Reklama

Europa

Abp Szewczuk: wiemy, że z Bożą pomocą możemy się obronić

Widzimy, że Pan Bóg błogosławi naszym żołnierzom, a my intensywnie się za nich modlimy. Wiemy, że Ukraina może się obronić – mówi w swym codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk. Dziś w sposób szczególny zachęcał do wyrozumiałości i łagodzenia wewnętrznych sporów. Okazją ku temu było rozważanie o kolejnym uczynku miłosierdzia: krzywdy cierpliwie znosić.

[ TEMATY ]

Ukraina

abp. S. Szewczuk

inwazja na Ukrainę

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

Chrystus zmartwychwstał!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest środa, 18 maja 2022 r., i już 84. dzień Ukraina stawia opór rosyjskiej inwazji, która niszczy naszą ziemię, prowadzi wojnę z naszymi miastami, wsiami i domami.

Z tego, co możemy zaobserwować, wnioskujemy, iż nastąpiło dziwne spowolnienie walk na frontach. Ukraina skutecznie broni się i powstrzymuje ataki wroga. W rzeczywistości nieprzyjaciel nie osiągnął żadnego z celów militarnych, które sobie wyznaczył, najeżdżając nasze ziemie. Chociaż trwają intensywne walki, w szczególności w obwodach ługańskim i donieckim, a obwód dniepropietrowski doznał dziś rano ataku rakietowego, Ukraina trwa i walczy.

Czujemy coraz bardziej, że Ukraina może się obronić w tej trudnej wojnie. Widzimy, że Pan Bóg błogosławi naszym wojskom, bo my modlimy się za nie. Bóg podtrzymuje tych, którzy kochają innych ludzi, kochają swoją Ojczyznę, swoich najbliższych. Pan Bóg jest tam, gdzie ludzie pomagają sobie wzajemnie w swojej biedzie. I dzięki tej Bożej pomocy jesteśmy niepokonani.

Dziś chciałbym zastanowić się nad innym uczynkiem miłosierdzia względem duszy bliźniego, który w warunkach wojny nabiera szczególnego znaczenia: „Krzywdy cierpliwie znosić”. Taki uczynek miłosierdzia objawia przede wszystkim w miłości do bliźniego cechy samego Boga. Bóg bowiem jest cierpliwy. To On długo czeka na grzesznika, aby się nawrócił i pokutował. Gdyby Pan Bóg natychmiast ukarał wszelką ludzką niesprawiedliwość i grzech, być może każdy z nas teraz byłby nie żył. Cierpliwość w miłości Bożej pozwala człowiekowi uświadomić sobie swój stan i w ten sposób zmienić swoje postępowanie. Pan Bóg czeka, dając człowiekowi szansę, by stał się lepszy.

I jest oczywiste, że w naszych relacjach, zwłaszcza osobistych, z najbliższymi, ważne jest, aby nie spieszyć się z reakcją na zło złem na zło, ale umieć żyć właściwie nawet w takich okolicznościach, które nazywamy kryzysami relacji międzyludzkich, aby dać innym czas na to, by stali się lepsi. A nasza miłość, zwłaszcza wzglądem tych, którzy nas otaczają, do naszych bliskich, nie powinna się zmieniać w zależności od tego, jak traktuje mnie druga osoba. Kiedy kocham, dzielę się tym, co jest we mnie - dzielę się miłością, którą obdarzył mnie Pan Bóg. A ta moja miłość, która jest doświadczana w wielkoduszności, staje się jasna i czynna, i jest w stanie zmienić drugą osobę.

Reklama

Dlatego cierpliwość, czyli umiejętność czekania w miłości na nawrócenie drugiego człowieka, jest podobna do czasu uzdrowienia. Każdy lekarz, lecząc pacjenta, musi czekać na jego uzdrowienie, które nie może przyjść natychmiast.

Niech Pan Bóg pomaga nam, zwłaszcza w czasach wojny, gasić konflikty, które pojawiają się w naszych rodzinach, parafiach i wspólnotach, z miłości do bliźniego. Cierpliwość w miłości, jako przejaw Bożej cierpliwości, staje się wielkim skarbem dla tych, którzy umieją kochać.

Boże, pobłogosław Ukrainę! Boże, pobłogosław armię ukraińską! Boże, pobłogosław wytrwałość naszego ludu! Boże, spraw, abyśmy okazując cierpliwość, wzrastali w Twojej miłości, abyśmy codziennie umacniali się w obliczu niesprawiedliwości. Boże, okaż swoją miłość ukraińskim dzieciom. Niech Pan Bóg da stokrotną nagrodę tym, którzy dziś wspierają tych, którzy są w największych trudnościach!

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na Jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

2022-05-18 19:01

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra gotowa przyjąć uchodźców z Ukrainy

Jasna Góra w porozumieniu z władzami państwowymi i samorządowymi gotowa jest gościnnie przyjąć uchodźców, dla których przygotujemy miejsca w Domu Pielgrzyma - poinformował rzecznik prasowy sanktuarium, o. Michał Legan. - Od dawna wołamy na kolanach o pokój, codziennie podczas Mszy św. o 15.30, śpiewając Suplikacje. Nie ustaniemy w tej modlitwie! - zapewniają paulini.

W obliczu eskalacji działań wojennych na Ukrainie na Jasnej Górze podczas każdej Mszy św. zanoszone są błagania o pokój i bezpieczeństwo dla braci i sióstr na wschodzie. - Przede wszystkim na kolanach możemy wymodlić pokój - apeluje przeor o. Samuel Pacholski.

CZYTAJ DALEJ

„Pompejanka” – nowenna nie do odparcia

2022-08-09 21:26

[ TEMATY ]

nowenna pompejańska

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec, nie od dziś wiadomo, wielką moc ma. Oczywiście nie sam z siebie, a z łaski Bożej. Maryja przez tę modlitwę potrafi dla nas wyprosić u Boga wielkie cuda. Sama do Różańca wielokrotnie zachęcała, mamy na ten temat chociażby świadectwa dzieci z Fatimy: Łucji, Hiacynty i Franciszka. Ale czym tak naprawdę jest Nowenna Pompejańska? Czy rzeczywiście ma tak wielką moc?

I modlimy się na różańcu. Jedni z większym zapałem, inni jak po grudzie, czasem czekając na autobus, innym razem na kolanach przed snem, w różnych intencjach. Jednak ilu z nas potrafi się zdobyć na odmawianie czterech czy nawet trzech części Różańca w ciągu dnia, i to przez 54 dni pod rząd? A tak robią ci, którzy podejmują Nowennę Pompejańską. I mówią, że to wcale nie jest trudne, a warto, bo owoce wielkie daje. Nazywana jest nowenną nie do odparcia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mumbiela: papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu

2022-08-12 20:16

[ TEMATY ]

wizyta

Kazachstan

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu - uważa bp José Luis Mumbiela z diecezji Ałmaty. Franciszek przyjedzie do Kazachstanu w połowie września, aby wziąć udział w VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii w Nur-Sułtanie. Spotka się z nimi, by wesprzeć pokojowe współżycia różnych religii.

Według przewodniczącego Konferencji Biskupów Azji Środkowej, głos papieża będzie ważnym wkładem do konferencji, szczególnie w obecnym czasie konfliktów. – Ze szczególnego punktu geograficznego, który jest blisko Rosji, Chin, Ukrainy, w sercu Eurazji, będzie mógł przekazać przesłanie nie tylko dla Kazachstanu, ale poprzez wizytę w Kazachstanie – całemu światu – podkreślił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję