Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Cztery wieki Bożego działania w Bestwinie

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie świętowała 400-lecie poświęcenia kościoła.

[ TEMATY ]

jubileusz

Bestwina

MJscreen

Parafia w Bestwinie świętowała ważny jubileusz.

Parafia w Bestwinie świętowała ważny jubileusz.

Od kilku lat w świątyni trwają prace renowacyjne, które miały być zakończone przed uroczystością jubileuszową planowaną na 10 maja 2032 r. Jednakże w trakcie prowadzonych prac prof. Jedynak, przeglądając dokumenty w archiwum kurialnym w Krakowie, odkrył pomyloną datę w zapiskach – okazało się, że w XVIII w. ktoś zamienił cyfrę 2 na 3 i błędny rok 1632 powielano przez następne wieki. A w rzeczywistości kościół został poświęcony 10 maja 1622 r. przez bp. krakowskiego Tomasza Oborskiego, a nie 10 lat później.

Myślę, że dobrze, że tak jest, że trwają prace materialne, a równocześnie możecie odradzać się duchowo – podkreślił bp Edward Kawa ze Lwowa na Ukrainie, który 10 maja przewodniczył uroczystej Mszy św. koncelebrowanej m.in. z księżmi rodakami. Używał historycznego kielicha z 1842 r. z czasów posługi proboszcza ks. Mikołaja Bahra, który 170 lat temu przeprowadzał duże remonty w świątyni. Z tamtych czasów pochodzą też organy. Wtedy przebudowano m.in. ołtarz główny i powstała drewniana figura Maryi, która obecnie czeka na renowację. Wykonał ją włoski artysta.

Nasza parafia należy do najstarszych w diecezji i była dedykowana św. Jakubowi. Równe 400 lat temu w tej świątyni bp Tomasz Oborski namaścił 12 miejsc – uczynił ten dom domem Bożym. Nie wiemy, co spowodowało, że 400 lat temu opiekę nad świątynią powierzono Matce Bożej. Może właśnie potrzebne było oddanie i zawierzenie Maryi, żeby ci wszyscy, którzy wówczas błądzili, wrócili do prawdziwej wiary Chrystusowego Kościoła – podkreślił proboszcz ks. Cezary Dulka.

Bp Kawa w kazaniu zauważył, że wielką łaską jest orędownictwo Maryi. Jako przykład podał fakt, że po zawierzeniu przez Papieża Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi wojska rosyjskie odeszły od Kijowa, wycofały się, a media tego nie zauważyły. – To Maryja pokazała swoją moc. Jeśli coś jest Jej zawierzone, wtedy Ona kieruje. To ważne, byśmy zrozumieli że bestwińska świątynia jest miejscem, w którym Maryja prowadzi nas do Jezusa. Przez tyle wieków Pan przez Maryję tutaj działał. Wiele osób doświadczyło uzdrowień, działo się wiele cudów i będą się działy, jeśli tylko na to pozwolimy Bogu. Każdy człowiek, który w swoim sercu ma szczególną relację do Maryi, zawsze ma niesamowity kult Eucharystii – zauważył. Po Mszy św. uczestnicy udali się przed kościół, by tam wkopać lipę na pamiątkę jubileuszu.

Reklama

Mszę św. poprzedziła procesja eucharystyczna z udziałem pocztów sztandarowych, osób w strojach regionalnych i dzieci pierwszokomunijnych, zakończona dziękczynnym nabożeństwem połączonym z modlitwą za zmarłych i majówką. Śpiewał chór parafialny.

Do jubileuszu wierni przygotowywali się m.in. przez udział w historycznych wykładach, na których zapraszani prelegenci przybliżali historię świątyni, oraz słuchając kazań o poświęceniach kościołów dawniej i dziś. Odbyły się też misje święte, na których głosił nauki o. Sławomir Zieliński ze Lwowa. Na koniec poświęcono krzyż misyjny. W ostatnim dniu misji młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. Przed kościołem stała okolicznościowa wystawa pt.: „Przymierze – Źródło Życia”, na której można było zobaczyć historyczne fotografie związane z parafią oraz dwa obrazy autorstwa Andrzeja Surowiaka. Były na niej m.in. zdjęcia z 1963 r, kiedy odbyły się prymicje 3 księży z Bestwiny. Zdjęcia udostępniła Dorota Surowiak z Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, która gromadzi je od lat. W niedzielę 15 maja w kościele odbył się koncert, na którym wystąpiły zespoły: „Dynamika” z Bestwiny, „Vocalis” z Janowic i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina”.

2022-05-30 22:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żarki: jubileusz 25-lecia Domu Samotnej Matki i Dziecka

[ TEMATY ]

chrzest

jubileusz

Niedziela TV

Posłuchaj homilii abp. Wacława Depo

CZYTAJ DALEJ

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

2022-11-30 09:32

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

Karol Porwich/Niedziela

Polscy rodzice w większości akceptują swoje dzieci takimi, jakimi są, dają im poczucie bezpieczeństwa i dużą autonomię. Obdarzają zaufaniem i szanują ich indywidualność. To pozytywne wyniki ogólnopolskiego naukowego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ale są też spore wady – co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy z tym problem mają ojcowie.

- Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję