Reklama

Niedziela Świdnicka

Pieszyce. Diecezjalny wieczernik

Uwielbienie, konferencja, Msza święta z biskupem Markiem oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Tak wyglądało diecezjalne czuwanie grup, ruchów i wspólnot w Pieszycach przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

ks. Mateusz Kulig

Pieszyce

Wigilia Zesłania Ducha Świętego

ks. Mirosław Benedyk

Ważnym elementem spotkania była modlitwa uwielbienia, którą aranżowała diakonia muzyczna "Effatha" ze Strzegomia

Ważnym elementem spotkania była modlitwa uwielbienia, którą aranżowała diakonia muzyczna

Do wspólnej modlitwy w kościele św. Antoniego od kilku tygodni zachęcał diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym i miejscowy wikariusz ks. Mateusz Kulig, który wspólnie z Agnieszką Lesiów – liderką Odnowy ze Strzegomia, prowadził modlitwę uwielbienia. – Bóg chce, abyś zawsze był blisko Niego i nigdy nie czuł się samotny i opuszczony. On chce, żebyś wiedział i zawsze pamiętał o tym, że w Jego oczach jesteś wyjątkowy. A ponieważ jesteś stworzony na obraz i podobieństwo Boga, więc jesteś najpiękniejszy ze wszystkich stworzeń – mówił.

xmb

Ks. Mateusz Kulig i Agnieszka Lesiów, prowadzą modlitwę uwielbienia

Ks. Mateusz Kulig i Agnieszka Lesiów, prowadzą modlitwę uwielbienia

Budowanie na emocjach

Ten sam kapłan następnie wygłosił konferencję o emocjonalnym przeżywaniu wiary. – Emocje z jednej strony mogą podprowadzić nas pod wiarę, ale nie wolno na nich budować. Może się zdarzyć tak, że ktoś nas zdenerwuje, albo wpadniemy w kryzys, wtedy zaczynamy wątpić i wiara oparta na emocjach jest zagrożona – tłumaczył kapłan, wskazując, że emocje są tylko dodatkiem, bardzo potrzebną częścią naszego życia, jednak nie nadrzędną – dlatego należy mieć nad nimi pełną kontrolę, dostrzegać je, rozumieć, ale panować nad zachowaniem.

Moc i narzędzie

Centralnym punktem pieszyckiego spotkania była Msza święta o północy pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, który przypomniał, że skuteczność głoszenia słowa Bożego nie zależała od apostołów, którzy byli jedynie narzędziem, a brała się z mocy Ducha Świętego. - Apostołowie po ludzku nie wykazali się żadnymi szczególnymi zdolnościami, a jednak za ich przyczyną Ewangelia rozprzestrzeniła się po całym świecie i nabrała jeszcze większej mocy – stwierdził biskup, przypominając, że po dzień dzisiejszy tym narzędziem i nosicielem mocy jest Kościół. - Cieszę się, że do takiego Kościoła należę. Bramy piekielne go nie przemogą! Co nam pozostaje na dzisiaj? Dać się poprowadzić Duchowi Świętemu! Uśmiechajmy się do świata, pomagajmy sobie nawzajem, bądźmy mężnego ducha – podsumował biskup świdnicki, który na zakończenie udzielał indywidualnego błogosławieństwa z nałożeniem rąk.

Reklama

xmb

Wielbiono także tańcem

Wielbiono także tańcem

Dodajmy, że nad bezpiecznym przebiegiem spotkania i dobrą atmosferą, czuwał gospodarz parafii ks. prał. Edward Dzik.

Więcej miejsc modlitwy

Tego samego wieczoru wigilijne czuwania odbyły się w wielu kościołach całej diecezji. W katedrze Mszy św. połączonej z pierwszymi nieszporami i dłuższą liturgią słowa, przewodniczył neoprezbiter ks. Krystian Stasiak, udzielając na zakończenie błogosławieństwa prymicyjnego. W Bystrzycy Kłodzkiej modlitwa zakończyła się wspólną agapą. W Nowej Rudzie odśpiewano charakterystyczny dla Kościołów wschodu akatyst. Z Wir na Ślężę wyruszyła Droga Światła. Modlitewne spotkania odbyły się także w Doboszowicach, Kudowie – Zdroju, Krajanowie, Walimiu, Kłodzku, Wałbrzychu, Głuszycy czy obu ząbkowickich parafiach.

xmb

Ks. Krystian Stasiak podczas Mszy Wigilii Zesłania Ducha Św. w katedrze świdnickiej

Ks. Krystian Stasiak podczas Mszy Wigilii Zesłania Ducha Św. w katedrze świdnickiej
2022-06-07 01:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruch Młodzieży Antoniego

[ TEMATY ]

Wielka Sowa

ks. Mateusz Kulig

Pieszyce

archiwum prywatne

Ruch Młodzieży Antoniego

Ruch Młodzieży Antoniego

Przy parafii Św. Antoniego kilka lat temu na bazie wyjazdu na Lednicę, powstała młodzieżowa grupa parafialna.

Wspólnotą opiekuje się ks. Rafał Szuba, a ostatnio dołączyła s. Barbara FMA i ks. Mateusz Kulig. Z roku na rok grupa się powiększa, obecnie na cotygodniowe sobotnie spotkania przychodzi ok. 25 osób. – Tematyka spotkań jest różnorodna, od zagadnień religijnych, przez duchowość po tematy życia codziennego. Jesteśmy razem dla siebie i to jest chyba największa wartość – mówi należący do wspólnoty Łukasz Przetocki. – Zajmujemy się także dziełami charytatywnymi, a najbardziej cieszą mnie wspólne wyjazdy, a świetna atmosfera sprawia, sprawy Kościoła są nam bliższe – dodaje Zygmunt Sośnierz.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Dzisiaj wielu biskupów czyni dobro bez rozgłosu

2022-12-05 09:10

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Przyjemnie jest otrzymywać prezenty i przyjemnie jest je dawać, zwłaszcza wtedy, gdy obdarowany jest wyraźnie szczerze zadowolony. Od najdawniejszych czasów ludzie obdarowują się, by wyrazić swoje poddaństwo/zależność lub jako wyraz życzliwości. W chrześcijaństwie zwyczaj obdarowywania się prezentami w grudniu – 6 grudnia – lub też i w wigilię Bożego Narodzenia – pod choinkę, rozpowszechnił się głównie za sprawą św. Mikołaja, biskupa Miry, żyjącego w IV wielu po Chrystusie.

Biskup ten otaczał wielką troską ubogich i wszelkich potrzebujących. By uniknąć rozgłosu, pomocy tej udzielał pod osłoną nocy, pozostając nieraz anonimowym dobroczyńcą. Obchodzenie jego święta już od IV wielu stało się okazją do naśladowania jego dobroczynności. Ale to nie tylko dawni biskupi takimi byli. Zmarły w 1968 roku dziś Sługa Boży, biskup siedlecki Ignacy Świrski mógł w testamencie napisać: „W spadku po mnie nikt nie dostanie nic”. Rzeczywiście. Wszystko, co miał, rozdawał ubogim, a to, co mu było potrzebne do zarządzania diecezją, uważał za własność diecezji. Kiedy klerycy zapytali go kiedyś, czy to prawda, że książę kardynał Adam Stefan Sapieha, arcybiskup metropolita krakowski, miał bardzo niewiele, odpowiedział: „Niewiele? On nic nie miał!”.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję