Reklama

Kościół

25 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Matka Boża Swojczowska

Dziś drodzy pielgrzymi, zatrzymamy się ponownie przed kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Zatrzymujemy się w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Swojczowie. Wizerunek, na który dziś spoglądamy i przed którym zanosimy swoje modlitwy o pokój dla pogrążonej w wojnie Ukrainy został namalowany w XVII wieku. Nie wiadomo, kiedy pojawiła się w tutejszej świątyni.

[ TEMATY ]

Ukraina

wikipedia.org

Według legendy, na początku XVII wieku żołnierze pełniący wartę w lesie niedaleko dzisiejszej miejscowości Swojczów, ujrzeli wizerunek Madonny z Dzieciątkiem wystawiony w nadrzewnej kapliczce. Wtedy też mieli doznać objawienia Maryi, która wydała im polecenie: "módlcie się i czuwajcie". Odtąd na pytanie warty: "Stój, kto idzie?" odpowiadano "swój", zaś warta odpowiadała "czuwaj". Stąd pochodzi późniejsza nazwa osady. Kasztelan wołyński Jan Łahodowski w 1607 roku ufundował w miejscu wizji drewniany kościół, a następnie podczaszy wielki koronny Szczęsny Czacki wzniósł w 1787 murowaną świątynię.

Jak pokazuje historia, Cudowna ikona była czczona zarówno przez katolików rzymskokatolickich, jak i grekokatolików oraz prawosławnych, o czym świadczą wota dołączone do ikony. Sam obraz miał srebrną suknię i korony.

Ikona, która jest dziś głównym punktem naszego pielgrzymowania znajdowała się do 1943 roku, kiedy parafia przestała istnieć. W sierpniu tegoż roku trwały czystki etniczne w Swojczowie i okolicach, wielu Polaków zostało zabitych, a kościół kilkakrotnie był wysadzany. Ikonę uratowały dwie Ukrainki, które zaniosły ją do miejscowego kościoła.

Reklama

Pozostali przy życiu mieszkańcy Swojczowa przenieśli się do Włodzimierza Wołyńskiego. Proboszcz parafii w Swojczowie, ks. Franciszek Jaworski pod opieką Niemców zabrał obraz do cerkwi św. Anny i Joachim.

Pod koniec sierpnia 1944, po zarządzonej przez hitlerowców ewakuacji ludności z Włodzimierza Wołyńskiego, obraz został zabrany przez 27 Wołyńską Dywizję Piechoty Armii Krajowej. Żołnierze ofiarowali go Zgromadzeniu Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Świdrze. Następnie obraz trafił do Polski, w Otwocku. W 1945 ks. Ludwik Wolski, otwocki proboszcz, umieścił wizerunek w bocznej kaplicy kościoła św. Wincentego à Paulo.

W 1987 r. dokonano restauracji wizerunku, przywrócono mu srebrną suknię, a 27 września 1993 r. ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Kazimierz Romaniuk dokonał aktu uroczystego poświęcenia miasta Otwocka opiece Matki Bożej. 8 września 1998 r. obraz został ukoronowany przez arcybiskupa lwowskiego Mariana Jaworskiego. Korony zostały wykonane z darów oddanych przez wiernych parafii św. Wincentego à Paulo w Otwocku, gdzie obecnie znajduje się ten obraz.

ks. Krzysztof Hawro

2022-05-24 20:50

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Ukrainie przebywa delegacja episkopatu Niemiec

[ TEMATY ]

Ukraina

Abp Szewczuk

episkopat Niemiec

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

Przebywającą od 1 czerwca z kilkudniową wizytą w Ukrainie delegację Niemieckiej Konferencji Biskupów powitał 2 bm. w soborze katedralnym Zmartwychwstania Chrystusowego w Kijowie zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Swiatosław Szewczuk. 4-osobowej delegacji przewodniczy biskup Augsburga Bertram Meier, stojący na czele Komisji episkopatu ds. kontaktów z Kościolem powszechnym (Weltkirche).

Witając gości z Niemiec arcybiskup większy kijowsko-halicki nazwał "małym cudem" fakt, iż "obecnie, po ciężkim okresie oblężenia rosyjskiego, wszyscy przyjeżdżają do Kijowa niczym do duchowej stolicy świata". Podkreślił, że to "właśnie biskupi katoliccy w różnych krajach od początku pełnowymiarowej agresji rosyjskiej zajęli jasne stanowisko proukraińskie". Dodał, że w Niemczech biskupi katoliccy "są proroczym głosem przed narodem i światem politycznym" swego kraju.

CZYTAJ DALEJ

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych; są w ciężkim stanie i walczą o życie

2022-08-08 14:57

[ TEMATY ]

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

- Dwie siostry z Kalisza jechały autobusem, który uległ wypadkowi w Chorwacji. Siostry znajdują się w szpitalu. Są w ciężkim stanie i walczą o życie – mówi ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że wśród ofiar śmiertelnych jest matka jednej z sióstr nazaretanek z Kalisza.

CZYTAJ DALEJ

ROSJA: Proces Mariny Ovsyannikovej

2022-08-11 17:52

[ TEMATY ]

Rosja

aresztowanie

dziennikarka

PAP/MAXIM SHIPENKOV

Marina Ovsyannikova

Marina Ovsyannikova

Była dziennikarka rosyjska telewizja Channel One Marina Ovsyannikova reaguje na zarzuty wewnątrz szklanej klatki podczas rozprawy w sądzie rejonowym Basmanny w Moskwie, Rosja, 11 sierpnia 2022 roku.

Ovsyannikova została aresztowana 10 sierpnia 2022 roku. Zarzuca się jej publiczne rozpowszechnianie celowo fałszywych informacji o użyciu Sił Zbrojnych Rosji. Jej adwokat napisał w mediach społecznościowych, że powodem wszczęcia sprawy karnej była pikieta zainscenizowana przez Owsiannikową 15 lipca na nabrzeżu Sofijskim w Moskwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję