Reklama

Kościół

Kardynał Dziwisz: „Patriarcha Cyryl utrudnia działania papieża”

Rola Patriarchy Moskiewskiego Cyryla, który pobłogosławił wojnę Władimira Putina stanowi przeszkodę w mediacji, jaką mógłby prowadzić Kościół katolicki. Powiedział o tym w wywiadzie dla włoskiej agencji Ansa były sekretarz św. Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz.

Emerytowany metropolita krakowski przypomniał działania, apele, modlitwy św. Jana Pawła II w związku z ówczesnymi konfliktami, między Chile a Argentyną, potem między Argentyną a Wielką Brytanią o Falklandy, i wreszcie konfliktem w Iraku. Zauważył, że dziś działania papieża Franciszka wydają się jeszcze trudniejsze. „Sytuacja nie sprzyja interwencjom papieskim. To, co powiedział Patriarcha Moskiewski, jest skandalem. To, że my, tu na Zachodzie, wszyscy jesteśmy narkomanami, wszyscy homoseksualistami, trudno nawet słuchać takich słów. Jedynym świętym jest on sam. Cyryl nie chce nawet wysłuchać apeli papieża” – skomentował. Kardynał Dziwisz jest jednak przekonany, że nieustanne wezwania papieża Franciszka do pokoju, a także działania dyplomacji watykańskiej, która jest jedną z najlepszych na świecie przyniosą swój skutek.

Następnie powiedział o życzliwości, jaką Polska okazała Ukraińcom podczas tych dwóch miesięcy agresji ze strony Rosji. Jednym z paradoksalnych skutków tej wojny, tym razem pozytywnym, „jest to, że dwa narody, które były do siebie wrogo usposobione w przeszłości, stały się przyjaciółmi. Swoje drzwi otworzyły nie tylko instytucje państwowe, ale także domy prywatne. Rywalizowali o przyjęcie tych gości, zwłaszcza kobiet i dzieci” – powiedział włoskiej agencji kard. Dziwisz. Przypomniał, że do Polski przybyło dotychczas ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy. „Jeśli ktoś nie ma w domu osoby z Ukrainy, to czuje się trochę niedobrze” - żartował były sekretarz św. Jana Pawła II. Zaznaczył, że jedna czwarta mieszkańców Krakowa to dziś Ukraińcy.

„Nikt nie przypuszczał, że to się może zdarzyć, wydawało się, że po ostatniej wojnie światowej że nie będzie już więcej wojen w Europie. Ale nie. A ta wojna jest straszna, okrutna” – powiedział włoskiej agencji o konflikcie na Ukrainie kard. Stanisław Dziwisz.

2022-05-04 08:41

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz do neoprezbiterów: przed wami świat czekający na Dobrą Nowinę

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Katarzyna Cegielska

„Przed Wami otwarte przestrzenie, które macie wypełniać dobrem i miłością. Przed Wami świat czekający na Dobrą Nowinę o niepojętym i niewidzialnym Bogu” – mówił dziś podczas święceń kapłańskich w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W archidiecezji krakowskiej święcenia kapłańskie przyjęło 15 diakonów.

Kard. Dziwisz podkreślił, że w momencie święceń diakoni zaciągną się pod sztandar Odwiecznego Króla i staną się świadkami oraz sługami Ewangelii. Hierarcha wskazał, że powołani do służby Chrystusa, którzy odpowiadają ochoczo i szczerze na to wezwanie, mają szczególne prawo do przyjaźni z Jezusem. „Oni nie są tylko najęci do pracy, lecz są zaproszeni przez Niego do wspólnoty życia i miłości. To jest fundament służby w Chrystusowym Kościele” – tłumaczył.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Matko Chrystusowa...

2022-10-06 21:32

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

W poprzednich rozważaniach rozważaliśmy słowa Pozdrowienia anielskiego. Od dziś będziemy poznawać wybrane wezwania, które zapisane są w Litanii loretańskiej. W dzisiejszym rozważaniu chcemy poznać dwa wezwania.

WSPÓLNA MODLITWA
7 października

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję