Reklama

Kościół

Abp Szewczuk: w osobie uchodźców przyjęliście Chrystusa

Już 12 mln Ukraińców musiało opuścić swe domy. Ci, którzy udzielają im schronienia przyjmują samego Chrystusa – zapewnia abp Światosław Szewczuk. W codziennym orędziu wojennym zwierzchnik ukraińskich grekokatolików rozważa kolejny uczynek miłosierdzia: Podróżnych w dom przyjąć.

[ TEMATY ]

inwazja na Ukrainę

rosyjska agresja na Ukrainę

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Chrystus zmartwychwstał!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest wtorek 10 maja 2022 r., a Ukraina przeżywa już 76 dzień brutalnej wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko narodowi ukraińskiemu i państwu ukraińskiemu.

Wczorajszy dzień i miniona noc były bardzo trudne na Ukrainie. Toczą się bardzo ciężkie walki na wszystkich liniach frontu na wschodzie i południu. Szczególnie trudne były wczoraj w obwodzie ługańskim, gdzie rzeczywiście po obu stronach zebrało się dużo wojska i nie można było wczoraj ewakuować większej liczby cywilów. Brutalny atak rakietowy uderzył wczoraj w Odessę i region odeski. Wielu ludzi jest zmuszonych do opuszczenia swoich domów i ucieczki przed okrucieństwami wojny.

Ale Ukraina walczy. Ukraina trwa. Armia ukraińska dzielnie broni swojej ojczyzny i to zadziwia cały świat. Naród ukraiński po raz kolejny jednoczy się, aby z jednej strony wspierać swoją armię w przepędzaniu wroga ze swej ziemi, a z drugiej strony, aby leczyć rany tej wojny.

Dzisiaj chciałbym wraz z wami zastanowić się nad innym bardzo ważnym dziełem miłosierdzia wobec ciała naszego sąsiada, jakim jest: „Udzielić schronienia bezdomnym".

Gościnność wobec podróżnych, szczególne poważanie i miłosierdzie dla tych, którzy stracili swój dom i są zmuszeni szukać lepszego losu na obcej ziemi - od dawna są jednymi z ważnych sposobów oddawania czci Bogu. Przypominamy sobie, jak patriarcha Abraham, przyjmując trzech wędrowców, przyjął w swoim namiocie samego Boga w trzech Osobach. Jezus Chrystus nauczał swoich uczniów - co więcej, stwierdził, że pewnego dnia, gdy przyjdzie po raz drugi w chwale na tronie jako sędzia, powie: „byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie”. Tak więc to, co czynimy podróżnemu, gościnność, z jaką okazujemy bezdomnemu, to cześć oddawana samemu Bogu. Jest to cześć, jaką Jezus Chrystus odbiera, okazywana Jemu osobiście, naszemu Bogu i Zbawicielowi.

Reklama

Dziś, w czasie okropności wojny, miliony Ukraińców pozostały bez dachu nad głową. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, ponad 12 milionów Ukraińców uciekło ze swoich domów. Ponad 5 milionów opuściło swoją ojczyznę i szuka ochrony, szuka pomocy poza granicami Ukrainy.

Dziś, korzystając z okazji, pragnę podziękować wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i domy dla ukraińskich uchodźców. W ten sposób bowiem oddajecie cześć samemu Chrystusowi obecnemu wśród was. W sposób szczególny pragnę podziękować tym wszystkim naszym braciom i siostrom na Ukrainie, którzy dzielą się swoimi środkami do życia, aby przyjąć uchodźców wewnętrznych.

Dzisiaj nie ma chyba wolnego miasta na Ukrainie, gdzie nie przyjmowano by uchodźców - na południu, na północy, w centrum, a zwłaszcza na zachodzie Ukrainy. Tak ważne jest, abyśmy w każdym, dla kogo otwieramy nasz dom, kto szuka u nas schronienia, naprawdę dostrzegali osobę samego Chrystusa.

Jan Chryzostom nauczał swoich wiernych: „Cóż wam z tego, że zdobicie ołtarze Boże złotymi obrusami, a nie widzicie, nie czcicie ciała Jezusa Chrystusa obecnego w żebraku, który prosi o jałmużnę na przedsionku świątyni". Dlatego też, przyjmując i okazując gościnność dla podróżnych i uchodźców, bierzemy w ramiona ciało Chrystusa, obecne w tych, których On nam posyła, jako Jego obraz i podobieństwo.

Dziś chcemy się modlić szczególnie za wszystkich, którzy są zmuszeni do opuszczenia swoich domów. W sposób szczególny chciałbym pomodlić się za tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swych domów, a zwłaszcza za blisko milion Ukraińców, których Rosjanie wygnali z Ojczyzny. Znajdują się oni dzisiaj w tak zwanych obozach filtracyjnych, które faktycznie są gułagami na rosyjskim terytorium. Stamtąd po torturach są rozsyłani na bezkresne obszary wschodniej Rosji.

Boże, dziękujemy Ci, że jesteś obecny wśród nas w obrazie podróżnika, w obrazie uchodźcy, w obrazie człowieka bezdomnego. O Boże, dziękujemy Ci za tych wszystkich, którzy widzą Ciebie w obrazie Tego, który dziś puka do naszych drzwi i serc w potrzebie.

Reklama

Boże, błogosław Ukrainę! Boże, błogosław dzieci Ukrainy! Boże, pobłogosław armię ukraińską! Boże, pomnóż stokrotnie tych wszystkich, którzy dzisiaj uczynkami miłosierdzia oddają cześć Tobie, naszemu Bogu i Zbawicielowi!

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na Jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

2022-05-10 19:39

Ocena: +5 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: Państwowe Pogotowie Ratunkowe opublikowało wskazówki dot. zachowania w sytuacjach kryzysowych

Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy opublikowało we wtorek wskazówki dotyczące zachowania w sytuacjach kryzysowych, wywołanych ewentualną rosyjską agresją.

"Spokojnie i pewnie wychodzimy naprzeciw wyzwaniom nowego dnia. Nasi ratownicy bez przerwy przygotowują się na różne scenariusze, dlatego chcemy przedstawić zbiór podstawowych informacji na temat samodzielnego przygotowania się na sytuacje kryzysowe" - podano w komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: obradowała Rada Kardynałów

2022-12-07 13:38

[ TEMATY ]

Rada Kardynałów

Grzegorz Gałązka

Synod o synodalności, wyzwania ekologiczne, ochrona małoletnich w Kościele a także aktualna sytuacja Kościoła to główne tematy odbywającej siłę w dniach 5 i 6 grudnia w Domu Świętej Marty sesji Rady Kardynałów.

W pracach tego gremium wzięli udział kardynałowie Pietro Parolin, Giuseppe Bertello, Óscar A. Rodríguez Maradiaga, SDB, Reinhard Marx, Seán Patrick O'Malley, OFM Cap., Oswald Gracias i Fridolin Ambongo Besungu, OFM Cap. oraz sekretarz bp Marco Mellino. W obu dniach w pracach uczestniczył papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Poznań/ Rozprawa apelacyjna od wyroku ws. Marka M. oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2022-12-08 07:19

[ TEMATY ]

sąd

Adobe.Stock.pl

W czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu ma rozpoznać apelację prokuratury od wyroku w sprawie Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. W czerwcu tego roku sąd rejonowy uniewinnił mężczyznę.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która skierowała do sądu apelację w tej sprawie, domaga się uchylenia wyroku wydanego przez sąd rejonowy oraz przekazania sprawy sądowi do ponownego rozpoznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję