liturgii Wielkiego Piątku w toruńskiej katedrze Świętych Janów.

Renata Czerwińska

W obrzędach uczestniczył także ordynariusz diecezji toruńskiej, bp Wiesław Śmigiel oraz licznie zgromadzeni kapłani, siostry zakonne, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego i wierni świeccy.

Kanwą nauczania toruńskiego biskupa pomocniczego była walka duchowa, której doświadcza każdy chrześcijanin. Kapłan wskazał na źródło zwycięstwa w codziennym bojowaniu: „Walka ze złem, kłamstwem, nienawiścią, walka, którą ciągle podpowiada zły duch, zakończy się zwycięstwem tylko wtedy, kiedy nie odwrócimy się od Krzyża, przeciwnie, kiedy będziemy go adorować, zgłębiać jego tajemnicę i uwielbiać Pana Boga i za tę wielką miłość”.

Biskup zapewnił, że w walce duchowej nie jesteśmy przegrani. „Słowo Boże zwycięża nad złem. Krzyż nie jest znakiem przekleństwa, potępienia, ale znakiem radosnej nowiny, Jezus bowiem jako król powraca ze zwycięskiej wojny. Jako świadkowie jego Męki zupełnie inaczej patrzymy na cierpienie, na słabości, na śmierć. Kiedy człowiek będzie stawał pod Krzyżem, zostanie pokonana wszelka ludzka, wynikająca z dramatu zła, broń, której człowiek może chcieć użyć przeciwko drugiemu człowiekowi, ale i przeciwko samemu Bogu. Jezus konając objawił swoje zwycięstwo. On już rozbroił szatana, uczynił go bezradnym, wytracając śmiercionośną broń, wypowiadając na Krzyżu ostatnie słowa. Moc zwycięskiego Słowa Boga stwarza rzeczywistość nowego świata. Te słowa chcemy przyjąć jako swoje własne”.

Reklama

Zwycięstwem Chrystusa jest słowo przebaczenia i miłości.

Biskup Szamocki nawiązał również do sceny ostatniej Drogi Krzyżowej, ostatniego urbi et orbi i agonii oraz pogrzebu św. Jana Pawła II.

Zaufanie Chrystusowi i Jego Krzyżowi jest mocą, która przeprowadza przez bramy śmierci – zapewnił zebranych na liturgii bp Józef Szamocki.

2022-04-15 21:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję