Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Otwarcie wystawy Ziemie Biblijne

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Duszpasterstwie Akademickim „Piątka” została otwarta wystawa malarstwa Izabeli Marii Trelińskiej – Ziemie Biblijne. Otwierając wernisaż ks. Piotr Tarabasz duszpasterz akademicki powiedział, że wydarzenie to zbiega się z obchodami stulecia konsekracji świątyni pw. św. Stanisława Kostki. - W związku z tak ważną rocznicą postanowiłam pokazać obrazy biblijne, których tematyką jest droga do Boga – podkreśliła malarka.

Prace z pięknych miejsc Ziemi Świętej, Iranu, Syrii, Iraku, Libanu sięgają początków naszej wiary. Obrazy powstały w trakcie wielu podróży. Po obejerzeniu widoków pani Izabela siadała wieczorami i malowała te wszystkie impresje, które zrodziły się w widzeniu świata oczami artysty. - Świat, który Pan Bóg stworzył, jest piękny, człowieka stworzył pięknym. To, że świat nie jest pięknym, to nie wina Pana Boga, ale grzechu człowieka i złośliwości szatana, który na ziemię, jak mówi Apokalipsa, został strącony wraz ze swoimi legionami. Papież Benedykt XVI przekazał takie piękne słowa - sztuka i święci są najlepszymi przeprosinami Boga za naszą małą wiarę - mówił o. Eugeniusz Grzywacz historyk sztuki. Pani Izabela często sięga do postaci świętych. One są takimi przeprosinami Boga za nasze niedoskonałości. Pan Bóg jak patrzy na świętych, to z większą łaskawością patrzy na nas. Każdy ma możliwość dążenia do świętości. Święci to ci, którzy wprowadzili w życie ewangelię. Byli miłosierni, współczujący, wybaczający, miłujący aż do oddania własnego życia. Święci sprawiają, że człowiek staje się lepszy.

- Święci odnawiają w nas to, co jest najbardziej szlachetne. Sztuka zawsze dąży do piękna. Stara się uchwycić to, co jest najważniejsze, najwrażliwsze, co porusza nasze wnętrze, przeżycia. Dlatego ważne jest, abyśmy otaczali się sztuką, muzyką, tym wszystkim co nas wewnętrznie uszlachetnia i tworzy w nas pragnienie piękna – zauważył o. Eugeniusz.

Reklama

Artystka namalowała bardzo dużo wizerunków świętych. One komponują się i uzupełniają abstrakcyjność. - Znam ją od strony twórczej i duchowej, mogę powiedzieć, że jest to łódzka mistyczka, która opowiada i przepowiada obrazami. Kiedy się spotyka talent, wyobraźnia, wiara i woda z dotykiem barwnika, to wtedy wychodzi akwarela. Zawsze taka akwarela jest zagadką dla malującego i oglądającego. Znam autorkę, dlatego łatwiej jest mi oglądać obrazy w większości abstrakcyjne, bo wiem z jaką intencją ona je malowała. Zawsze była to intencja Boża, prawdy, wiary i dlatego wszędzie szukam potwierdzenia jej duchowości - powiedział Mirosław Orzechowski redaktor naczelny miesięcznika Aspekt Polski.

Izabela Maria Trelińska jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - Wydziału Sztuk Pięknych. Realizuje siebie w różnych zakątkach świata m.in. w Peru, Boliwii, Argentynie, Maksyku, Paragwaju, Japonii. Swoje prace prezentowała na ponad 100 wystawach w kraju i za granicą.

2022-05-25 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Porszewice: Zebrani, by służyć

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Duszpasterze Rodzin, Doradcy Życia Rodzinnego oraz członkowie Rady Rodziny Konferencji Episkopatu Polski spotkali się w Ośrodku Rekolekcyjnym podczas wiosennej sesji formacyjnej.

CZYTAJ DALEJ

Św. Klara – patronka dziennikarzy i pracowników TV

[ TEMATY ]

św. Klara

"Głos Ojca Pio"

Św. Klarę z Asyżu, mistyczkę i założycielkę kontemplacyjnego zakonu klarysek, Kościół katolicki wspomina 11 sierpnia. Wraz ze św. Franciszkiem dała ona początek wielkiej rodzinie zakonu franciszkańskiego. Oboje byli niezrównanym przykładem duchowej przyjaźni i radykalnie ewangelicznego życia. Święta jest patronką dziennikarzy i pracowników telewizji.

Św. Klara urodziła się w 1194 r. w zamożnej rodzinie mieszczańskiej. Rodzice kilkakrotnie próbowali wydać ją za mąż, ale Klara zafascynowana przykładem św. Franciszka, chciała prowadzić życie podobne jak on. Mając 17 lat uciekła z domu i z rąk św. Franciszka przyjęła zgrzebny habit zakonny. Wkrótce dołączyło do niej kilka innych kobiet. Razem utworzyły przy kościele św. Damiana pierwszy klasztor, którego przełożoną została Klara.

CZYTAJ DALEJ

Odessa: 15 sierpnia obraz Matki Bożej zostanie ukoronowany koronami papieskimi

2022-08-11 20:39

[ TEMATY ]

Matka Boża

katedra

koronacja

Odessa

Wikipedia

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obraz Matki Bożej znajdujący się w ołtarzu głównym katedry w Odessie zostanie ukoronowany papieskimi koronami, które 3 sierpnia w Watykanie pobłogosławił papież Franciszek.

Koronacja odbędzie się 15 sierpnia podczas wieczornej Mszy św. o godz. 18.00. Uroczystej liturgii będzie przewodniczył nuncjusz apostolski na Ukrainie, arcybiskup Visvaldas Kulbokas. Wierni będą przygotowywali się na to wydarzenie od soboty, 13 sierpnia, uświadamiając sobie rolę Maryi w życiu chrześcijanina. W programie są też: modlitwy, spowiedź i adoracja eucharystyczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję