Reklama

Kościół

Spotkała się grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa spotkała się grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec. Spotkanie odbywa się w Ośrodku Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Gliwickiej w Pławniowicach w dniach 26-28 kwietnia br. Gospodarzem spotkania jest biskup diecezji gliwickiej Jan Kopiec.

[ TEMATY ]

episkopat

Karol Porwich/Niedziela

Członkowie grupy kontaktowej skoncentrowali się na sprawach będących przedmiotem prac obu Konferencji Episkopatów. Ze strony polskiej są to m.in. kwestia relacji media-Kościół, podsumowanie wizyty ad limina Apostolorum Konferencji Episkopatu Polski, proces synodalny w Polsce oraz kwestie dotyczące wojny w Ukrainie i pomocy uchodźcom.

Członkowie grupy kontaktowej ze strony polskiej podjęli również zagadnienia związane z nadużyciami seksualnymi wobec małoletnich, kwestię powołań kapłańskich w Kościele oraz wyzwań duszpasterskich wobec ludzi młodych.

Ze strony niemieckiej została przedstawiona sytuacja Kościoła katolickiego po pandemii koronawirusa, a także problemy związane z łączeniem seminariów w związku ze spadkiem powołań. Rozmawiano także o wizycie ad limina Apostolorum Konferencji Episkopatu Niemiec zaplanowanej na listopad br.

Reklama

Członkowie grupy kontaktowej podjęli również kwestie ekologii z perspektywy katolickiej, dialogu ekumenicznego oraz dialogu społecznego w nowej sytuacji geopolitycznej spowodowanej z wojną w Ukrainie, a także temat obchodów 80. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża. Z tej racji przewidziana została wizyta w Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu oraz Msza święta pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza z homilią bp. Bertrama Maiera.

W spotkaniu biorą udział: ze strony niemieckiej – bp Bertram Maier z Augsburga, bp Wolfgang Ipold z Görlitz, a także zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Niemiec dr Ulrich Pönner oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny jest kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Jan Kopiec, biskup gliwicki, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, oraz ks. prał. Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

2022-04-27 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy Biskupi oddali naród Maryi

Niedziela Ogólnopolska 20/2016, str. 8-9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

episkopat

Bożena Sztajner/Niedziela

3 maja 2016 r. biskupi ponownie oddali Naród Matce Bożej

3 maja 2016 r. biskupi ponownie oddali Naród Matce Bożej

Tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski była wielkim dziękczynieniem za Chrzest Polski w 1050. rocznicę tego wydarzenia oraz za Milenijny Akt Oddania, w jego 50. rocznicę

Z udziałem Episkopatu Polski i licznej rzeszy wiernych 3 maja br. na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Centralnym punktem obchodów była Msza św. sprawowana na Szczycie Jasnogórskim, podczas której został złożony Akt Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Dzień wcześniej (2 maja) polscy biskupi podpisali w Bibliotece Jasnogórskiej nowy Akt Zawierzenia Matce Bożej, który wraz z Milenijnym Aktem Oddania w Niewolę Maryi z 3 maja 1966 r. został umieszczony w specjalnej tubie obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Zbawienie we Krwi Chrystusa

2022-06-30 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Ceną naszej wolności jest Krew Chrystusa, Baranka paschalnego, przeznaczonego od wieków przez Boga Ojca, w którym ustanawia On swój nowy lud wierzących, lud Nowego Przymierza.

Z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła:

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: jutro w Nueva Orán odbędzie się beatyfikacja dwóch męczenników z XVII wieku

2022-07-01 20:53

[ TEMATY ]

męczennicy

beatyfikacja

Argentyna

vaticannews.va

W sobotę 2 lipca w Parku Rodziny w San Ramón de la Nueva Orán na północy Argentyny prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionymi dwóch kapłanów: Piotra Ortiza de Zárate i Jana Antoniego Solinasa. Obaj pracowali kilka lat na tej ziemi i tam ponieśli śmierć męczeńską z rąk tubylców 27 października 1683 roku. Wraz z nimi zginęło jeszcze 18 świeckich, co do których nie ma jednak wystarczającej dokumentacji, toteż beatyfikacja ich nie obejmie. W uroczystości weźmie udział m.in. nuncjusz apostolski w Argentynie Polak abp Mirosław Adamczyk.

Oto krótkie życiorysy nowych błogosławionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję