Reklama

Niedziela Świdnicka

Piskorzów. Na parafian można liczyć

Do młodego proboszcza, który od 4 lat prowadzi parafię liczącą 1,5 tys. dusz, z wizytą kanoniczną zawitał bp Adam Bałabuch.

[ TEMATY ]

bp Adam Bałabuch

Piskorzów

ks. Krzysztof Krzak

Stanisław Bałabuch

Ks. Krzak podczas oracji na rozpoczęcie wizytacji kanonicznej.

Ks. Krzak podczas oracji na rozpoczęcie wizytacji kanonicznej.

Spotkania biskupa z wiernymi zamieszkującymi pięć miejscowości (Piskorzów, Lasocin, Padole, Potoczek i Rościszów), i utrzymującymi trzy kościoły (parafialny w Piskorzowie św. Jana Nepomucena, pomocniczy św. Bartłomieja Apostoła w Rościszowie i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Bratoszowie), odbyły się w niedzielę 22 maja. Bp Bałabuch spotkał się nie tylko na liturgii, ale i na rozmowie pytając o doświadczenia z ostatnich pięciu lat. Udzielił też sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży.

- Prawdziwa miłość do Pana Boga otwiera nas także na drugiego człowieka, każe nam widzieć tych, którzy są wokół nas. Wtedy tak naprawdę człowiek potrafi kochać, staje się szczęśliwym, kiedy potrafi żyć w postawie ofiarnej, żyć „dla”, dla swoich najbliższych, kiedy potrafimy zapomnieć o sobie, a starać się miłować i uszczęśliwiać innych, tak jak Bóg miłuje nas i chce nas uszczęśliwić na całą wieczność - mówił w homilii bp Adam Bałabuch.


Reklama

Ksiądz proboszcz Krzysztof Krzak z wdzięcznością mówi o swoich wiernych. - Mogę liczyć na pomoc tutejszych parafian i za to też im serdecznie dziękuję – podkreślał.

Przypomnijmy, że choć kościół parafialny w Piskorzowie wzniesiono w XVI wieku, to sama parafia w tej niewielkiej miejscowości w dekanacie Bielawa, istnieje od 1994 roku. Wcześniejsza nazwa parafii brzmiała: Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Rościszowie z siedzibą w Piskorzowie. Od 1994 roku Rościszów stał się filią parafii w św. Jana Nepomucena w Piskorzowie. Zarówno Rościszów, jak i Piskorzów przed 1967 rokiem były filiami parafii w Pieszycach. Natomiast przed rokiem 1945 Rościszów był samodzielną parafią.

Dodajmy, że z Piskorzowem związany jest zespół Gennesaret, ubogacający muzycznie modlitewne spotkania.

2022-05-22 22:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bałabuch wprowadził ks. Gabriela Horowskiego na urząd proboszcza

[ TEMATY ]

bp Adam Bałabuch

Ścinawka Średnia

instalacja proboszczowska

ks. Gabriel Horowski

Stanisław Bałabuch

Powitanie nowego proboszcza przez miejscowych parafian

Powitanie nowego proboszcza przez miejscowych parafian

Po 24 latach posługi jako proboszcza w par. św. Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej, ks. kan. Włodzimierz Dmitrów, przeszedł na zasłużoną emeryturę, w jego miejsce bp Marek Mendyk ustanowił ks. Gabriela Horowskiego nowym zarządcą parafii.

Uroczyste objęcie nowej placówki przez dotychczasowego wikariusza z Bystrzycy Kłodzkiej dokonało się w niedzielę 4 lipca w obecności biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej Adama Bałabucha, wywodzącego się z tej parafii. Nowy proboszcz został powitany przez miejscową wspólnotę z zapewnieniem o wsparciu, pomocy i życzliwości. – Ufamy, że będziesz gorliwie głosił prawdę ewangelii Jezusa Chrystusa, ukazywał nam Jego miłość i umacniał nas udzielając sakramentów świętych. Ufamy, że będziesz gorliwie budował i jednoczył naszą wspólnotę ucząc nas odpowiedzialności za naszą świątynię i Kościół – mówiła przedstawicielka parafii. Zgodnie z przepisami kościelnymi nowy proboszcz złożył publiczne wyznanie wiary.

CZYTAJ DALEJ

Sandomierz: 2 mln zł przelane z konta parafii na konto proboszcza – oświadczenie Kurii

2022-08-16 16:58

[ TEMATY ]

proboszcz

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Po ukazaniu się w mediach spolecznościowych informacji, że proboszcz parafii Domostawa przelał na swoje prywatne konto 2 mln zł z konta parafialnego biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wszczął 16 sierpnia kościelne postępowanie sprawdzające. Jednocześnie zostały powiadomione organy ścigania.

W sprawie przelanych 5 lipca br. pieniędzy na swoje prywatne konto przez proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski redakcja KAI otrzymała Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

CZYTAJ DALEJ

Sport – czym był dla Jana Pawła II?

2022-08-18 10:38

[ TEMATY ]

sport

Jan Paweł II

Piotr Drabik from Poland - Wystawa o Janie Pawle II, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/

Sport jest dla człowieka, a nie człowiek dla sportu. Sport uczy tego, że czasami trzeba wyjść spoza sfery komfortu i przyjąć niedogodności i cierpienie, a przede wszystkim skupić się na ściśle określonym celu. Takiego typu podejście przydaje się również w wymiarze duchowym, gdy podejmowany wysiłek prowadzi do Boga – podkreślił w rozmowie z Family News Service, ks. dr hab. Bogdan Giemza SDS, autor publikacji „Sport w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II”.

Podczas trwających Mistrzostw Europy w lekkoatletyce warto przyjrzeć się bliżej temu, czym dla świętego papieża tak na serio był sport, któremu poświęcał każdą wolną chwilę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję