Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Święcenia prezbiteratu 2022 A.D.

Biskup świdnicki przewodniczył liturgii święceń prezbiteratu, które po raz 18 odbyły się w świdnickiej katedrze.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

święcenia kapłańskie

Świdnica ‑ Katedra

ks. Mirosław Benedyk

Wyświęceni na prezbiterów w katedrze świdnickiej 21 maja 2022 roku

Wyświęceni na prezbiterów w katedrze świdnickiej 21 maja 2022 roku

Zanim jednak bp Marek Mendyk na nowych kapłanów nałożył ręce w geście przekazania władzy Ducha Świętego, skierował do nich słowa, które mają być dla nich programem w pełnionej posłudze.

- Obudźcie w sobie szczególną uwagę na ludzi chorych i grzesznych. To prawda, że o wiele łatwiej jest być we wspólnocie ludzi świętych i spotykać się z tymi, którzy wszystkiego mają pod dostatkiem, są szczęśliwi, zdrowi, mocni, stale młodzi. Serce biskupa cieszy się, że kapłani chcą pracować z młodzieżą, zajmować się służbą liturgiczną, chcą prowadzić chór parafialny. To wszystko prawda – podkreślił hierarcha, wskazując, że czułby się spokojny i uradowany, gdyby swój czas i swoje zdolności nowi kapłani kierunkowali na opuszczonych, żyjących na marginesie, głodnych i potrzebujących, chorych, niepełnosprawnych, żyjących w permanentnym grzechu. - Miejcie czas i serce dla tych, którzy są daleko od Pana Boga. Miejcie zrozumienie i cierpliwość na tych, którzy są zbuntowani. Szukajcie tych, którym zarosła droga do kościoła. Zostawcie dla nich tych 99 sprawiedliwych i szukajcie tej jednej owcy, który się w życiu pogubiła. Szukajcie tej drachmy, która leży gdzieś pod szafą, która się zagubiła – zachęcał.

Następnie bp Mendyk cytując papieża Benedykta XVI, przypomniał, co czynić, kiedy spada ilość powołań do kapłaństwa. - Kiedy spada liczba księży trzeba zrobić dwie rzeczy: pierwsza to jest budzić posługi, charyzmaty, działania w ludziach świeckich, być przy ludziach świeckich, pomagać im rozeznawać to wszystko co Duch Święty wkłada im w ich serca i umysły. Żeby współbudowali Kościół, towarzyszyć im, pomagać im, formować do posługi w Kościele i posyłać. A drugie: kiedy spada liczba księży to księża się muszą skupić na tym co jest ich wyłączną posługą i w czym ich nikt nie zastąpi - cytował, następnie wskazując modlitwę, jako niezastąpiony element życia kapłańskiego.

Reklama

- Potrzebujecie modlitwy! Nikt was w tym nie zastąpi! Bez modlitwy to wszystko co będziecie czynić, sprawować będzie bez życia. To będzie prosty mechanizm, który z czasem przerodzi się w rutynowe działania. I niewykluczone – że doprowadzi do wypalenia, zniechęcenia a może nawet i utraty wiary. I nie chodzi tu tylko o brewiarz i te praktyki, do których zdążyłeś się już przyzwyczaić. Godzina dziennie przed Najświętszym Sakramentem, czas medytacji i kontemplacji nad słowem Boga - mówił.

Bp Mendyk także przestrzegł, przyszłych kapłanów, aby nie byli dysponentami i zarządcami łaski, aby nie decydowali, kto ma przystęp do Jezusa i Jego łaski. 

- Ktoś może pomyśli: skoro Jezus nas tu postawił to my będziemy o tym decydować, kto ma iść do Pierwszej Komunii Świętej, kto do bierzmowania, a komu należy się chrześcijański pogrzeb, kto ma wejść do Królestwa Bożego. A Jezus stawia pytanie: a wy sami macie pewność, że do tego Królestwa wchodzicie? Decydujecie czy kto inny wejdzie, ale czy sami jesteście pewni, że do niego wejdziecie? Jezus mówi nam bardzo konkretnie: wchodzicie, jeśli macie w sobie postawę dziecka. Dziecko przyjmuje wszystko jak dar. Zapytajcie waszych rodziców, jakie było pierwsze słowo, któreście się nauczyli. Wielu myśli, że jest to słowo mama albo tata. Tymczasem pierwszym słowem jest DAJ! Nie dasz – będzie płacz. Dziecko przyjmuje wszystko jako dar, prezent. „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!” – cokolwiek miałoby to znaczyć. Dostaliście Królestwo Niebieskie za darmo. Niezapracowane, niezasłużone, nie wchodzicie w kapłaństwo bo się ono wam należy. Wchodzicie w nie, bo Was Bóg powołał za darmo i Matka Kościół wam je daje za darmo - wyjaśniał.

Na zakończenie homilii biskup złożył życzenia przyszłym prezbiterom.- Dzisiaj kiedy przyjmujecie święcenia trzeba, abyście spojrzeli na siebie w inny sposób: nie jako tych, których spotkała wyjątkowa łaska, przywilej, ale jako dłużnicy Bożej łaski. I niech ta postawa w was trwa: nie tylko na czas święceń, prymicji i tego czasu potem. Życzę wam, drodzy bracia, abyście mieli w sobie takie przekonanie zawsze, byście je przechowali na kapłańskie jubileusze.

Reklama

Przywołam słowa biskupa Ignacego z jednych z kapłańskich rekolekcji, kiedy przywołując soborowy dokument o kapłaństwie przypominał: „księża są dłużnikami Kościoła. Ich życie i kapłaństwo nie jest dla nich samych. Jest darem dla innych, nie zawsze dla tych, których sobie sami wybierzemy”.

Inni też czekają na Twoją służbę. Nie przyzwyczajajcie się do jednego miejsca, do tych samych ludzi i tych samych zadań, które dają bezpieczne i stabilne życie. Idziecie do świata trudnego. Potrzebują was zarówno wierzący jak i niewierzący. Jesteście dłużnikami Bożej łaski! Daj wam Boże pracować, posługiwać w Kościele długie lata, daj wam Boże pracować z tak wielką gorliwością i żarliwością jaka wam dzisiaj towarzyszy. Ale i tak nie spłacicie Kościołowi tego długu powierzonej wam łaski. To Kościół - Matka udzielając wam sakramentów, rozgrzeszając w sakramencie pokuty, karmiąc was Najświętszą Eucharystią, to ta właśnie Matka - Kościół zrodziła was na chrzcie świętym, umocniła duchem w sakramencie bierzmowania, to ta Matka ciągle daje i daje i będziecie ciągle żyć z tego Kościoła. Nie z pensji tego Kościoła, ale z jałmużny ludzi biednych, bo ci wam najwięcej dadzą. Będziecie ciągle dłużnikami Bożej łaski. Darmo otrzymaliście, jak dziecko dostaliście, darmo dawajcie! Niech wam do głowy nie przyjdzie w Kościele czegokolwiek dawać w zamian za coś; niech wam do głowy nie przyjdzie w Kościele czegokolwiek sprzedawać.

Niech to słowo się na was spełni. Ponieście je odważnie do świata i zachowujcie w sobie radość, zachowujcie w sobie pokój. Nie ten pokój jaki dzisiaj niesie świat, ale ten który daje wam zmartwychwstały Pan - posumował.

Reklama

Święcenia kapłańskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku dla całej wspólnoty diecezjalnej. Nowymi kapłanami zostali: ks. Marcin Kirkiewicz z Dzierżoniowa, ks. Paweł Nowotyński z Kudowy - Zdroju, ks. Paweł Kruk z Idzikowa oraz ks. Krystian Stasiak z Boguszowa – Gorc.

2022-05-21 20:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty patron świdnickiej kamienicy

Niedziela świdnicka 5/2018, str. I

[ TEMATY ]

zabytki

Świdnica

Ryszard Wyszyński

Kamieniczka przy ulicy Łukowej 2, najstarszy budynek w Świdnicy

Kamieniczka przy ulicy Łukowej 2, najstarszy budynek w Świdnicy

Patrząc na zabudowania Świdnicy, która jest od ponad 10 lat stolicą diecezji, warto zwrócić uwagę nie tylko na piękne miejskie kościoły, ale też na wiele innych miejsc, które są widocznym śladem dużej religijności mieszkańców tego miasta we wcześniejszych wiekach

Taką charakterystyczną cechą wyróżnia się średniowieczna kamieniczka przy ulicy Łukowej 2 – u zbiegu z ulicą Kotlarską – ozdobiona piękną figurą św. Jana Chrzciciela na narożniku budynku.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: wspólnota katolicka nadal nie odzyskała kościoła św. Mikolaja w Kijowie i prosi o pomoc papieża

2022-07-05 18:14

[ TEMATY ]

Ukraina

papież Franciszek

Antonio Spadaro/Twitter

Parafia rzymskokatolicka św. Mikołaja w Kijowie poprosiła Franciszka o “pomoc w zwróceniu świątyni jej prawowitym właścicielom”. W liście do papieża księża i świeccy po raz kolejny wspomnieli, iż kościół nie przeszedł ostatecznie na ich własność, mimo podpisania z władzami memorandum w tej sprawie. Zgodnie z tym dokumentem parafia miała zacząć korzystać z tego obiektu z dniem 1 czerwca, ale do dzisiaj to nie nastąpiło. W dawnej świątyni do dzisiaj mieści się od ponad 42 lat Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej.

Autorzy listu zwrócili uwagę, że już ponad miesiąc minął od czasu, gdy władze złamały kolejną obietnicę zwrotu “naszej świątyni, która na naszych oczach niszczeje i z perły architektury, ozdoby naszego miasta bardzo szybko może się stać ostateczną ruiną”. Wyrazili wielki ból, że “praca naszych przodków jest tak zhańbiona i zniweczona. Każdy z nas, gdy nadejdzie taki czas, będzie odpowiadał na pytanie: co zrobił, aby zachować to dzieło dla przyszłych pokoleń”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze: apostolstwo chorych jest najcenniejszym w Kościele

2022-07-06 15:04

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

BP Jasnej Góry

Mszy św. za chorych i z udziałem chorych w ramach trwającej na Jasnej Górze 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych przewodniczył abp Adrian Galbas z Katowic. W kazaniu podkreślił, że apostolstwo, które podejmują chorzy jest najcenniejszym w Kościele. - To apostolstwo, wobec którego milkną wszystkie słowa, a pozostaje tylko jedno „dziękuję”. I to słowo tutaj przynosimy i z tym słowem powierzamy was Maryi Uzdrowicielce Chorych - mówił.

Zauważył, że łatwo jest kochać życie, wyznawać wiarę i mówić, że Jezus jest naszym Panem, gdy wszystko idzie dobrze, gdy życie jest beztroskie i łatwe, ale nie wtedy, gdy „nie można zejść z łóżka, trzeba doczołgać się do łazienki, gdy nie można przełknąć kawałka chleba, gdy tępo patrzy się w sufit i każda minuta to wieczność, gdy nie ma się włosów tylko perukę, gdy nic nie boli, a boli tylko życie i nic się nie chce”. Jak podkreślał kaznodzieja właśnie wtedy, „gdy masz swój Ogrójec, a nie Górę Błogosławieństw, zimny, ciemny i straszny, staraj się nie zwrócić Bogu biletu, staraj się powiedzieć - Jezu ufam Tobie! Tylko Tyś jest Panem i choć nie znam odpowiedzi na pytania dlaczego …, ale ofiaruję Tobie to razem z krzyżem, ofiarowuję to, jak perłę, Ty wykorzystaj to jak trzeba”. Powierzył chorych Maryi, która do końca wytrwała pod krzyżem: „Jej was powierzamy z waszym wieloimiennym cierpieniem, z doświadczeniem własnej bezradności i bezwolności, z bólem fizycznym, psychicznym i duchowym, z pustką i poczuciem wymykającego się i kończącego życia, z doświadczeniem straty, opuszczenia, samotności, lęku, beznadziei, bycia nie u siebie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję