Reklama

W diecezjach

Jasna Góra: „Follow me” – pielgrzymka maturzystów diecezji bydgoskiej

Zaczęli od „muzycznej rozgrzewki”, wysłuchali świadectwa księdza rapera, obejrzeli pantomimę, a hasłem ich pielgrzymki stał się tytuł gry komputerowej „Follow me”. To tylko niektóre punkty pielgrzymki maturzystów diecezji bydgoskiej. Na Jasną Górę przyjechało pół tysiąca uczniów z Kujaw. – Chciałbym, żeby młodzi ludzie wywieźli stąd nadzieję na lepsze jutro – powiedział ordynariusz bydgoski bp Krzysztof Włodarczyk.

– Przed tronem naszej Mamy łączymy się z wszystkimi naszymi rówieśnikami i prosimy o pokój na świecie i w Ukrainie. Teraz największym zmartwieniem jest wojna – mówili maturzyści.

Bp Włodarczyk życzył młodym, by ich wybory były trafne i przynosiły szczęśliwe życie, a matura pomogła im odnaleźć cel życia.

W rozmowie z @JasnaGóraNews bp Włodarczyk podkreślił, że pielgrzymka młodych na Jasną Górę jest też wielkim wyrazem solidarności z rówieśnikami z Ukrainy. Zwrócił uwagę, że choć wojna pozostawia w sercach i umysłach wyrwę, to niech ten wstrząs i nam pozwoli uzmysłowić sobie, co w życiu jest najważniejsze.

Damian z Technikum Ekonomicznego w Bydgoszczy mówił o swoich obawach w związku z wojną w Ukrainie: Mimo, że nikt z moich bliskich tam nie walczy, to boję się, co może się stać. Dziś modlę się też za naszą Ojczyznę” – zaznaczył maturzysta.

Z kolei jego koleżanka Patrycja opowiadała, że ma przyjaciół z Ukrainy i od nich wie o okrucieństwie wojny. – Czasami czuję się niezręcznie, że ja chodzę do szkoły, spotykam się ze znajomymi, a oni nie mogą. Moi znajomi zawozili dary Ukraińcom, zbierali potrzebne rzeczy, my dziś tutaj modlimy się w ich intencjach. To jest solidarność – podkreśliła Patrycja.

Wielu młodych to właśnie z pielgrzymką przed maturą przyjeżdża po raz pierwszy na Jasną Górę. Dominika z bydgoskiego „ekonomika” zaznaczyła: Nie jestem wierząca, ale chcę spróbować odnaleźć wiarę. Jasna Góra jest miejscem wielu nawróceń, bardzo chciałam spróbować może i mnie się uda – zastanawiała się uczennica.

Pielgrzymce towarzyszyło niecodzienne hasło, które jest tytułem gry komputerowej „Follow me”. Ma ono zachęcać do pójścia za Chrystusem. – To jest ich świat. Nie zamykamy się na niego, chcemy tu wejść, żeby ich zapraszać do poznania Jezusa i Dobrej Nowiny – wyjaśnił ks. Piotr Wachowski duszpasterz młodzieży diecezji bydgoskiej.

Reklama

Pielgrzymkę maturzyści rozpoczęli spotkaniem w kaplicy św. Józefa. Najpierw było rozśpiewanie, później pantomima w wykonaniu Duszpasterstwa Akademickiego "Martyria" z Bydgoszczy i świadectwo ks. Jakuba Bartczaka duszpasterza, rapera i ambasadora Światowych Dni Młodzieży w 2016. Po spotkaniu integracyjnym był czas modlitwy, wyciszenia, wspólnej Eucharystii i zawierzenia swojego życia przez maturzystów Matce Bożej Jasnogórskiej.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir / Jasna Góra

2022-04-21 16:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra i paulini włączeni w „Modlitwę serc i stóp kapłańskich”

W archidiecezji częstochowskiej trwa szczególna modlitwa o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Dołączyli do niej także paulini. Post, pokuta, pielgrzymka piesza z krzyżem i Jezusem eucharystycznym, od kościoła do kościoła, są wielkim wołaniem o nowych robotników Pana. W „Modlitwę serc i stóp kapłańskich” włączona jest również Jasna Góra, która w ciągu ostatnich dni też jest kościołem stacyjnym.

- My, księża, musimy się ruszyć z naszych domów i udać się na peryferie - przekonuje częstochowski bp pomocniczy Andrzej Przybylski. - Zaczynamy po prostu od siebie, bo nadszedł czas, żebyśmy nie tylko analizowali socjologicznie i kulturowo świat i przyczyny odchodzenia od wiary, ale żebyśmy zastanowili się najpierw i zaczęli od siebie – powiedział częstochowski biskup pomocniczy i zachęcił kapłanów do odpowiedzi na pytania: czy mnie biskupowi, czy nam kapłanom nie brakuje wiary, przykładu, pokuty i dlatego nie przyciągamy?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję