Reklama

Niedziela Częstochowska

Biblia w konkursie

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” na etapie diecezjalnym rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

Przewodniczył jej ks. Wojciech Turek, przełożony prowincjalny Towarzystwa Świętego Pawła. – Z konkursem biblijnym jesteśmy związani od lat, bowiem tłumaczenie Pisma Świętego z komentarzami, które pauliści przygotowali przed laty, służy uczestnikom konkursu. Uważam, że tłumaczenie Biblii z komentarzami, przygotowane przez nasz ogromny zespół biblistów, jest dzisiaj dla ludzi młodych jednym z najbardziej czytelnych – wyjaśnił w rozmowie z „Niedzielą” swoją obecność ksiądz prowincjał, który w dalszej części rozmowy zwrócił uwagę na ważność osobistego spotkanie z tekstem Pisma Świętego. – Kościół musi robić wszystko, żeby zapewniać przestrzeń do spotkania ze słowem Bożym. Konkurs jest taką przestrzenią, w której z jednej strony chodzi o rywalizację, a z drugiej o to, by młodzi wzięli do ręki Pismo Święte i zauważyli, że jego teksty nie są jakimiś archaicznymi opowieściami, ale zdarzeniami z ich życia; w jakimś istotnym momencie życia to słowo im się przypomni. Ale żeby się im przypomniało, muszą je kiedyś przeczytać – dokończył.

21 kwietnia w całej Polsce odbywały się jednocześnie etapy diecezjalne Konkursu Wiedzy Biblijnej. Częstochowska edycja w ciągu 26 jego odsłon, zgromadziła ponadpółmilionową rzeszę uczestników z 1500 szkół ponadpodstawowych. – Ten konkurs uformował wiele osób, które swoje życie oparły na Ewangelii – powiedziała Izabela Tyras, przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie, na wstępie do zgromadzonych uczestników konkursu w Sali Papieskiej im. Świętego Jana Pawła II. Przytoczyła, oddające w pełni idee agonu słowa papieża Franciszka, który w przesłaniu do konkursowiczów wskazywał na osobisty kontakt ze Słowem Bożym, jako ważny impuls do dzielenia się Biblią z innymi osobami i ukazywania innym zawartej w niej mocy i nadziei.

Marian Florek/Niedziela

W tym duchu wypowiedział się również ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu „NIEDZIELA”, wydającego tygodnik „Niedziela”, a będący patronem wydarzenia: – Kiedy w ubiegłym roku obchodziliśmy 95. rocznicę powstania Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, często wracaliśmy do słów bp. Teodora Kubiny, który mówił, że „Niedziela” ma być dodatkowym wikariuszem w parafii, takim przedłużeniem ambony, sali katechetycznej. Nasz tygodnik jest wierny tym słowom i stale głosi słowo Boże w odniesieniu do naszej rzeczywistości, do tego, czym żyjemy, w odniesieniu do realiów świata.

Reklama

Jak poinformowała przewodnicząca „Civitas Christiana” w Częstochowie, w obecnej edycji konkursu wzięło udział ok. 250 uczniów z ponad 30 szkół średnich. Organizatorzy wyróżnili katechetkę Gabrielę Szczygłowską, która już 25 razy przygotowywała uczniów do konkursu, i ks. Michała Zimnego, który przygotował do konkursu ponad 50 uczniów.

Marian Florek/Niedziela

W dalszej części prowadząca dziękowała tym wszystkim, którzy wspierają w różnoraki sposób konkurs. Wyraziła wdzięczność gospodarzom miejsca, ojcom paulinom, posłance na Sejm Lidii Burzyńskiej, dyrektorowi delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach Alicji Janowskiej, Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela” w osobie ks. Mariusza Bakalarza.

Marian Florek/Niedziela

 Zakres tematyczny tegorocznego konkursu objął Księgę Jeremiasza, zapowiadającą Nowe Przymierze oraz 1. i 2. List św. Piotra, których przesłanie zachęca do aktualizowania Ewangelii w codziennym życiu. Finał konkursu, który odbył się w Sali Papieskiej im Jana Pawła II, składał się z dwóch etapów: pierwszy był w formie testu i wyłonił finalistów do etapu ustnego. Jury Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej na etapie diecezjalnym przyznało następujące nagrody: I miejsce otrzymał Juliusz Woldan z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach, II miejsce Filip Wosiński Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie, III miejsce Marta Anioł z Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie.

2022-04-21 15:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: wierni mogą zwiedzać krypty tzw. jasnogórskiej nekropoli

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok

Paulińska krypta w Kaplicy Matki Bożej, krypty w bazylice pod ołtarzem głównym i w prezbiterium, kaplice nagrobne w bocznych nawach „dużego kościoła”, kaplica Pamięci Narodu - to tylko niektóre miejsca wchodzące w skład tzw. jasnogórskiej nekropolii. Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi mają teraz wyjątkową okazję, by nawiedzić znajdujące się w podziemiach kaplicy Cudownego Obrazu miejsce pochówku zakonników. Mimo remontu krypty są udostępnione wiernym.

Jedyną dostępną kryptą w Sanktuarium, będącą jednocześnie jednym z najstarszych miejsc Jasnej Góry, jest ta znajdująca się w tzw. przybudówce kaplicy Matki Bożej. Tam w 36. niszach wykutych w skale pochowani są ojcowie i bracia paulini. Ich kości złożono we wspólnym grobie 13 października 1836 r. po 7-godzinnym nabożeństwie żałobnym. W krypcie spoczywają m.in. o. Pius Przeździecki – generał Zakonu Paulinów w okresie II wojny światowej oraz o. Piotr Markiewicz - przeor Jasnej Góry w czasie I wojny światowej i późniejszy wieloletni Generał Zakonu.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję