Reklama

Niedziela Częstochowska

Biblia w konkursie

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” na etapie diecezjalnym rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

Przewodniczył jej ks. Wojciech Turek, przełożony prowincjalny Towarzystwa Świętego Pawła. – Z konkursem biblijnym jesteśmy związani od lat, bowiem tłumaczenie Pisma Świętego z komentarzami, które pauliści przygotowali przed laty, służy uczestnikom konkursu. Uważam, że tłumaczenie Biblii z komentarzami, przygotowane przez nasz ogromny zespół biblistów, jest dzisiaj dla ludzi młodych jednym z najbardziej czytelnych – wyjaśnił w rozmowie z „Niedzielą” swoją obecność ksiądz prowincjał, który w dalszej części rozmowy zwrócił uwagę na ważność osobistego spotkanie z tekstem Pisma Świętego. – Kościół musi robić wszystko, żeby zapewniać przestrzeń do spotkania ze słowem Bożym. Konkurs jest taką przestrzenią, w której z jednej strony chodzi o rywalizację, a z drugiej o to, by młodzi wzięli do ręki Pismo Święte i zauważyli, że jego teksty nie są jakimiś archaicznymi opowieściami, ale zdarzeniami z ich życia; w jakimś istotnym momencie życia to słowo im się przypomni. Ale żeby się im przypomniało, muszą je kiedyś przeczytać – dokończył.

21 kwietnia w całej Polsce odbywały się jednocześnie etapy diecezjalne Konkursu Wiedzy Biblijnej. Częstochowska edycja w ciągu 26 jego odsłon, zgromadziła ponadpółmilionową rzeszę uczestników z 1500 szkół ponadpodstawowych. – Ten konkurs uformował wiele osób, które swoje życie oparły na Ewangelii – powiedziała Izabela Tyras, przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie, na wstępie do zgromadzonych uczestników konkursu w Sali Papieskiej im. Świętego Jana Pawła II. Przytoczyła, oddające w pełni idee agonu słowa papieża Franciszka, który w przesłaniu do konkursowiczów wskazywał na osobisty kontakt ze Słowem Bożym, jako ważny impuls do dzielenia się Biblią z innymi osobami i ukazywania innym zawartej w niej mocy i nadziei.

Marian Florek/Niedziela

W tym duchu wypowiedział się również ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu „NIEDZIELA”, wydającego tygodnik „Niedziela”, a będący patronem wydarzenia: – Kiedy w ubiegłym roku obchodziliśmy 95. rocznicę powstania Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, często wracaliśmy do słów bp. Teodora Kubiny, który mówił, że „Niedziela” ma być dodatkowym wikariuszem w parafii, takim przedłużeniem ambony, sali katechetycznej. Nasz tygodnik jest wierny tym słowom i stale głosi słowo Boże w odniesieniu do naszej rzeczywistości, do tego, czym żyjemy, w odniesieniu do realiów świata.

Reklama

Jak poinformowała przewodnicząca „Civitas Christiana” w Częstochowie, w obecnej edycji konkursu wzięło udział ok. 250 uczniów z ponad 30 szkół średnich. Organizatorzy wyróżnili katechetkę Gabrielę Szczygłowską, która już 25 razy przygotowywała uczniów do konkursu, i ks. Michała Zimnego, który przygotował do konkursu ponad 50 uczniów.

Marian Florek/Niedziela

W dalszej części prowadząca dziękowała tym wszystkim, którzy wspierają w różnoraki sposób konkurs. Wyraziła wdzięczność gospodarzom miejsca, ojcom paulinom, posłance na Sejm Lidii Burzyńskiej, dyrektorowi delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach Alicji Janowskiej, Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela” w osobie ks. Mariusza Bakalarza.

Marian Florek/Niedziela

 Zakres tematyczny tegorocznego konkursu objął Księgę Jeremiasza, zapowiadającą Nowe Przymierze oraz 1. i 2. List św. Piotra, których przesłanie zachęca do aktualizowania Ewangelii w codziennym życiu. Finał konkursu, który odbył się w Sali Papieskiej im Jana Pawła II, składał się z dwóch etapów: pierwszy był w formie testu i wyłonił finalistów do etapu ustnego. Jury Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej na etapie diecezjalnym przyznało następujące nagrody: I miejsce otrzymał Juliusz Woldan z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach, II miejsce Filip Wosiński Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie, III miejsce Marta Anioł z Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie.

2022-04-21 15:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi specjaliści od Ewangelii

[ TEMATY ]

Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej

finał

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Z treścią Ewangelii wg św. Mateusza 3 marca musieli zmierzyć się finaliści XXVII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas 4-5 szkoły podstawowej, który odbył się w auli Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Konkurs odbył się w trzech etapach: szkolnym, rejonowym (dekanalnym) i diecezjalnym. W etapie szkolnym wzięło udział 227 uczniów z 49 szkół, w rejonowym (dekanalnym) – 101 uczniów z 47 szkół. Natomiast w etapie diecezjalnym – 14 uczniów z 11 szkół.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: świecki prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych

2022-11-30 12:57

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie wyrażono podziękowanie ks. Guerrero za poświęcenie okazane w jego służbie. Ks. Guerrero zdołał uporządkować gospodarkę, była to mocna i wymagająca praca, która przyniosła wiele owoców. Ojciec Święty zapewnia go o swoich modlitwach – przekazała Stolica Apostolska.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

[ TEMATY ]

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję