Reklama

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Z wizytą u Maryi Matki Kościoła

Podczas trwającej wizytacji kanonicznej w dzierżoniowskim dekanacie bp Adam Bałabuch zawitał do wspólnoty, której przewodzi ks. kan. Jarosław Leśniak.

[ TEMATY ]

Dzierżoniów

bp Adam Bałabuch

Stanisław Bałabuch

Kanoniczne powitanie biskupa, w progach świątyni

Kanoniczne powitanie biskupa, w progach świątyni

Biskup pomocniczy nie tylko modlił się wspólnie z wiernymi, ale także rozmawiał z przedstawicielami parafii oraz pracującymi w niej kapłanami, dzieląc ich radości, troski i zmartwienia. Podczas Mszy św. sprawowanej w sobotni wieczór 23 kwietnia, biskup wezwał do ufności Jezusowi Miłosiernemu. - Wezwanie do ufności wyraża najlepiej krótki akt, który często powtarzamy: „Jezu, ufam Tobie!” Zawiera się w nim „ukojenie serc udręczonych, nadzieja dusz zrozpaczonych, ochłoda i pokój w najstraszniejszych uciskach”. Ufając bowiem nie opieramy się na ludzkich gwarancjach, ale na woli Bożej, która jest miłosierdziem. Wtedy nasze normalne, codzienne życie, będzie w przyjaźni ze Zmartwychwstałym.

Przypomnijmy, że sama katolicka parafia Maryi Matki Kościoła została erygowana 15 października 1981 roku, a jej czele stanął ks. prał. Stanisław Majda († 2008). Sama świątynia, należąca do wysoko cenionych zabytków architektury sakralnej na Dolnym Śląsku, została wzniesiona z końcem XVIII wieku i należała do ewangelickiej gminy wyznaniowej, a od 1946 r. do nowoutworzonej parafii ewangelicko-augsburskiej. 16 lat później ze względu na niską liczbę wyznawców, kościół zamknięto i przekazano go miejscowej administracji, która przeznaczyła go na magazyn i sklep meblowy. W 1973 r. po pożarze kościoła, przekazano go katolikom, którzy przeprowadzili gruntowny remont świątyni. Kościół w 1979 r. poświęcił bp Wincenty Urban.

2022-04-25 12:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzierżoniów: Bądźcie dobrzy dla innych - mówił bp Mendyk do dzieci i młodzieży

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Dzierżoniów

ks. Piotr Sipiorski

par. Królowej Różańca Św. Dzierżoniów

bp Mendyk, nakłada kołnierz, element stronu ministranta

bp Mendyk, nakłada kołnierz, element stronu ministranta

Tymi słowami zwrócił się bp Marek Mendyk do bierzmowanej młodzieży w par. Królowej Różańca Świętego, podkreślając, że jest to program ewangelii.

W wyniku trwającego na wiosnę lockdownu z powodu koronawirusa, wiele z zaplanowanych uroczystości kościelnych należało przenieść na korzystniejszy czas. Tak było chociażby z sakramentem bierzmowania, który w wielu parafiach został przeniesiony na jesień. Przykładem tego jest dzierżoniowska parafia na Skałkach, gdzie blisko 50 kandydatom, uczniom szkół ponadpodstawowych został udzielony 4 października sakrament dojrzałości. - Przedstawiajcie w modlitwie i błaganiu Panu Bogu prośby. Jeśli z takim nastawieniem będziecie podchodzili do waszej codzienności, to wszystkie sprawy i obowiązki, chwile modlitwy, różne doświadczenia, także i krzyże, będą nabierały wagi i znaczenia – mówił w okolicznościowej homilii ordynariusz świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej (nie)sprawiedliwości

2022-08-06 16:21

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

Katastrofa polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi do Medziugorie spowodowała falę komentarzy i pytań o Bożą niesprawiedliwość, gdy ludzie - przecież jadący, by się modlić - giną tragicznie lub odnoszą ciężkie obrażenia. Dla ludzi dalekich od wiary jest to argument na bezsensowność religii, a dla wierzących - trudne pytanie. Jak to zatem jest?

Po pierwsze, modlitwa, pielgrzymka, wszelkie pobożne praktyki to nie "zarabianie", jakaś wymiana z Bogiem za szczęście, bezpieczeństwo, zdrowie. Są one wyrazem wiary, praktyką wynikającą z tego, czym wiara w istocie jest, czyli z relacji z Bogiem. Nie można więc traktować tej sytuacji jako niesprawiedliwości Boga, który nie wziął pod uwagę zasług lub dobrych celów. To nie tak.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz w Kijowie: Papież sercem jest na Ukrainie

2022-08-10 17:26

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Nie możemy pozwolić, by zniknęło zainteresowanie mediów i świata wojną na Ukrainie, tak jak to się stało w przypadku konfliktu w Syrii. Wskazuje na to nuncjusz apostolski w Kijowie podkreślając, że sytuacja jest dramatyczna, a cierpienie ludzi wręcz niewyobrażalne. W obliczu ogromnych potrzeb napływająca pomoc humanitarna jest niewystarczająca.

Abp Visvaldas Kulbokas, który trwa na swej placówce w Kijowie od chwili wybuchu wojny zauważa, że trudna sytuacja popycha ku bardziej intensywnemu życiu duchowemu. „Każdego dnia budząc się dziękujemy Bogu za kolejny dzień. Wobec bestialskich ataków na karetki pogotowia, przedszkola i szpitale modlimy się, by nie stać się takimi, jak agresor. Walczymy o to, by nasze serca nie były pełne nienawiści, ale odwagi, nadziei i ufności w Panu” – powiedział Radiu Watykańskiemu papieski przedstawiciel na Ukrainie. Dziękuje też Ojcu Świętemu za pobłogosławienie koron dla ikony Matki Bożej w katedrze w Odessie. Koronacja obędzie się w uroczystość Wniebowzięcia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję