Reklama

Kościół

Rzymskie obchody Dni Dziedzictwa Polskiego. Wystawa o Herlingu-Grudzińskim w Willi Poniatowski

W tym roku obchody Dnia Polonii i Polaków za granicą odbyły się w ramach ogólnoświatowych polonijnych Dni Dziedzictwa Polskiego (Polish Heritage Days). W Rzymie, z tej okazji zorganizowano konferencję i wystawę o Gustawie Herlingu-Grudzińskim w gościnnych progach Muzeum Etruskiego Villa Giulia.

[ TEMATY ]

Rzym

© Niedziela/WR

Wystawa

Wystawa

7 maja miała miejsce konferencja inaugurująca wystawę „Gustaw Herling-Grudziński. Portret epoki” z udziałem relatorów: Alessandra Ajresa z Uniwersytetu w Turynie, Marty Herling, córki pisarza, która pracuje we Włoskim Instytucie Studiów Historycznych w Neapolu, Krystyny ​​Jaworskiej z Uniwerytetu w Turynie - moderował ją Paolo Morawski, prezes Fundacji im. Margrabiny J. S. Umiastowskiej.

W konferencji uczestniczyli, między innymi, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, konsul Agata Ibek-Wojtasik, senator Jaś Gawroński, dyrektor rzymskiego Muzeum Etruskiego Valentino Nizzo oraz dyrektor Intytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny. Program obejmował również zwiedzanie z przewodnikiem Willi Poniatowski, a wieczorem miał miejsce piękny koncert włosko-polskiej orkiestry kameralnej „Ensemble Giardino di Delizie” z programem „Echa minionych lat. Polscy muzycy na dworze Wazy”.

© Niedziela/WR

© Niedziela/WR

Marta Herling, Włodzimierz Rędzioch

Marta Herling, Włodzimierz Rędzioch

© Niedziela/WR

Willa Poniatowski

Willa Poniatowski
2022-05-09 10:50

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: kurs formacyjny „Kobiety i Kościół” na papieskich uczelniach

[ TEMATY ]

kobieta

Rzym

uczelnia

Adobe Stock

„Kobiety i Kościół” – dyplom z tej dziedziny można od 19 czerwca uzyskać w ramach studiów na rzymskich uczelniach kościelnych, w tym pięciu papieskich.

Wspólny dyplom wydają: Instytut Wyższych Studiów nad Kobietą (ISSD), działający w Papieskim Ateneum Regina Apostolorum, Papieski Uniwersytet Urbaniański, Papieski Uniwersytet Salezjański, Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu, Papieski Wydział Nauk o Wychowaniu „Auxilium” oraz Instytut Teologii Życia Konsekrowanego Claretianum.

CZYTAJ DALEJ

Służba na kolei pod opieką św. Katarzyny Aleksandryjskiej

2022-11-25 19:17

Magdalena Lewandowska

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Rok temu abp Józef Kupny poświęcił kaplicę na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Dziś w rocznicę tego wydarzenia, a zarazem w dniu odpustu ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy wspólnie modlili się kolejarze. Obecny na Eucharystii był bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.

Na początku homilii bp Ignacy Dec przypomniał historię życia i męczeńskiej śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wskazał także na jej kult, który przekazywany był przez Kościół na Wschodzie i Zachodzie, a także w naszym kraju. - Obrano ją za patronkę kolejarzy i tramwajarzy. W Polsce kult św. Katarzyny rozpowszechnił się w połowie XIX wieku. Mamy obecnie w Polsce prawie 180 świątyń noszących jej imię. Po II wojnie światowej, w czasie komunizmu, kult św. Katarzyny nieco przygasł, ale został odnowiony z chwilą powstania "Solidarności". Dnia 21 lipca 1981 roku Niezależny Samodzielny Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność" Węzła PKP Lublin podjął uchwałę nr 1, że począwszy od roku 1981, Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, to jest dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy - mówił biskup senior.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Ch. Schönborn: Rosja dąży do „celowej zagłady” Ukrainy

2022-11-25 19:23

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

kard. Schönborn

zagłada

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn ostro potępił agresję Rosji przeciw Ukrainie. „Trzeba to nazwać po imieniu: to jest celowa zagłada! Ciągle myślę o niezliczonych starcach, dzieciach i chorych, którzy są bezbronni wobec wojny i zimna” - napisał arcybiskup Wiednia 25 listopada w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”. „Kiedy skończy się ta skandaliczna niesprawiedliwość?” – zastanawiał się z niepokojem metropolita wiedeński.

Przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła ostatnio uwagę, że na Ukrainie doszło do 700 celowych rosyjskich ataków na placówki służby zdrowia, co jest sprzeczne z całym międzynarodowym prawem humanitarnym. Według WHO jest to „największy atak na służbę zdrowia na terenie Europy od czasów II wojny światowej” – podkreślił purpurat austriacki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję