Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Chcą być jeszcze lepszymi naśladowcami Chrystusa

W sobotnie przedpołudnie, 23 kwietnia, kilkudziesięciu kandydatów na lektorów i ceremoniarzy przeżywało swój dzień skupienia.

[ TEMATY ]

Świdnica

służba liturgiczna

ks. Krzysztof Ora

kurs lektorski

paulini Świdnica

kurs ceremoniarski

ks. Wojciech Oleksy

Hubert Gościmski

Jednym z punktów dnia skupienia była konferencja wygłoszona przez ks. Wojciecha Oleksego.

Jednym z punktów dnia skupienia była konferencja wygłoszona przez ks. Wojciecha Oleksego.

Pierwszym punktem był egzamin składający się z części ustnej i pisemnej, podczas którego przyszli ceremoniarze starali się zaprezentować z jak najlepszej strony. Wśród nich był Patryk Gaładyn z parafii katedralnej.

– Na początku musiałem wykazać się znajomością Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego, następnie musiałem zaprezentować umiejętność obsługi mszału. Ostatnim elementem były zagadnienia związane z podawaniem mitry i pastorału – opisuje Patryk. – Egzamin nie był dla mnie skomplikowany, najlepiej czuję się po części związanej z obsługą mszału. Teraz już tylko czekam na najważniejszy moment, czyli na błogosławieństwo do posługi ceremoniarza – dodaje.

Dać świadectwo

Gdy część egzaminowa została zakończona, do kandydatów na ceremoniarzy dołączyli przyszli lektorzy i wspólnie przeszli do parafii św. Józefa przy ul. Kotlarskiej. Na samym początku wysłuchali tematycznej konferencji wygłoszonej przez ks. Wojciecha Oleksego z wałbrzyskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jednym z aspektów, na który kapłan zwrócił uwagę, było dawanie świadectwa postawą swojego życia.

– Lektorami czy ceremoniarzami nie jesteście tylko w kościele, jak chciałby dzisiejszy świat. Warto więc zastanowić się nad tym, jakim jestem dzisiaj świadkiem tego, co czytam i w czym biorę bliski udział. Czy mam w sobie odwagę do tego, aby przyznać się przed innymi, że w kościele służę samemu Bogu? – pytał zebranych, akcentując również, że dzięki tej posłudze inni słyszą Słowo Boże i mogą jak najlepiej przeżywać Eucharystię.

Uczestnictwo w pełni

Następnie ks. Krzysztof Ora zaprosił Huberta, jednego z ceremoniarzy posługującego na co dzień w parafii katedralnej, i poprosił go o świadectwo.

– Znajduję się bardzo blisko kapłana, dlatego mi zależy na tym, by wówczas jak najczęściej być w stanie łaski uświęcającej. Dzięki temu nie tylko służę księdzu pomocą, ale mam wyjątkową możliwość przeżycia Eucharystii w pełni. Jeżeli uczestnictwo w liturgii jest dla nas głębokim doświadczeniem duchowym, to wówczas żadna sytuacja nas nie zaskoczy – mówił.

Reklama

Chęć podążania za Jezusem

Dzień skupienia miał przede wszystkim wymiar duchowy, dlatego chwilę później wszyscy odmówili koronkę do Najświętszego Serca Pana Jezusa, po której nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu. Centralnym punktem była Eucharystia, której przewodniczył ks. Krzysztof Ora.

– Niezależnie od tego, czy zostaniecie powołani do funkcji lektora czy ceremoniarza, nie zapominajcie o wierności Chrystusowi. Nie tylko przy ołtarzu, ale w każdej okoliczności życia. Miejcie w sobie chęć podążania za Jezusem, bądźcie świadkami konsekwencji wyboru. Jeżeli dzisiaj wypowiecie kolejne słowo na drodze wiary, to za nim powinny pójść kolejne. I pomimo tego, czy będzie Wam na duszy radośnie, czy smutno, nadal będziecie chcieli stawać się jeszcze lepszymi naśladowcami Chrystusa – życzył w homilii ks. Krzysztof przyszłym lektorom i ceremoniarzom.

Na koniec odbyła się próba generalna przed majową Mszą świętą, podczas której bp Marek Mendyk udzieli tym członkom Służby Liturgicznej błogosławieństwa powołującego ich do pełnienia funkcji lektora lub ceremoniarza.


2022-04-24 22:51

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By lepiej służyć Bogu

Kilkudziesięciu ministrantów z rejonu biłgorajskiego rozpoczęło kurs lektorski dla Liturgicznej Służby Ołtarza.

Zajęcia odbyły się w budynku Katolickiego Liceum im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju przy sanktuarium św. Marii Magdaleny.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy kartuz

Święty Brunon – założyciel zakonu kartuzów, jednego z najsurowszych zakonów istniejących do dziś w Kościele, wybrał charyzmat milczenia, samotności i ciszy.

O zakonie kartuzów usłyszeliśmy zapewne dzięki filmowi Wielka cisza. Kim był jego założyciel? Brunon urodził się w Kolonii i pochodził ze znamienitej rodziny. Uczył się m.in. w szkole katedralnej w Reims, a także w Tours. Około 1055 r. przyjął święcenia kapłańskie. Rok później biskup Reims – Manasses I powołał Brunona, aby prowadził tam szkołę katedralną. Trwało to ok. 20 lat (1056-75). Wychował wielu wybitnych mężów owych czasów. W 1080 r. zaproponowano mu biskupstwo, nie przyjął jednak tej godności. Udał się do opactwa cystersów w Seche-Fontaine, by poddać się kierownictwu św. Roberta. Po pewnym czasie opuścił klasztor i w towarzystwie ośmiu uczniów udał się do Grenoble. Tam św. Hugo przyjął swojego mistrza z wielką radością i jako biskup oddał mu w posiadanie pustelnię, zwaną Kartuzją. Tutaj w 1084 r. Brunon urządził klasztor, zbudowany też został skromny kościółek. Klasztor niebawem tak się rozrósł, że otrzymał nazwę „Wielkiej Kartuzji” (La Grande Chartreuse). W 1090 r. Brunon został wezwany do Rzymu przez swojego dawnego ucznia – papieża bł. Urbana II na doradcę. Zabrał ze sobą kilku towarzyszy i zamieszkał z nimi przy kościele św. Cyriaka. Wkrótce, w 1092 r., w Kalabrii założył nową kartuzję, a w pobliskim San Stefano in Bosco Bruno stworzył jej filię. Tam zmarł. Kartuzję w Serra San Bruno odwiedził w 1984 r. św. Jan Paweł II. Uczynił to również Benedykt XVI 9 października 2011 r. W słowie do kartuzów podkreślił wówczas znaczenie charyzmatu milczenia we współczesnym świecie. Charyzmat kartuzji – powiedział – sprawia, że „człowiek wycofując się ze świata, poniekąd «eksponuje się» na rzeczywistość w swej nagości, eksponuje się na tę pozorną pustkę, aby doświadczyć Pełni, obecności Boga, Rzeczywistości najbardziej realnej, jaka istnieje, i która wykracza poza wymiar zmysłowy”.

CZYTAJ DALEJ

Winnica: Dzwon Nadziei z krakowskich Łagiewnik trafił do ukraińskiego sanktuarium Bożego MIłosierdzia

2022-10-06 18:37

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Ukraina

dzwon

Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Dzwon Nadziei poświęcony 14 sierpnia w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotarł do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w Ukrainie. Przekazanie daru odbyło się podczas obchodów 25. rocznicy konsekracji winnickiego kościoła z udziałem ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej bp. Leona Dubrawskiego.

Na czaszy dzwonu umieszczone są słowa z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 17 sierpnia 2002 roku: „Gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój". Dzwon jest darem Łagiewnik dla udręczonej wojną Winnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję