Reklama

Kościół

Kardynał Dziwisz: „Patriarcha Cyryl utrudnia działania papieża”

Rola Patriarchy Moskiewskiego Cyryla, który pobłogosławił wojnę Władimira Putina stanowi przeszkodę w mediacji, jaką mógłby prowadzić Kościół katolicki. Powiedział o tym w wywiadzie dla włoskiej agencji Ansa były sekretarz św. Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz.

Emerytowany metropolita krakowski przypomniał działania, apele, modlitwy św. Jana Pawła II w związku z ówczesnymi konfliktami, między Chile a Argentyną, potem między Argentyną a Wielką Brytanią o Falklandy, i wreszcie konfliktem w Iraku. Zauważył, że dziś działania papieża Franciszka wydają się jeszcze trudniejsze. „Sytuacja nie sprzyja interwencjom papieskim. To, co powiedział Patriarcha Moskiewski, jest skandalem. To, że my, tu na Zachodzie, wszyscy jesteśmy narkomanami, wszyscy homoseksualistami, trudno nawet słuchać takich słów. Jedynym świętym jest on sam. Cyryl nie chce nawet wysłuchać apeli papieża” – skomentował. Kardynał Dziwisz jest jednak przekonany, że nieustanne wezwania papieża Franciszka do pokoju, a także działania dyplomacji watykańskiej, która jest jedną z najlepszych na świecie przyniosą swój skutek.

Następnie powiedział o życzliwości, jaką Polska okazała Ukraińcom podczas tych dwóch miesięcy agresji ze strony Rosji. Jednym z paradoksalnych skutków tej wojny, tym razem pozytywnym, „jest to, że dwa narody, które były do siebie wrogo usposobione w przeszłości, stały się przyjaciółmi. Swoje drzwi otworzyły nie tylko instytucje państwowe, ale także domy prywatne. Rywalizowali o przyjęcie tych gości, zwłaszcza kobiet i dzieci” – powiedział włoskiej agencji kard. Dziwisz. Przypomniał, że do Polski przybyło dotychczas ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy. „Jeśli ktoś nie ma w domu osoby z Ukrainy, to czuje się trochę niedobrze” - żartował były sekretarz św. Jana Pawła II. Zaznaczył, że jedna czwarta mieszkańców Krakowa to dziś Ukraińcy.

„Nikt nie przypuszczał, że to się może zdarzyć, wydawało się, że po ostatniej wojnie światowej że nie będzie już więcej wojen w Europie. Ale nie. A ta wojna jest straszna, okrutna” – powiedział włoskiej agencji o konflikcie na Ukrainie kard. Stanisław Dziwisz.

2022-05-04 08:41

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież zachęca Cyryla do wysiłków na rzecz ochrony wartości i godności życia

Papież Franciszek w przesłaniu do patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla zachęcił go do wspólnych wysiłków na rzecz "ochrony wartości i godności każdego życia ludzkiego". Rosyjskie media ogłosiły we wtorek tekst papieskiego przesłania do rosyjskiego patriarchy z okazji uroczystości Cyryla i Metodego.

"Uroczystość świętego Cyryla, wielkiego apostoła Słowian, jest dla mnie okazją do wysłania pozdrowień i zapewnień o mojej modlitwie za Waszą Świątobliwość i za Kościół powierzony jego opiece duszpasterskiej" - napisał papież, którego słowa cytuje też włoska Ansa.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: prezydent Zełeński rozmawiał z papieżem

2022-08-13 16:53

[ TEMATY ]

Franciszek

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W piątek, 12 sierpnia, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński rozmawiał telefonicznie z Franciszkiem, mówiąc mu m.in. o "strasznych zbrodniach, jakich okupant rosyjski dopuszcza się na Ukrainie. O wydarzeniu tym powiadomił wszystkich sam szef państwa na swoim Twitterze. Był to trzeci kontakt telefoniczny obu mężów stanu od czasu rozpoczęcia agresji Rosji przeciw Ukrainie.

Na oficjalnej stronie prezydenta zaznaczono, że rozmowa ta była okazją do poinformowania papieża o przebiegu wojny w tym kraju i o związanych z nią "strasznych zbrodniach" a zarazem do podziękowania Ojcu Świętemu za jego modlitwę za Ukrainę. "Naród nasz potrzebuje poparcia ze strony światowych przywódców duchowych, którzy przekazywać światu prawdę o okrucieństwach, popełnianych przez agresora na Ukrainie" – czytamy w oświadczeniu internetowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję