Reklama

Wiadomości

Moskwa: Putin wziął udział w liturgii wielkanocnej pod przewodnictwem patriarchy Cyryla

Patriarcha Moskwy i Całej Rusi Cyryl I przewodniczył liturgii wielkanocnej w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Krótko po północy zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego złożył wiernym życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. W Boskiej Liturgii, która była transmitowana na żywo przez telewizję w całym kraju, wziął udział także prezydent Władimir Putin.

[ TEMATY ]

patriarcha Cyryl

Putin

twitter.com/agencja_KAI

Podczas liturgii Cyryl nie poruszył tematu wojny na Ukrainie. W kazaniu powiedział m. in., że pierwszą rzeczą, jaką każdy chrześcijanin powinien wynieść z Wielkanocy, jest "absolutna pewność ostatecznego zwycięstwa prawdy", ponieważ właśnie po to Zbawiciel cierpiał i zmartwychwstał. „Oznacza to, że wszyscy chrześcijanie są po stronie zwycięstwa, niezależnie od tego, jak trudne jest ich codzienne życie” - powiedział. "I niech Pan pomoże nam zachować to poczucie udziału w wielkim zwycięstwie naszego Zbawiciela nad grzechem, nad klątwą, nad śmiercią" - dodał.

Jak podała rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti w liturgii wielkanocnej wzięli udział m. in. nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej abp Giovanni D'Aniello oraz przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji abp Paolo Pezzi.

Na zakończenie nabożeństwa Cyryl I i Putin wręczyli sobie upominki. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego otrzymał od przywódcy Kremla ozdobne jajko wielkanocne.

W opublikowanych życzeniach wielkanocnych Putin napisał do Cyryla: "Serdecznie gratuluję Wam z okazji Świąt Wielkanocnych. To wielkie święto jednoczy prawosławnych chrześcijan, wszystkich obywateli Rosji świętujących Zmartwychwstanie Chrystusa, wokół wysokich ideałów i wartości moralnych, budzi w ludziach najjaśniejsze uczucia, wiarę w triumf życia, dobra i sprawiedliwości".

Putin podkreślił owocną współpracę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i innych wyznań chrześcijańskich, "mającą na celu zachowanie naszych najbogatszych tradycji historycznych, kulturowych i duchowych, wzmocnienie instytucji rodziny i wychowanie młodego pokolenia".

"Z największym uznaniem należy przyjąć działalność społeczną i charytatywną chrześcijańskich organizacji religijnych, ich dążenie do niesienia skutecznej pomocy tym, którzy w naszych trudnych czasach potrzebują opieki i wsparcia" – napisał Putin.

Reklama

Pogratulował również patriarsze Moskwy i Całej Rusi Cyrylowi. "Cieszy fakt, że pod Twoim przewodnictwem Kościół rozwija owocną współpracę z państwem, wnosi ogromny wkład w promowanie w społeczeństwie tradycyjnych wartości duchowych, moralnych i rodzinnych, w wychowanie dorastającego pokolenia, a w naszych trudnych czasach troszczy się o umacnianie zgody i wzajemnego zrozumienia między ludźmi” – napisał Putin.

Było to pierwsze publiczne spotkanie prezydenta Federacji Rosyjskiej z patriarchą moskiewskim od czasu rozpoczęcia 24 lutego rosyjskiej agresji na Ukrainę. Putin tradycyjnie uczestniczy w liturgii wielkanocnej w Moskwie. Według agencji informacyjnej Interfax, w samej stolicy Rosji w nabożeństwach wielkanocnych wzięło udział prawie 600 tys. osób.

2022-04-24 12:01

Ocena: +2 -8

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Cyryl I rozmawiał z prezydentem Kuby o spotkaniu z Franciszkiem

[ TEMATY ]

patriarcha Cyryl

Artur Stelmasiak

Do swego historycznego spotkania z papieżem Franciszkiem nawiązał patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Cyryl I spotykając się 30 października w klasztorze Daniłowskim w Moskwie z nowym prezydentem Kuby, Miguelem Mario Diaz-Canel Bermudezem. Jak poinformowała ekumeniczna fundacja „Pro Oriente” w Wiedniu, patriarcha po raz pierwszy oficjalnie odniósł się do treści swego historycznego spotkania z papieżem na lotnisku w Hawanie w lutym 2016. Podkreślił, że spotkanie z Franciszkiem było głównym punktem jego ówczesnej wizyty w Hawanie – „spotkaniem historycznym”, „we właściwym miejscu i we właściwym czasie”.

W tych idealnych warunkach było możliwe przeprowadzenie dwugodzinnej, „doprawdy braterskiej” rozmowy na ważne tematy, której centrum było prześladowanie chrześcijan. W konsekwencji tej rozmowy pojęcie „ludobójstwa chrześcijan”, którego nie chciano używać na Zachodzie, zaczęło być coraz częściej używane. Natomiast „deklaracja wspólna” stała się kamieniem węgielnym wspólnych działań Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła katolickiego w kwestiach, których większość dotyczy ludzi na całym świecie, mówił Patriarcha Moskiewski.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat prasowy biskupa Marka Mendyka

2022-08-09 10:47

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

xmb

Bp Marek Mendyk skierował pisemną prośbę w sprawie publicznego oskarżenia.

Ponownie oświadczam, że formułowany wobec mnie zarzut jest nieprawdą. Równocześnie deklaruję pełną gotowość współpracy z władzami kościelnymi oraz organami państwowymi w celu wyjaśnienia zarzutu.

CZYTAJ DALEJ

Premier: przedłużyłem decyzję o zakupach węgla przez spółki energetyczne do końca sezonu grzewczego

2022-08-10 16:33

[ TEMATY ]

Węgiel

Karol Porwich/Niedziela

Przedłużyłem do końca sezonu grzewczego decyzję zobowiązująca spółki energetyczne do zakupu węgla - poinformował w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej spółki obowiązywał termin do końca października.

"Jesteśmy na dobrej, i mogę nawet powiedzieć na bardzo dobrej drodze, żeby było tego węgla wystarczająco dużo, nie tylko do końca tego roku, tak jak moja pierwotna decyzja wskazywała spółkom energetycznym, na zakup do końca października. Teraz przedłużyłem ją do końca sezonu grzewczego, po to żeby (...) węgiel ściągać nawet na zapas. On się nie zmarnuje. Wolę, żeby było go za dużo niż za mało" - powiedział szef rządu w środę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję