Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród ukraiński w jego walce o wolność i godność

Papież uczył nas dojrzałej wiary i brania odpowiedzialności za Kościół, za przekazywanie wiary nowemu pokoleniu w coraz bardziej trudnym świecie, często obojętnym wobec Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas XIV Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem. Dwudniowe spotkanie poświęcone jest 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu.

Kard. Dziwisz przypomniał w swoim wystąpieniu, że wizyta Jana Pawła II na Podhalu była całymi latami wyczekiwana przez mieszkańców Zakopanego i Podhala, a także przez samego papieża. Z powodów politycznych mogło do niej dojść dopiero w 19. roku pontyfikatu.

- Dobrze, że po latach powracamy do tych wydarzeń. Stanowią one cząstkę zbiorowej pamięci i tożsamości ludzi zamieszkujących podhalańską ziemię, ale także wielu innych osób, zarówno w Polsce, jak i daleko poza jej granicami, związanych z tą niezwykłą krainą, jej historią, dostojeństwem i pięknem – podkreślał wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II.

Przypominał, że Karol Wojtyła związał się z górami od dzieciństwa, a miłości do Tatr uczył go starszy brat Edmund, który zabierał go do Zakopanego i wprowadzał na niektóre tatrzańskie szlaki. - Zaszczepionej wtedy miłości późniejszy Papież pozostał wierny do końca – podkreślał mówca. - Miłość była obopólna. Górale podziwiali i byli dumni ze swego arcybiskupa i kardynała. Jakże gorąco przyjmowali go w swoich kościołach – dodał.

Jak stwierdził, ta obopólna miłość trwała podczas pontyfikatu, kiedy to Ojciec Święty przyjmował w Watykanie pielgrzymki i delegacje z Podhala. Widocznym symbolem tej wzajemnej miłości były choinki przywożone z Podhala do domu papieskiego.

Odwołując się do pielgrzymki papieża do Polski w 1997 roku, krakowski metropolita senior nazwał spotkania z góralami „niezwykłym i niezapomnianym dialogiem”.

Kardynał przypomniał papieskie słowa o krzyżu i jego apel: „Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym”.

- Zakopiańskie przesłanie Jana Pawła II o krzyżu jest cały czas aktualne. Możemy zastanowić się, jak przeżywaliśmy to przesłanie w ostatnich dwudziestu pięciu latach i jakie stanowi ono wyzwanie dla nas w naszym życiu osobistym rodzinnym i społecznym – mówił kard. Dziwisz. Jak zauważył, opadł entuzjazm związany z polskim pontyfikatem. - Może za bardzo liczyliśmy, że on będzie załatwiał za nas wiele spraw. A przecież papież uczył nas dojrzałej wiary i brania odpowiedzialności za Kościół, za przekazywanie wiary nowemu pokoleniu w coraz bardziej trudnym świecie, często obojętnym wobec Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii, w świecie często ulegającym pokusie fałszywej samodzielności takiego życia, jakby Bóg nie istniał – oceniał hierarcha.

Reklama

- Dziś wspominamy, ale nie żyjemy tylko wspomnieniami. Dziękujemy Bogu za pontyfikat syna polskiego narodu. Jesteśmy świadomi jego ogromnego wkładu w wyzwolenie naszego narodu i pozostałych narodów Europy Środkowo-Wschodniej z niewoli totalitarnej, bezbożnej i nieludzkiej ideologii komunistycznej – stwierdził kard. Dziwisz.

Podziel się cytatem

Reklama

Papieski sekretarz podkreślał, że od 33 lat żyjemy w wolnej Polsce, czego jeszcze bardziej jesteśmy świadomi w świetle „dramatu rozgrywającego się na pobratymczej Ukrainie, która padła ofiarą rosyjskiej, postsowieckiej agresji”.

- Jan Paweł II był papieżem pokoju. Jestem przekonany, że dziś wspiera z wysoka naród ukraiński w jego walce o wolność i godność. Wspiera także wszystkich spieszących temu cierpiącemu narodowi z solidarną pomocą. Może ma również udział w tym, że w tych miesiącach otwarliśmy przed naszymi braćmi i siostrami z Ukrainy nasze polskie domostwa i serca? – podsumował mówca.

XIV Międzynarodowe Forum Górskie odbywa się w Zakopanem 20 i 21 maja w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” oraz w Bachleda Hotel Kasprowy. Forum i konferencja organizowane są w 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II na Podhalu i hołdu górali polskich w Zakopanem. W obradach biorą udział przedstawiciele środowisk naukowych, duchowni, przedsiębiorcy, politycy, specjaliści wielu dziedzin. Spotkaniu towarzyszy wystawa Joanny Sobczyk-Pająk „Jan Paweł II. Ludzie i miejsca”.

2022-05-20 13:58

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz odprawił Mszę św. w 71. rocznicę prymicji ks. Karola Wojtyły

[ TEMATY ]

kardynał

kard. Stanisław Dziwisz

Youtube.com

Kard. Stanisław Dziwisz odprawił w czwartek rano w krypcie św. Leonarda w katedrze na Wawelu Mszę św. dziękczynną za św. Jana Pawła II, który 71 lat temu, w tym samym miejscu, celebrował swoje prymicje. Osobisty sekretarz papieża Polaka modlił się również w intencji spoczywających w katedrze biskupów, królów i bohaterów narodowych.

W katedrze na Wawelu zgromadziła się również Kapituła Metropolitalna oraz wierni, którzy co roku pamiętają o rocznicy święceń kapłańskich i Mszy prymicyjnej ks. Karola Wojtyły.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu

2022-09-27 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Wyższe Seminarium Duchowne

Red.

Komunikat dotyczący przeniesienia Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024.

Treść komunikatu:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Zmarł „Boży przemytnik”, założyciel Open Doors

2022-09-29 20:14

[ TEMATY ]

zmarły

Holandia

Open Doors

Wikipedia/autor: Jako Jellema na licencji Creative Commons

Anne Van der Bijl, znany jako Brat André, założyciel organizacji Open Doors

Anne Van der Bijl, znany jako Brat André, założyciel organizacji Open Doors

W wieku 94 lat zmarł 27 września w holenderskim Harderwijk Anne Van der Bijl, znany jako Brat André, założyciel organizacji Open Doors, wspierającej prześladowanych chrześcijan. Zwany był „Bożym przemytnikiem”, gdyż w okresie zimnej wojny przemycał Biblie do krajów za żelazną kurtyną.

Ponadwyznaniowa organizacja Open Doors zajmuje się duchowym i materialnym wspieraniem chrześcijan. Corocznie publikuje raport na temat stanu prześladowań chrześcijan na świecie. Jest on jednym z podstawowych źródeł, na podstawie którego określana jest skala zagrożeń wobec wyznawców Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję