Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Otwarcie wystawy Ziemie Biblijne

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Duszpasterstwie Akademickim „Piątka” została otwarta wystawa malarstwa Izabeli Marii Trelińskiej – Ziemie Biblijne. Otwierając wernisaż ks. Piotr Tarabasz duszpasterz akademicki powiedział, że wydarzenie to zbiega się z obchodami stulecia konsekracji świątyni pw. św. Stanisława Kostki. - W związku z tak ważną rocznicą postanowiłam pokazać obrazy biblijne, których tematyką jest droga do Boga – podkreśliła malarka.

Prace z pięknych miejsc Ziemi Świętej, Iranu, Syrii, Iraku, Libanu sięgają początków naszej wiary. Obrazy powstały w trakcie wielu podróży. Po obejerzeniu widoków pani Izabela siadała wieczorami i malowała te wszystkie impresje, które zrodziły się w widzeniu świata oczami artysty. - Świat, który Pan Bóg stworzył, jest piękny, człowieka stworzył pięknym. To, że świat nie jest pięknym, to nie wina Pana Boga, ale grzechu człowieka i złośliwości szatana, który na ziemię, jak mówi Apokalipsa, został strącony wraz ze swoimi legionami. Papież Benedykt XVI przekazał takie piękne słowa - sztuka i święci są najlepszymi przeprosinami Boga za naszą małą wiarę - mówił o. Eugeniusz Grzywacz historyk sztuki. Pani Izabela często sięga do postaci świętych. One są takimi przeprosinami Boga za nasze niedoskonałości. Pan Bóg jak patrzy na świętych, to z większą łaskawością patrzy na nas. Każdy ma możliwość dążenia do świętości. Święci to ci, którzy wprowadzili w życie ewangelię. Byli miłosierni, współczujący, wybaczający, miłujący aż do oddania własnego życia. Święci sprawiają, że człowiek staje się lepszy.

- Święci odnawiają w nas to, co jest najbardziej szlachetne. Sztuka zawsze dąży do piękna. Stara się uchwycić to, co jest najważniejsze, najwrażliwsze, co porusza nasze wnętrze, przeżycia. Dlatego ważne jest, abyśmy otaczali się sztuką, muzyką, tym wszystkim co nas wewnętrznie uszlachetnia i tworzy w nas pragnienie piękna – zauważył o. Eugeniusz.

Reklama

Artystka namalowała bardzo dużo wizerunków świętych. One komponują się i uzupełniają abstrakcyjność. - Znam ją od strony twórczej i duchowej, mogę powiedzieć, że jest to łódzka mistyczka, która opowiada i przepowiada obrazami. Kiedy się spotyka talent, wyobraźnia, wiara i woda z dotykiem barwnika, to wtedy wychodzi akwarela. Zawsze taka akwarela jest zagadką dla malującego i oglądającego. Znam autorkę, dlatego łatwiej jest mi oglądać obrazy w większości abstrakcyjne, bo wiem z jaką intencją ona je malowała. Zawsze była to intencja Boża, prawdy, wiary i dlatego wszędzie szukam potwierdzenia jej duchowości - powiedział Mirosław Orzechowski redaktor naczelny miesięcznika Aspekt Polski.

Izabela Maria Trelińska jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - Wydziału Sztuk Pięknych. Realizuje siebie w różnych zakątkach świata m.in. w Peru, Boliwii, Argentynie, Maksyku, Paragwaju, Japonii. Swoje prace prezentowała na ponad 100 wystawach w kraju i za granicą.

2022-05-25 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Jesienne koncerty organowe

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Organizatorami wydarzeń są Parafia Archikatedralna, Centrum Idei ku Wielokulturowości oraz Fundacja Carpe Diem. Koncerty honorowym patronatem objęli: ks. abp Grzegorz Ryś, Metropolita Archidiecezji Łódzkiej; Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego i Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Słuchać sercem, a nie uchem

2022-07-05 08:27

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Piotr Pawlukiewicz

Materiał prasowy

W Ewangelii zadziwia mnie bardziej coś innego niż opisy cudów. Tam ludzie nie tylko upadali na kolana przed Zbawicielem, oni wchodzili na drzewa, by Go zobaczyć, krzyczeli przed Nim wniebogłosy, przepychali się przez tłum, by móc choć dotknąć Jego płaszcza, wycierali Mu nogi włosami. A potem wracali do domu uzdrowieni, na ciele i duszy.

Kiedy pracowałem jako kapelan w szpitalu, często spotykałem ludzi ciężko chorych, umęczonych bólem, zrujnowanych finansowo leczeniem. Byli naprawdę przerażeni swoją sytuacją. Kiedy podchodziłem do nich z propozycją spowiedzi, odpowiadali, że nie chcą, że dziękują, że może kiedy indziej. Niektórzy odwracali się nawet twarzą do ściany, by na mnie nie patrzeć.

CZYTAJ DALEJ

Bp Miziński po spotkaniu sekretarzy generalnych Episkopatów Europy: Trwający synod to doświadczenie nowe, otwarte na przyszłość, potrzebne

2022-07-05 09:38

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Synod biskupów o synodalności był głównym tematem dorocznego spotkania sekretarzy generalnych Konferencji Episkopatów Europy organizowanego przez Radę Episkopatów Europy (CCEE). W obradach, które miały miejsce od 30 czerwca do 3 lipca br. w Zagrzebiu w Chorwacji, wziął udział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, podsumowując czterodniowe obrady, powiedział, że podczas spotkania w Zagrzebiu podkreślano, że w ten sposób odbywający się synod o synodalności to „zjawisko nowe, otwarte na przyszłość, potrzebne". Jak dodał, to „czas refleksji Kościoła nad samym sobą i próba wyciągnięcia wniosków, które by pomogły w tym, aby każdy wierny mógł czuć się coraz bardziej częścią tego Kościoła, mając określone zadanie i odpowiedzialność za jego misyjnośćˮ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję