Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Somalia

Nieskuteczna walka z terroryzmem

„Siejąc śmierć i zniszczenie, nie sposób skutecznie walczyć z terroryzmem” - tak administrator apostolski Mogadiszu skomentował amerykański atak lotniczy z 8 stycznia na Badel. Atak, który spowodował liczne ofiary śmiertelne, był skierowany przeciwko ukrywającemu się w tej miejscowości na południu Somalii przywódcy terrorystów, odpowiedzialnemu za zamachy na ambasady USA w Kenii i Tanzanii w 1998 r. Obecnie, po opanowaniu Mogadiszu przez wojska rządu tymczasowego (z etiopską pomocą), fundamentaliści schronili się na południu kraju. Jednak atakowanie ich przez amerykańskie lotnictwo nie wzmocni, według biskupa, poparcia ludności dla słabego rządu tymczasowego i dla Etiopii. Jego zdaniem, trzeba szukać innych dróg zahamowania terroryzmu. Pomoc wspólnoty międzynarodowej jest konieczna, ale o sposobie stabilizacji kraju muszą decydować sami Somalijczycy.

Watykan

Odkrycie, które ratuje życie

Reklama

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia - kard. Javier Lozano Barragán wyraził uznanie z powodu odkrycia przez zespół uczonych amerykańskich nowej metody pozyskiwania komórek macierzystych - z wód płodowych. Są one lepszej jakości niż uzyskiwane z organizmów osób dorosłych czy z embrionów.
- Kiedy mówimy o przeszczepach, mamy do czynienia z jasnymi zasadami: transplantacja nie może powodować nieodwracalnych szkód, a biorca organu winien go przyjąć bez zagrożenia. Jeśli pobranie pewnej ilości płynu owodniowego nie stanowiłoby zagrożenia dla dawczyni i nie powodowałoby negatywnych konsekwencji medycznych - jestem przekonany, że nowa metoda pobierania komórek macierzystych nie budzi zastrzeżeń etycznych - stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Francja

Wielki Marsz dla Życia

Wielki Marsz dla Życia zorganizowano w niedzielę 21 stycznia w Paryżu. Co roku we Francji w wyniku aborcji ginie 220 tys. dzieci, zaś z powodu jej legalizacji w latach 70. XX wieku zostało zabitych 7 mln istot ludzkich.
Marsz jest organizowany po raz trzeci przez federację organizacji obrońców życia. W tym roku dołączyły do nich podobne stowarzyszenia z Hiszpanii, Belgii, Niemiec i Włoch.
- Aborcja ma swoje konsekwencje w postaci starzenia się społeczeństwa, zamykania żłobków i przedszkoli, braku pieniędzy na wypłatę emerytur. Prowadzi także do rozpadu rodzin oraz „całkowitej dewaloryzacji” człowieka, zwłaszcza słabego, na początku i pod koniec życia - przekonują organizatorzy marszu.
Stowarzyszenia prorodzinne i broniące życia opublikowały „Białą księgę aborcji we Francji”, w której proponują „prawdziwą politykę sprzyjającą życiu od poczęcia oraz zniesienie ustaw przeciwnych życiu”.
Trzeci Wielki Marsz dla Życia odbywa się na trzy miesiące przed zapowiedzianymi na kwiecień wyborami prezydenckimi. Stanie się więc okazją do pokazania siły wyborców opowiadających się za życiem. W kampanii wyborczej temat ten jest dotąd pomijany. - Podczas Marszu przypomnimy, że wszyscy ludzie są „wybrani, aby żyć” - deklarują organizatorzy.

Niemcy

Otwarcie domu Papieża

Dom w Marktl am Inn w Górnej Bawarii, w którym przyszedł na świat Benedykt XVI, zostanie otwarty na 80. urodziny Papieża. Poinformowało o tym Biuro Prasowe Diecezji Passawa, na terenie której stoi pochodząca z 1748 r. kamienica. Od wyboru kard. Josepha Ratzingera na papieża ponad 200 tys. turystów odwiedziło Marktl am Inn.
W tym domu rogatkowym, należącym do księstwa bawarskiego, 16 kwietnia 1927 r. w mieszkaniu na pierwszym piętrze przyszedł na świat Joseph Ratzinger, jako trzecie dziecko Josepha i Marii Ratzingerów. Wiosną 2006 r. dom kupiła od prywatnej właścicielki fundacja kościelna. W trzech pomieszczeniach na parterze zebrane zostaną materiały poświęcone samemu miasteczku Marktl am Inn oraz poszczególnym etapom życia Papieża. Na pierwszym piętrze przedstawiona zostanie działalność Josepha Ratzingera jako teologa podczas Soboru Watykańskiego II (1962-65) oraz jako Papieża Benedykta XVI.

Ludzie

Kard. Frédéric Etsou Nzabi-Bamungwabi

W Belgii zmarł 6 stycznia kard. Frédéric Etsou Nzabi-Bamungwabi. Miał 77 lat. Był drugim purpuratem w historii byłego Zairu. Należał do Zgromadzenia Misjonarzy Niepokalanego Serca Maryi. Po święceniach kapłańskich kontynuował studia teologiczne i socjologiczne na uczelniach we Francji i Belgii. Znany był jako świetny duszpasterz i człowiek wielkiej modlitwy.
W 1990 r. purpurat został mianowany arcybiskupem Kinszasy. Rok później Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Od 2000 r. kard. Etsou był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Demokratycznej Republiki Konga. Po jego śmierci kolegium kardynalskie liczy 185 członków, z których 111 ma prawo udziału w konklawe.
Urodził się w 1930 r. w rodzinie wodza plemiennego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r. Został pochowany w Kinszasie, obok swojego poprzednika - pierwszego kongijskiego kardynała Josepha Maluli.

Krótko

Brytyjski dziennik „The Times” napisał, że Izrael rozważa atomowy atak na Iran, aby przeszkodzić w opracowywaniu bomby atomowej przez ten kraj. Tylko taka broń jest w stanie zniszczyć ukryte głęboko pod ziemią irańskie instalacje. Izraelczycy już mają ćwiczyć scenariusz ataku na swoich poligonach.

Prezydent USA George Bush zaprezentował swoją wizję załatwienia sprawy irackiej. - Więcej wojska i więcej pieniędzy - tak można ją streścić. Do Iraku zostanie wysłanych dodatkowo 21,5 tys. żołnierzy. Plan spotkał się z krytyką. Tylko 1 na 3 Amerykanów popiera iracką politykę Busha. Pojawiły się pogłoski o tym, że polskie wojska mogą pozostać w Iraku dłużej niż do końca 2007 r., którą to datę wyznaczono w grudniu ub.r.

Kolejna amerykańska ambasada w ostatnich latach stała się celem ataku. Tym razem terroryści uderzyli 12 stycznia na placówkę w Atenach, stolicy Grecji. Według policji, był to atak rakietowy. Mimo silnego wybuchu nikt nie zginął, ani nie został ranny.

Znowu kłopoty energetyczne z konfliktem białorusko-rosyjskim w tle. Rosja zakręciła kurek z ropą, ponieważ Białoruś podwyższyła cło tranzytowe. Przerwa w dostawach trwała kilka dni. Polskie władze uspokajały, że nasz kraj ma zapasy surowca na 80 dni.

Na Morzu Arabskim doszło 9 stycznia do kolizji japońskiego tankowca z amerykańskim atomowym okrętem podwodnym. Nikomu nic się nie stało, obie jednostki wyszły z niespodziewanego spotkania bez szwanku.

W wieku prawie 104 lat zmarł 7 stycznia bp Joseph Meng Ziwen (Jieren). Sakrę przyjął w 1984 r. jako podziemny, tzn. nie uznawany przez władze, biskup diecezji Nanning. Dla rządu pozostał do końca życia zwykłym księdzem. W chwili śmierci, z powodu raka wątroby, był najstarszym hierarchą katolickim na świecie.

Naukowcy z USA opracowali nowy sposób walki z rakiem. Główną bronią są nanocząsteczki, które inteligentnie zamykają naczynia krwionośne odżywiające złośliwe guzy.

Uwaga na węgiel drzewny z Ukrainy. Jedna z ukraińskich firm produkowała go z drzew rosnących w strefie skażonej wybuchem czernobylskim. Odkryto, że sprzedawano go nie tylko na Ukrainie, ale także za granicą. Prawdopodobnie też w Polsce.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego Kościół wymaga od kapłanów i biskupów życia w celibacie?

2025-04-15 20:55

[ TEMATY ]

Katechizm

celibat

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dlaczego celibat? Czy był od zawsze? Dlaczego Kościół wymaga od kapłanów i biskupów życia w celibacie?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Youcat – katechizm Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

W.Brytania/ Sąd Najwyższy: definicja prawna kobiety odnosi się do płci biologicznej

2025-04-16 13:46

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

płeć

Adobe Stock

Sąd Najwyższy w Londynie ogłosił w środę, że definicja prawna kobiety odnosi się do płci biologicznej. Tym samym zajął stanowisko w sporze szkockich aktywistów z rządem Szkocji, który w uchwalonej ustawie do definicji kobiety włączył osoby transpłciowe z certyfikatem uzgodnienia płci.

Pod budynkiem sądu zgromadził się tłum oczekujących na wyrok. Wielu aktywistów trzymało transparenty z hasłami takimi jak "Kobiety to dorosłe ludzkie samice" i "Mężczyzna nie może być lesbijką".
CZYTAJ DALEJ

Czym jest krzyżmo i jak powstaje? Dowiedz się!

2025-04-16 20:12

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Krzyżmo

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego. Nazywa się ją także Mszą olejów. To dlatego, że podczas tej liturgii biskup konsekruje krzyżmo oraz błogosławi oleje chorych i katechumenów. Jak powstają? Odpowiadają liturgista, ks. dr Stanisław Szczepaniec i odpowiedzialny za przygotowanie olejów dla Archidiecezji Krakowskiej, ks. Łukasz Jachymiak.

Wielki Wtorek. Wieczór. Pomieszczenie gospodarcze przy katedrze na Wawelu. To tu trwają ostatnie prace nad przygotowaniem olejów na tegoroczną Mszę Krzyżma Świętego. Zostało już tylko kilka dni. Siostra Cecylia bierze udział w tym procesie po raz 13. Ks. Łukasz po raz 3. Prace nad krzyżmem ruszają już zimą. Chodzi przede wszystkim o zgromadzenie potrzebnych składników. Tegoroczny olej został przywieziony z północnych Włoch. Na wzgórze wawelskie dotarł w lutym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję