Reklama

Głos z Torunia

Liturgia Wigilii Paschalnej w toruńskiej katedrze

- Potrzeba, abyśmy uwierzyli, że Chrystus jest prawdziwym Zmartwychwstałym Panem, który pokonał grzech i śmierć i zaprasza ciebie i mnie do tego, byśmy tego doświadczyli. - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas obchodów Wigilii Paschalnej w toruńskiej katedrze Świętych Janów.

Renata Czerwińska

W homilii Ksiądz Biskup pochylił się nad symboliką Nocy Paschalnej oraz czytaniami, które rozbrzmiały w katedrze. Oprawę liturgiczną przygotowali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego wraz z zaproszonymi gośćmi.

Zwrócił również uwagę na to, jak człowiek traktuje Boże prawa: „Słyszeliśmy w czytaniach, że po stworzeniu Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre. Ten refren powtarza się nieustannie. Niestety, człowiek ma aspiracje, aby zmieniać odwieczny porządek rzeczy. Oczywiście, pragnie zmieniać na lepsze, ale czy zawsze tak jest? Czy zaprzeczanie dotychczasowym zasadom odróżniającym prawdę od kłamstwa oraz lekceważenie Bożych przykazań przyniosło ludziom więcej szczęścia?”.

Jaka jest odpowiedź Boga na to, że człowiek tak bardzo się od Niego odwraca? Posyła swojego Syna, aby uratować tych, którzy się zagubili: „Bóg wprowadza harmonię we wszystko, co stworzył, tymczasem historia nie porządku i komplikowania wszystkiego to ludzka historia. Trzeba było historii zbawienia, aby to, co było dobre, zostało odnowione, aby całemu stworzeniu została przywrócona dobroć. Tego wszystkiego dokonał Chrystus przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Jest jeden warunek, aby stało się to naszym udziałem. Potrzeba, abyśmy uwierzyli, że Chrystus jest prawdziwym Zmartwychwstałym Panem, który pokonał grzech i śmierć i zaprasza ciebie i mnie do tego, byśmy tego doświadczyli”.

Toruński pasterz zwrócił uwagę, jak ważne jest wsłuchiwanie się w znaki czasu i skupianie na tym, co rzeczywiście ważne: „Niektórzy twierdzą, że zadziwienie jest początkiem zrozumienia. Ilekroć już nam się zdaje, że jesteśmy jako ludzie mądrzejsi, lepsi zaczynamy po raz kolejny konstruować Wieżę Babel. Tylko na szczęście od Pana Boga przychodzi pomieszanie języków.

Świat skupił się na może ważnych, a może bardziej wymyślonych problemach, a lekceważy prawdziwe niebezpieczeństwo i pozwala, by zło znów wzięło górę. Ta historia dzisiaj się dzieje. Zajmowaliśmy się wszystkim, tylko nie widzieliśmy prawdziwego zagrożenia”.

Reklama

Nie możemy jednak poddawać się zwątpieniu – Bóg jest tym, który nas umacnia: „Dzisiejsza Ewangelia podaje nam dokładny czas, kiedy odkryto pusty grób. Było to wczesnym rankiem, ale Ewangelista zanotował, że jeszcze było ciemno .W historii zbawienia wiele było momentów przezwyciężenia ciemności przez światło słońca, kiedy Bóg się objawiał. O świcie Bóg pokonał wojsko egipskie walczące z Izraelem wychodzącym z niewoli faraona. Także wojsko króla Izraela Ezdrasza zagrożone przez Asyrię wczesnym rankiem przekonało się, że Anioł Pański jest z nimi i odniosą zwycięstwo”.

Biskup Śmigiel zwrócił  uwagę na to, że to Chrystus jest Panem trudnych, bolesnych sytuacji i potrafi wyprowadzić ze śmierci do życia. "Od czasów papieża Grzegorza Wielkiego chrześcijanie pozdrawiają się: „Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał”. W historii naszego życia bardzo ważne jest, abyśmy rozpoznali Chrystusa Zmartwychwstałego, który pokonał grzech i wziął na siebie wszystkie nasze słabości. Dziękujemy, że możemy spotykać się w każdą niedzielę i święto, by świętować zmartwychwstanie, że w niedzielnej Eucharystii możemy mówić wraz z całym Kościołem „Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego i Pana Jezusa Chrystusa”.

Uroczystości zakończyły się procesją dookoła kościoła. Ksiądz biskup życzył przybyłym parafianom i gościom głębokiego pokoju i radości, których świat dać nie może.

2022-04-17 02:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Barbara Stefańska: świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych

2023-01-26 13:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych, tymczasem święty to ten, w którym możemy dostrzec oblicze Boga – powiedziała sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy" Barbara Stefańska na konferencji połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Bogumił Łoziński: nie ma twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów

2023-01-26 13:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Nie ma żadnego twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów lub pozwalał na pedofilię – powiedział zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny" Bogumił Łoziński na konferencji prasowej połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Media: Prezydent Biden rozważa wizytę m.in. w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

2023-01-26 18:26

[ TEMATY ]

wizyta

Joe Biden

PAP/SHAWN THEW

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska.

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosi CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję