Jak relacjonuje portal Polskiej Misji Katolickiej we Francji polskifr.fr, uroczystości rozpoczęły się od słów powitania wygłoszonych przez ks. prał. dr. Gawrona. Następnie o 10:00 sprawowano Mszę św. pod przewodnictwem rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Ks. Bogusław Brzyś powiedział do zebranych: „Chcemy się tak modlić, żeby ta modlitwa była miła Bogu, ale aby też część ducha ks. Jerzego, jego wiary, jego odwagi, męstwa przeszła na nas, a zwłaszcza żebyśmy się nauczyli od niego i zainspirowali jego przykładem pięknej łagodności i postawy, która polegała na cierpliwym zwyciężaniu zła nie złem, ale dobrem”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
ks. Tomasz Sokół / polskifr.fr
Homilię wygłosił ks. prał. Gawron. Administrator Seminarium w homilii odniósł się do postawy bł. ks.. Popiełuszki, patrona dnia – św. Atanazego oraz wspominanego w czytaniu mszalnym św. Szczepana. Oni „uwielbiali Boga, bo dane im było nie tylko w Chrystusa wierzyć, ale z Chrystusem odnosić zwycięstwo nad złem. I dzisiaj trzeba dopisać moje i twoje imię, abyśmy idąc za mottem bł. ks. Popiełuszki, męczennika wolności, umieli też zło dobrem zwyciężać”.
Zebrani mogli także wysłuchać utworów patriotycznych i religijnych w wykonaniu chóru „Totus Tuus” oraz chóru dziecięcego „Uwierz Polsko” pod kierunkiem Urszuli Szoja.
Na 11:30 zaplanowano złożenie kwiatów przy pomniku bł. ks. Popiełuszki, o którego historii opowiedział Andrzej Dembiński – jego inicjator. Warto zaznaczyć, że był to pierwszy pomnik ks. Jerzego poza Polską.
Reklama
Przy okazji uroczystości przy pomniku ks. Popiełuszki za pomoc Polaków, polskiego Kościoła i Polskiej Misji Katolickiej we Francji dla Ukrainy podziękował ks. Igor Rantsya, proboszcz katedry ukraińskiej św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu. „Ks. Jerzy walczył o wolność i godność człowieka z systemem zła. To samo mamy obecnie na Ukrainie.. Walczymy o naszą wolność i godność z systemem zła, który ma te same korzenie co w czasach ks. Popiełuszki. Ks. Jerzy uczy nas jak zwyciężać zło dobrem” – powiedział ks. Igor.
O 12:30 odbył się poczęstunek w Seminarium w Paryżu. Ambasador RP w Paryżu Jan Emeryk Rościszewski skierował okolicznościowe przemówienie do zebranych: „Spotykamy się w momencie absolutnie unikalnym. Jesteśmy spadkobiercami tych wszystkich pięknych tradycji. Widząc to, co się dzieje na świecie, w Europie, na terenie Ukrainy, czujemy przede wszystkim ducha Konstytucji 3 Maja. To, że naród ukraiński dzisiaj powstał i potrafi bronić tych wartości, tych zasad, tej wolności, to jest również duch naszej Konstytucji 3 Maja, która była uchwalona ponad 230 lat temu. To jest ten duch polskości. Dziś realizuje się to, o czym mówił Ojciec Święty w swojej sławnej homilii, będąc z wizytą na Ukrainie, że potrzebne są Europie dwa płuca: wschodnie i zachodnie. Myślę, że dziś jesteśmy świadkami realizacji wielkiej myśli św. Jana Pawła II”.
Ambasador złożył też życzenia Polonii z okazji jej Święta Flagi i 3 Maja oraz docenił organizację i poziom artystyczny uroczystości.
polskifr.fr
ks. Igor Rantsya