Reklama

Kościół

Rzymianie oddali hołd swojej Madonninie

Tysiące włoskich Żydów przeżyło II wojnę światową dzięki pomocy Kościoła. Pius XII dyskretnie, bo nie mógł tego robić oficjalnie, zachęcał parafie i zgromadzenia zakonne do udzielania schronienia Żydom, którym w latach 1943-45 groziła deportacja do obozów koncentracyjnych. W rzymskim Muzeum Wyzwolenia (Muzeo della Liberazione) znajduje się lista 155 domów zakonnych, kolegiów, instytucji kościelnych i parafii rzymskich, gdzie w czasie niemieckiej okupacji znalazło schronienie 4447 Żydów. Dla przykładu w Wyższym Seminarium miasta ukrywało się 200 osób – byli to antyfaszyści i 85 Żydów.

[ TEMATY ]

Rzym

Maryja

Rzymianie

Jednym z Żydów, którzy przeżyli wojnę dzięki pomocy katolików był Arrigo Minerbi, rzeźbiarz z Ferrary, który ukrywał się u orionistów w kolegium św. Filippa Nereusza w rzymskiej dzielnicy Appio, gdzie przebywał do 4 czerwca 1944 r., dnia wyzwolenia stolicy Włoch.

Alianci wylądowali w porcie Anzio w styczniu 1944 r., ale w maju Rzym nadal był w rękach żołnierzy niemieckich. Istniała groźba nalotów dywanowych na stolicę, co przyniosłoby wiele ofiary i zdewastowanie bezcenny zabytków Wiecznego Miasta. 28 maja 1944 r. papież Pius XII zaprosił wszystkich Rzymian do modlitwy do Matki Bożej, do zawierzenia się Jej, aby ocalić Rzym.

Mieszkańcy stolicy bardzo wzięli sobie do serca wezwanie Papieża i w krótkim czasie zdołali zebrać milion 100 tysięcy podpisów pod ślubowaniem - Rzymianie obiecali Madonnie, że jeżeli ocali miasto dokonają jakiegoś dzieła miłosierdzia i wzniosą obiekt kultu. Gdy 4 czerwca Niemcy opuścili Rzym bez stawiania oporu a do miasta wkroczyły wojska alianckie, obywatele byli pewni, że Matka Boża wysłuchała ich prośbę i nadszedł czas, aby spełnić przyrzeczenie.

Reklama

Z jednej strony powstał prowadzony przez orionistów duży ośrodek charytatywny, gdzie opiekowano sie sierotami i kalekami (dziećmi, które zostały okaleczone w czasie działań wojennych). Ale pomyślano również o zbudowaniu ogromnego posągu Matki Bożej – jego wykonanie zlecono właśnie Arrigo Minerbiemu. Wielką, 9-metrową, pozłacaną figurę Madonny – Rzymianie zwą ją „Madonnina Salus Populi Romani” (Matka Boża, zbawienie ludu rzymskiego) – ustawiono na 18-metrowym postumencie, wewnątrz którego znajduje się klatka schodowa. Zainaugurowano ją w czerwcu 1953 r. i od tego momentu stała się nieodzownym elementem krajobrazu miasta.

Każdego roku, 4 czerwca Rzymianie zbierają się pod figurą ich Madonniny, by podziękować Jej za ocalenie miasta. Tak było i w tym roku. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 18,30 procesją z centrum orionistów pod pomnik, podczas której odmawiano modlitwę różańcową, a następnie miała miejsce uroczysta Msza św. Eucharystię sprawował specjalny gość, abp Vittorio Francesco Viola, mianowany w zeszłym roku przez Franciszka sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. To włoski franciszkanin, liturgista, dawny kustosz bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, emerytowany biskup diecezji Tortona (Włochy). Koncelebrowali orioniści z miejscowej parafii. Na zakończenie uroczystości, przy śpiewie pieśni maryjnych, zaniesiono Madonnie wieniec z kwiatów, który umieszczono u Jej stóp, na balustradzie postumentu.

2022-06-05 19:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Etiopia: odkryto pozostałości najstarszego kościoła

[ TEMATY ]

Bazylika

archeologia

Etiopia

ruiny

Rzymianie

źródło: pixabay.com

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

We wschodniej Etiopii odkryto pozostałości najstarszego kościoła chrześcijańskiego w tym kraju. Pochodzą one sprzed 1700 lat i rzucają nowe światło na rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa. Jest to najwcześniejsza świątynia tej religii w Afryce subsaharyjskiej.

Bazylika w stylu rzymskim z IV wieku została odkopana w starożytnym mieście Beta Samati. Powstała zanim chrześcijaństwo stało się religią oficjalną tamtejszego królestwa Aksum w połowie IV wieku.

CZYTAJ DALEJ

Odszedł do Pana o. Sylwester Pająk, werbista, misjonarz w Indonezji

2022-08-16 11:04

[ TEMATY ]

werbiści

Misjonarze Werbiści - SVD Poland

Gdy 12 czerwca widzieliśmy się po raz ostatni w Rzymie w domu generalnym werbistów wspominał, że w jego życiu „były trzy długie etapy: Polska, Indonezja, Rzym. Teraz pora wracać do domu...” Kiedy o. Sylewster usłyszał od lekarzy diagnozę choroby, wiedział, że rak pozostawia mu kilka miesięcy życia. I chciał je spędzić z rodziną, wśród swoich. Ale był pogodny i uśmiechnięty, tak jak człowiek wiary świadomy, że „dobrą walkę stoczył, bieg ukończył, wiarę zachował”, a teraz czeka na niego nagroda w Niebie. Zmarł 15 sierpnia w domu werbistów w Górnej Grupie.

O. Sylwester Pająk urodził się 10 grudnia 1935 r. w Moszczenicy, w 1949 r. rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Misjonarzy Werbistów w Nysie, a święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza diecezji warmińskiej przyjął 29 stycznia 1961 r. W latach 1962-1963 był kapelanem sióstr wizytek w parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. W 1963 r. rozpoczął studia na Wydziale Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1965 r. podjął pracę misyjną w Indonezji - po kursie języka indonezyjskiego został skierowany do pracy w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów. Pracował tam jako wykładowca filozofii i pomagał w duszpasterstwie parafialnym. W 1969 r. został mianowany rektorem werbistowskiego seminarium duchownego w Ledalero. W 1973 r. wrócił na kilka lat do Rzymu, by kontynuować studia na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana, gdzie uzyskał stopień doktora filozofii. Powrócił na katolicką wyspę Flores w 1976 r., ale w 1979 r. przeniesiono go na Jawę, wyspę zamieszkaną przez większość muzułmańską. Zorganizował wyższe seminarium, kształcące werbistów z tego rejonu Azji – sam wykładał tam filozofię. O. Sylwester był bardzo związany się z Indonezją i Kościołem indonezyjskim i dlatego poprosił o obywatelstwo indonezyjskie. Musiał jednak wrócić do Rzymu, gdy w 1988 r. został wybrany na radcę generalnego Zgromadzenia Werbistów. Po zakończeniu 6-letniej kadencji przyjął obowiązki ojca duchownego w Papieskim Kolegium Misyjnym św. Piotra Apostoła w Rzymie. Od 2001 r. był też radcą kościelnym w Ambasadzie Republiki Indonezji przy Stolicy Apostolskiej i duszpasterzem katolików indonezyjskich mieszkających we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Przemysław Czarnek: należałoby zrezygnować z fragmentu o produkcji dzieci w podręczniku do HiT

2022-08-18 12:00

[ TEMATY ]

Przemysław Czarnek

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Z fragmentu podręcznika do historii i teraźniejszości, w którym mowa jest o produkcji ludzi, należałoby zrezygnować – oświadczył w czwartek w Polsat News szef MEiN Przemysław Czarnek. Jeśli wydawnictwo zapyta o to ministerstwo, to na pewno ministerstwo pozwoli na zlikwidowanie tego fragmentu – dodał.

Chodzi o fragment podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość i rozdział "Kultura i rodzina w oczach Zachodu". Czytamy w nim m.in.: "Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju +produkcję+? Miłość rodzicielska była i pozostanie podstawą tożsamości każdego człowieka, a jej brak jest przyczyną wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej. Ileż to razy słyszymy od ludzi wykolejonych: nie byłem kochany w dzieciństwie, nikt mi nic nie dał, więc sam sobie muszę brać."

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję