Reklama

Niedziela Świdnicka

XII Mistrzostwa Służby Liturgicznej w Piłce Nożnej – Strzegom, 14 maja 2022 r.

Strzegom. Spragnieni sportowej rywalizacji

Na boiskach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu, odbył się XII Turniej Piłki Nożnej Służby Liturgicznej.

[ TEMATY ]

piłka nożna

diecezja świdnicka

służba liturgiczna

Strzegom

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Złoci medaliści z parafii MB Częstochowskiej z Bojanic

Złoci medaliści z parafii MB Częstochowskiej z Bojanic

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Bardzo się cieszę, że po pandemicznej przerwie, możemy po raz kolejny spotkać się w bardzo życzliwym, otwartym i gościnnym Strzegomiu, w duchu sportowej rywalizacji oraz wzajemnego braterstwa i przyjaźni – mówił w sobotę 14 maja w kościele Najświętszego Zbawiciela i MB Szkaplerznej ks. kan. Krzysztof Ora, witając przybyłych ministrantów i lektorów.

Wspólnota i zasady

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zanim jednak ministranci i lektorzy wyszli na boisko, wszyscy uczestniczyli w Eucharystii. W czasie której, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej podkreślił, jak bardzo ważnym wymiarem życia każdego chrześcijanina jest wspólnota. – Każdy z nas musi pilnować, aby być w jakiejś wspólnocie z innymi ludźmi. Nie jest dobrze, aby ktokolwiek był sam, np. ze swoim telefonem czy komputerem – to jest zły znak. Niezależnie od wyniku jaki dziś zajmiecie w zawodach, musicie pamiętać, że każdy z was jest powołany – kontynuował kapłan. – Jak wiemy każdy piłkarz, reprezentant, ma swoje zasady. Wy też jesteście w wyjątkowej reprezentacji, jaką jest Służba Liturgiczna i też mamy swoje zasady, nie tylko sportowe. My czerpiemy, swoje zasady z nauki Pana Jezusa, wśród których najważniejszą jest wzajemne miłowanie się – przypomniał ks. Ora.

Na boisku

Reklama

Następnie dziesięć drużyn w dwóch kategoriach wiekowych, w duchu „fair play” rozegrało zawody piłkarskie. Uroczystego otwarcia dokonali przedstawiciele z OSiR Strzegom, prezes Paweł Mosór, dyrektor Grzegorz Luszawski oraz ks. kan. Krzysztof Ora. W sumie odbyły się 32 spotkania. Podczas gry nie zabrakło emocji, a rywalizacja była zacięta do ostatnich sekund regulaminowego czasu. Na zakończenie odbyła się uroczysta dekoracja zwycięzców, którzy otrzymali pamiątkowe puchary, medale, nagrody oraz statuetki. Organizatorzy dziękują wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji turnieju i czuwały nad jego prawidłowym przebiegiem: władzom miasta i dyrekcji OSiR w Strzegomiu, diecezji świdnickiej, kapitule katedralnej i bp. Adamowi Bałabuchowi oraz sędziom na czele z ich koordynatorem Grzegorzem Różyckim.

Wyniki zawodów

W kategorii senior najlepszą drużyną okazali się debiutanci z par. MB Częstochowskiej w Bojanicach. Drugie miejsce zajęli lektorzy z Kudowy – Zdroju z par. św. Bartłomieja. Na podium wskoczyli także chłopcy z par. Św. Aniołów Stróżów z Wałbrzycha. Na dalszych miejscach uplasowali się zawodnicy z par. Katedralnej w Świdnicy (4 miejsce), z par. św. Piotra i Pawła ze Świebodzic (5 miejsce) i z par. św. Anny z Ząbkowic Śląskich (6 miejsce). Najlepszym strzelcem został Kacper Styczeń (Bojanice, 8 goli), najlepszym bramkarzem Mateusz Nowotyński (Kudowa - Zdrój).

W kategorii junior pierwsze miejsce wyszarpali ministranci z par. Św. Andrzeja Boboli w Świdnicy, drugie reprezentanci par. Katedralnej w Świdnicy i trzecie chłopcy z par. Św. Antoniego z Pieszyc. Tuż za podium uplasowała się najmłodsza kadrowo drużyna z wałbrzyskiej kolegiaty Św. Aniołów Stróżów. Najlepszymi strzelcami zostali Miłosz i Michał Magierowscy (Katedra, po 7 goli), a najlepszym bramkarzem ogłoszono Łukasza Izdebskiego (Pieszyce).

Zarówno drużyna z Bojanic jak i z par. Św. Andrzeja Boboli ze Świdnicy, wywalczyły prawo do reprezentowania diecezji świdnickiej w Piłkarskich Mistrzostwach Polski o Puchar KNC, które w tym roku odbędą się w Kołobrzegu w dniach 27-28 czerwca br.

***

Reklama

XII Mistrzostwa Służby Liturgicznej w Piłce Nożnej – Strzegom, 14 maja 2022 r.

Kategoria junior:

Mecze:

Świdnica (Św. Andrzej Bobola) – Wałbrzych (Kolegiata) 10-0
Świdnica (Katedra) – Pieszyce (Św. Antoni) 8-0
Świdnica (Św. Andrzej Bobola) – Świdnica (Katedra) 2-0
Pieszyce (Św. Antoni) - Wałbrzych (Kolegiata) 9-0
Pieszyce (Św. Antoni) - Świdnica (Św. Andrzej Bobola) 0-0
Świdnica (Katedra) - Wałbrzych (Kolegiata) 12-0


Tabela:
1. Świdnica, par. Św. Andrzeja Boboli                             3      2-1-0   12-0   7
2. Świdnica, par. Św. Stanisława i św. Wacława (Katedra)   3       2-0-1   20-2   6
3. Pieszyce, par. Św. Antoniego                                                3      1-1-1   9-8      4
4. Wałbrzych, par. Św. Aniołów Stróżów (Kolegiata)           3      0-0-3   0-31    0

***

Kategoria senior:

Mecze grupa A:

Reklama

Ząbkowice (Św. Anna) - Wałbrzych (Kolegiata) 0-5
Wałbrzych (Kolegiata) - Świdnica (Katedra) 3-5
Ząbkowice (Św. Anna) - Świdnica (Katedra) 0-4

Tabela nr A:
1. Świdnica, par. Św. Stanisława i św. Wacława (Katedra)  2      2-0-0   9-3   6
2. Wałbrzych, par. Św. Aniołów Stróżów (Kolegiata)              2      0-0-3   8-5   3
3. Ząbkowice Śląskie par. Św. Anny                                       2       0-0-2  0-9    0

Mecze grupa B:
Bojanice - Świebodzice (Św. Piotr i Paweł) 9-0
Bojanice - Kudowa (Św. Bartłomiej) 2-3
Świebodzice (Św. Piotr i Paweł) - Kudowa (Św. Bartłomiej) 2-4

Tabela nr B:
1. Kudowa - Zdrój, par. Św. Bartłomieja Apostoła  2      2-0-0   7-4   6
2. Bojanice, par. MB Częstochowskiej                              2      1-0-1   11-3  3
3. Świebodzice, par. Św. Ap. Piotra i Pawła                     2       0-0-2  2-13    0

Półfinały:
Bojanice - Świdnica (Katedra) 7-0
Kudowa (Św. Bartłomiej) - Wałbrzych (Kolegiata) 3-1

Mecze o miejsca:

Reklama

o 5 miejsce:
Świebodzice (Św. Piotr i Paweł) - Ząbkowice (Św. Anna) 4-0

o 3 miejsce:
Świdnica (Katedra) - Wałbrzych (Kolegiata) 3-4

o 1 miejsce:
Bojanice - Kudowa (Św. Bartłomiej) 2-0

***

Klasyfikacja końcowa:
1. Bojanice, par. MB Częstochowskiej
2. Kudowa - Zdrój, par. Św. Bartłomieja Apostoła
3. Wałbrzych, par. Św. Aniołów Stróżów (Kolegiata)
4. Świdnica, par. Św. Stanisława i św. Wacława (Katedra)
5. Świebodzice, par. Św. Ap. Piotra i Pawła
6. Ząbkowice Śląskie par. Św. Anny

***

Relacja wideo.

2022-05-14 21:00

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mobilizacja dla misji

Niedziela świdnicka 43/2024, str. V

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

Archiwum prywatne

Violetta Leńska (w środku) podczas spotkania w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie

Violetta Leńska (w środku) podczas spotkania w Centrum Formacji Misyjnej
w Warszawie

Tegoroczna Niedziela Misyjna, obchodzona 20 października pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”, była czasem modlitwy i wsparcia dla misjonarzy.

W diecezji świdnickiej ofiary zbierane podczas Mszy świętych zasiliły Fundusz Solidarności, wspierający misjonarzy pracujących na najuboższych terenach świata.
CZYTAJ DALEJ

Zapomniany patron leśników

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2009

wikipedia.org

św. Jan Gwalbert

św. Jan Gwalbert

Kto jest patronem leśników? Pewien niemal jestem, że mało kto zna właściwą odpowiedź na to pytanie. Zapewne wymieniano by postaci św. Franciszka, św. Huberta. A tymczasem już od ponad pół wieku patronem tym jest św. Jan Gwalbert, o czym - przekonany jestem, nawet wielu leśników nie wie. Bo czy widział ktoś kiedyś w lesie, czy gdziekolwiek indziej jego figurkę, obraz itd.? Szczerze wątpię.

Urodził się w 995 r. (wg innej wersji w 1000 r.) w arystokratycznej rodzinie we Florencji. Podczas wojny między miastami został zabity jego brat Ugo. Zgodnie z panującym wówczas zwyczajem Jan winien pomścić śmierć brata. I rzeczywiście chwycił za miecz i tropił mordercę. Dopadł go przy gospodzie w Wielki Piątek. Ten jednak błagał go o przebaczenie, żałując swego czynu i zaklinając Jana, by go oszczędził. Rozłożył ręce jak Chrystus na krzyżu. Jan opuścił miecz i powiedział: „Idź w pokoju, gdzie chcesz; niech ci Bóg przebaczy i ja ci przebaczam” (według innej wersji wziął go nawet do swego domu w miejsce zabitego brata). Kiedy modlił się w pobliskim kościółku przemówił do niego Chrystus słowami: „Ponieważ przebaczyłeś swojemu wrogowi, pójdź za Mną”. Mimo protestów rodziny, zwłaszcza swojego ojca, wstąpił do klasztoru benedyktynów. Nie zagrzał tu jednak długo miejsca. Podjął walkę z symonią, co nie spodobało się jego przełożonym. Wystąpił z klasztoru i usunął się na ubocze. Osiadł w lasach w Vallombrosa (Vallis Umbrosae - Cienista Dolina) zbudował tam klasztor i założył zakon, którego członkowie są nazywani wallombrozjanami. Mnisi ci, wierni przesłaniu „ora et labora”, żyli bardzo skromnie, modląc się i sadząc las. Poznawali prawa rządzące życiem lasu, troszczyli się o drzewa, ptaki i zwierzęta leśne. Las dla św. Jana Gwalberta był przebogatą księgą, rozczytywał się w niej, w każdym drzewie, zwierzęciu, ptaku, roślinie widział ukrytą mądrość Boga Stwórcy i Jego dobroć. Jan Gwalbert zmarł 12 lipca 1073 r. w Passigniano pod Florencją. Kanonizowany został w 1193 r. przez papieża Celestyna III, a w 1951 r. ogłoszony przez papieża Piusa XII patronem ludzi lasu. Historia nadała mu także tytuł „bohater przebaczenia” ze względu na wielkie miłosierdzie, jakim się wykazał. Założony przez niego zakon istnieje do dzisiaj. Według jego zasad żyje około 100 zakonników w ośmiu klasztorach we Włoszech, Brazylii oraz Indiach. Jana Paweł II przypominał postać Jana Gwalberta. W 1987 r. w Dolomitach odprawił Mszę św. dla leśników przed kościółkiem Matki Bożej Śnieżnej. Mówił wówczas: „Jan Gwalbert (...) wraz ze swymi współbraćmi poświęcił się w leśnym zaciszu Apeninów Toskańskich modlitwie i sadzeniu lasów. Oddając się tej pracy, uczniowie św. Jana Gwalberta poznawali prawa rządzące życiem i wzrostem lasu. W czasach, kiedy nie istniała jeszcze żadna norma dotycząca leśnictwa, zakonnicy z Vallombrosa, pracując cierpliwie i wytrwale, odnajdywali właściwe metody pomnażania leśnych bogactw”. Papież Polak wspominał św. Jana także w 1999 r. przy okazji obchodów 1000-lecia urodzin świętego. Mimo to jego postać zdaje się nie być powszechnie znana. Warto to zmienić. Emerytowany profesor Uniwersytetu Przyrodniczego im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, leśnik i autor wspaniałych książek na temat kulturotwórczej roli lasu, Jerzy Wiśniewski, od wielu już lat apeluje i do leśników i do Episkopatu o godne uczczenie tego właściwego patrona ludzi lasu. Solidaryzując się z apelem zacnego profesora przytoczę jego słowa: „Warto by na rozstajach dróg, w rodzimych borach i lasach stawiano nie tylko kapliczki poświęcone patronowi myśliwych, ale także nieznanemu patronowi leśników. Będą to miejsca należnego kultu, a także podziękowania za pracę w lesie, który jest boskim dziełem stworzenia. A kiedy nadejdą ciemne chmury związane z pracą codzienną, reorganizacjami, bezrobociem, będzie można zawsze prosić o pomoc i wsparcie św. Jana Gwalberta, któremu losy leśników nie są obce”.
CZYTAJ DALEJ

Watykańskie Obserwatorium: gdy matematyka tworzy most między dwoma wszechświatami

2025-07-10 17:18

[ TEMATY ]

wszechświat

matematyka

Watykańskie Obserwatorium

Rb85/pl.wikipedia.org

Dwóch naukowców Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, ojciec Gabriele Gionti, S.J. i ojciec Matteo Galaverni, ujawniło zaskakujący wynik. Istnieją dwa różne sposoby opisu grawitacji w obecności dodatkowego pola („pola skalarnego”) - „układu Jordana” i „układu Einsteina” - które, przy użyciu odpowiednich narzędzi matematycznych, nie tylko opisują tę samą fizykę, ale mogą nawet tworzyć nowe rozwiązania równań Einsteina, które opisują wszechświat w dużych skalach i które opisują fizycznie różne scenariusze wszechświata.

Aby to udowodnić, obaj naukowcy zastosowali formalizm ADM-Hamiltonian, który okazał się niezbędny, ponieważ dzięki precyzyjnej i rygorystycznej procedurze pokazuje, że dwa „układy” są równoważne, pod warunkiem, że „ustali się” określone warunki. Bez tych warunków korespondencja pozostaje ukryta. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie European Journal of Physics C.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję