Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Beskidzkie Misterium w Trójwsi

Zespół Regionalny „Istebna” poprowadził refleksyjne czuwania w parafiach Trójwsi.

[ TEMATY ]

czuwanie

solidarność z Ukrainą

Beskidzkie misterium

Daniel Franek

Beskidzkie Misterium w Koniakowie w wykonaniu ZR Istebna.

Beskidzkie Misterium w Koniakowie w wykonaniu ZR Istebna.

Beskidzkie Misterium odbyło się w Wielki Poniedziałek w parafii w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej, w Wielki Wtorek w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce, a w Wielką Środę – w kościele św. Bartłomieja w Koniakowie.

Kierownik „Istebnej” Maria Motyka podkreśla, że Wielki Post był zawsze dla beskidzkich górali czasem wyciszenia i refleksji. Wtedy nie organizowano zabaw i radosnych koncertów, nosiło się ubiory w stonowanych kolorach. To wszystko przypominało o rozważaniu męki Chrystusa.

Postanowiliśmy kontynuować tę tradycję. Dlatego sięgnęliśmy po pieśni z dawnych kancjonałów naszych ojców i matek. Zależało nam na tym, aby wybrzmiały do ostatnich zwrotek – rzadko już dziś śpiewanych i nieraz zupełnie zapomnianych – mówi Maria Motyka.

Reklama

Każde z czuwań rozpoczynało się w Ogrodzie Oliwnym, gdzie samotny Chrystus mierzył się z bólem i strachem przed męką. Czuwania poświęcili szczególnie modlitwie o pokój na Ukrainie, gdzie nieraz bywali z koncertami. Uczynili to na znak solidarności, by ich przyjaciele zza wschodniej granicy nie czuli się opuszczeni, by skończyła się noc wojny i nastał poranek Zmartwychwstania.

Nasze myśli i serca kierują się ku walczącej Ukrainie. Tam w nocy 24 lutego ludzie spali w domach nieświadomi zagrożenia, kiedy usłyszeli pierwsze dźwięki syren i spadających bomb. Tak zaczęła się męka narodu ukraińskiego, która trwa i toczy się na naszych oczach. Chrystus umierał wywyższony na krzyżu tak, by mogły go zobaczyć tłumy ludzi. Ukraina także umiera na oczach całego świata. Modlimy się o to, byśmy nie tylko byli bezsilnymi obserwatorami, ale byśmy nasze współczucie mogli zamienić w mądrą i skuteczną pomoc – zapewniają młodzi muzycy z „Istebnej”.

Modlili się też za walczących na Ukrainie, by nie stracili wiary w Boga.

Wspominali też dawne zwyczaje w Trójwsi w Wielkim Tygodniu. Kiedyś postne kolędniczki, czyli dziewczynki z ubogich rodzin, chodziły po domach i śpiewały pieśni o męce Chrystusa. Miały koszyczki, do których gospodarze wrzucali wielkanocne dary. Muzycy przypomnieli, że na Ukrainie istnieje zwyczaj, iż po poświęceniu koszyczka wierni dzielą się jego zawartością z bezdomnymi i potrzebującymi. To pokazuje, że należy dbać o wszystkich, nie tylko o swoją rodzinę.

2022-04-22 21:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wsparcie płynące z serca

[ TEMATY ]

Świdnica

Ukraina

wolontariusze

#pomocdlaUkrainy

solidarność z Ukrainą

Hubert Gościmski

Pomoc płynie z wielu stron – pomagają starsi i młodsi, firmy czy gospodynie z okolicznych wiosek...

Pomoc płynie z wielu stron – pomagają starsi i młodsi, firmy czy gospodynie z okolicznych wiosek...

Odzew mieszkańców na zbiórki wspierające Ukrainę niejednokrotnie zaskakuje. Kto jednak sprawia, że dary trafiają tam, gdzie są najpotrzebniejsze?

To zasługa wolontariuszy. Pomaga coraz więcej osób, wiek tak naprawdę nie ma znaczenia. W działania wspierające mieszkańców Ukrainy bardzo chętnie włączają się także dzieci i młodzież, w wielu szkołach prowadzone są zbiórki darów lub charytatywne kawiarenki.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Czas oczekiwania

2022-11-27 08:19

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję