Reklama

Kościół

Nowe polonicum w historycznej kawiarni „Caffè Greco”

Rzym słynie z swoich kawiarni a jedną z najstarszych jest „Caffè Greco”. Znajduje się ona w samym sercu Rzymu przy słynnej ulicy via dei Condotti prowadzącej na plac i schody Hiszpańskie. Założył ją w 1760 r. niejaki Nicola di Maddalena, Lewantyńczyk.

[ TEMATY ]

sztuka

Rzym

Włodzimierz Redzioch

Lewantyńczykami lub Włochami ze Wschodu nazywano ludzi pochodzenia włoskiego mieszkającymi od wieków na Bliskim Wschodzie, szczególnie w dzisiejszej Grecji i Turcji (zwłaszcza w Stambule i Smyrnie).

Z czasem kawiarnia stała się ulubionym miejscem spotkań artystów i intelektualistów, głównie cudzoziemców, przebywających we Włoszech. Na początku XIX w. odwiedzali ją głównie Niemcy, następnie Anglicy a z czasem i przedstawiciele Wielkiej Emigracji polskiej. Lista polskich literatów, poetów i malarzy, którzy byli jej bywalcami jest imponująca. Wystarczy wspomnieć choćby najważniejszych: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid, Stefan Żeromski, Maria Dąbrowska, z malarzy Jan Matejko, Henryk Siemiradzki, bracia Gierymscy, Jan Rozen, Jan i Tadeusz Stykowie oraz rzeźbiarz Tomasz Oskar Sosnowski. Na początku XX w. w Caffé Greco miało swoją siedzibę Koło Polskie i biblioteka polska, a w kawiarni organizowano wieczory literackie.

W sali Omnibus kawiarni wystawione są medaliony, plakiety gipsowe i miniatury przedstawiające artystów, poetów i muzyków, którzy przez lata odwiedzali to miejsce. Antico Caffè Greco, z ponad 300 pracami artystów wystawionymi w jej salkach jest jedyną w swoim rodzaju prywatną galerią sztuki otwartą dla publiczności. W jednej z sal wisi portret Mickiewicza pędzla Edwarda Okunia.

Od dziś w Caffè Greco znajduje się nowe polonicum upamiętniające generała Władysława Andersa, bywalca kawiarni. 24 maja o godz. 14.00 w zabytkowej kawiarni odbyła się inauguracja szczególnej pamiątki po Generale – oprawiony w ramę jego portret, ze znaczkiem Poczty Polskiej emisji pn.: „Armia Andersa – Szlak Nadziei” i kopertą pierwszego dnia obiegu (FDC). Artysta grafik Andrzej Gosik przedstawił na znaczku polskich żołnierzy wciągających na wzgórze Monte Cassino skrzynki z amunicją. W tle waloru przedstawiona została sylwetka gen. Andersa. Na kopercie FDC ukazano szlak Armii Andersa oraz zdjęcie polskich żołnierzy na Placu św. Piotra. Na datowniku przedstawione są czerwone maki – symbol bitwy Polaków o Monte Cassino. 

Reklama

Inauguracja pamiątki po dowódcy II Korpusu wpisuje się w cykl wydarzeń tzw. Roku Trzech Generałów, ponieważ w tym roku obchodzimy 130. rocznicę urodzin Władysława Andersa, Stanisława Sosabowskiego (organizator i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej) i Stanisława Maczka (dowódca 1 Dywizji Pancernej). Wszyscy trzej byli wybitnymi dowódcami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, których zwycięska droga w czasie II wojny światowej zapisała się w historii Polski.

W uroczystości uczestniczyła córka generała, Anna Maria Anders, ambasador RP w Rzymie, która wspomniała swoje wizyty w Caffe Greco wraz z rodzicami, gdy była małą dziewczynką. Warto wyjaśnić, że po wojnie niektóre biura II Korpusu znajdowały się w sąsiedztwie kawiarni.

Natomiast reżyser Krzysztof Zanussi, przypomniał historyczne znaczenie kawiarni, która jest szczególnie zrośnięta z romantyzmem. „Przychodzi czas, kiedy romantyzm powróci. Wydaje mi się, że po dwóch wiekach ‘szkiełka i oka’, rozumu, przychodzi znowu czas romantyzmu. Dlatego Caffè Greco może być ‘pomostem’ między romantyzmem przeszłości i przyszłości” – powiedział reżyser. Słowa wypowiedziane przez Zanussiego miały szczególną wymowę właśnie w tym roku, gdyż jest to Rok Romantyzmu Polskiego, co wiąże się z dwusetną rocznicą wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. 

Głos zabrał również gospodarz, inż. Carlo Pellegrini, adminstrator kawiarni. Wyraził uczucia sympatii dla turystów z Polski, którzy licznie odwiedzają jego kawiarnię. Przypomniał jednak, że istnieje ryzyko zamknięcia Caffè Greco po 260 latach od jej powstania ze względu na spekulacje związane z wynajmem lokali przy słynnej ulicy via Condotti. Właściciel lokalu chce kilkakrotnie zwiększyć i tak już wysoką kwotę wynajmu, co zmusiłoby rodzinę Pellegrini do zamknięcia kawiarni. Oczywiście jako lokal historyczny i muzealny Caffè Greco jest pod ochroną włoskiego Ministerstwa Kultury, które w procesie sądowym stanęło po stronie jego administratorów. Pellegrini wyraził nadzieję, że presja - również władz zagranicznych - może przyczynić się do zachowania tego wielkiego, kosmopolitycznego dziedzictwa jakim jest Caffè Greco.

Reklama

W czasie uroczystości znany włoski aktor Antonio Catania odczytał wiersz Czesława Miłosza „Caffe Greco”.

Od dziś znaczek i portret gen. Andersa będzie przypominał, że wśród bywalców tego historycznego miejsca był również dowódca II Korpusu.

2022-05-25 10:28

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka według świętego

Jaką muzykę lubił, jakiej słuchał św. Jan Paweł II? Słuchał kolęd, muzyki sakralnej i liturgicznej, a także klasycznej. Jego ulubionym utworem była „Barka”, często wykonywana podczas pielgrzymek do Polski. Ulubionym utworem był też „Beatus vir”

„Beatus Vir” opus 38, czyli psalm na baryton solo, chór i wielką orkiestrę, został zamówiony u Henryka Mikołaja Góreckiego jeszcze przez kard. Karola Wojtyłę dla uczczenia 900. rocznicy męczeńskiej śmierci krakowskiego biskupa Stanisława, później ogłoszonego świętym. Ale kompozytor stworzył go już po wyniesieniu Karola Wojtyły na stolicę apostolską. W rezultacie prawykonanie dzieła odbyło się w czerwcu 1979 r., podczas pierwszej pielgrzymki Papieża do Polski. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadził sam kompozytor.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Policja apeluje: nie wchodźmy na lód

2022-11-26 08:32

[ TEMATY ]

ostrzeżenie

pixabay.com

Nie wchodźmy na zamarznięte zbiorniki wodne. Z brzegu nie widać, gdzie jest bezpiecznie, a gdzie lód jest cienki i może się pod nami załamać - podkreśla mł. asp. Aleksandra Wasiak z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.

Mł. asp. Wasiak przypomniała w rozmowie z PAP, że grubość lodu może być różna w zależności od zbiornika wodnego, prądów, a także roślinności na dnie. "Kiedy stoimy na brzegu, nie widzimy takich rzeczy, więc nie jesteśmy w stanie stwierdzić, które miejsce jest bezpieczne, a które nie" - zauważyła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję