Reklama

Niedziela Świdnicka

Wspomnienie o ks. Ludwiku Sosnowskim

W 83. roku życia i 59. roku kapłaństwa po długiej chorobie odszedł do wieczności ks. kan. Ludwik Sosnowski, proboszcz par. Św. Stanisława i Św. Wacława w Świdnicy w latach 1983-95.

[ TEMATY ]

ks. Ludwik Sosnowski

Parafia Miękinia

ks. kan. Ludwik Sosnowski (1939-2022)

ks. kan. Ludwik Sosnowski (1939-2022)

Ks. Ludwik, urodził się w 1939 r. w Podzameczku koło Buczacza (archidiecezja lwowska), wyświęcony na kapłana 29 czerwca 1963 roku przez bp. Pawła Latuska w kościele Wniebowzięcia NMP w Kłodzku, kolejno posługiwał w Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu, Polanicy Zdroju, Węglińcu, Jeleniej Górze, Świdnicy i Miękini.

Przez 12 lat proboszczowania w Świdnicy, w dzisiejszej parafii katedralnej, został zapamiętany nie tylko jako dobry gospodarz, dbający o kościół od strony materialnej i duchowej, ale przede wszystkim jako człowiek, który przez kilkanaście lat stworzył warunki do godnego przeżywania starości dla swojego poprzednika, charyzmatycznego kapłana ks. prał. Dionizego Barana. Sam ks. prałat nalegał, aby jego następcą został ks. Sosnowski, który po latach tak wspominał współpracę z ks. Baranem – rezydentem, emerytem. – Była ona bardzo dobra. Duża parafia, mnóstwo pracy, ale funkcjonował też pewien rozkład dnia. Wiele czynności odbywało się o ustalonej godzinie m.in. Msze święte, obiad, modlitwa w kościele, rozmowy przy kawie, prace w kancelarii. Ksiądz prałat służył bardzo dyskretną pomocą – wspominał.

Po śmierci ks. Barana w 1995 roku uznano, że ks. dziekan kan. Ludwik Sosnowski spełnił w Świdnicy swoją rolę. Przez kolejne 19 był proboszczem w Miękini, skąd przeszedł na emeryturę. W ostatnim czasie zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 8 czerwca 2022 roku.

Reklama

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 13 czerwca 2022 r. w kościele Narodzenia NMP w Miękini, o godz. 11. Liturgii żałobnej przewodniczyć będzie bp Maciej Małyga.

Archidiecezja Wrocławska

Klepsydra + ks. Ludwika Sosnowskiego

Klepsydra + ks. Ludwika Sosnowskiego

2022-06-08 20:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczni za dar kapłaństwa ks. Ludwika Sosnowskiego

[ TEMATY ]

Świdnica

Bp Maciej Małyga

ks. Ludwik Sosnowski

Miękinia

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp Macieja Małygi

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp Macieja Małygi

Kapłani i wierni trzech diecezji pożegnali w Miękini cenionego duszpasterza i muzykologa, który przez blisko 60 lat kształtował ludzkie serca w wielu parafiach metropolii wrocławskiej.

- Bądź uwielbiony o Panie modłami wiernych parafii z Ząbkowic Śląskich, Wrocławia - Katedry, Polanicy – Zdroju, Węglińca, Zgorzelca, Maciejowej koło Jeleniej Góry, Świdnicy i Miękini, którzy dzisiaj w żalu ślą dziękczynienie za kapłana Ludwika. Przez wiele lat był razem z wami, prowadząc was do Boga. Pozostanie na zawsze w waszej pamięci – mówił ks. Tadeusz Jurek - senior roku kapłanów wyświęconych 1963 roku.

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Premier: w najbliższych trzech latach stworzymy dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach

2022-11-30 09:25

PAP/Marcin Obara

Będziemy w najbliższych trzech latach tworzyć dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy. To jest w naszym planie i myślę, że to zmieni Polskę jeszcze bardziej na lepsze – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier wraz z szefową MRiPS odwiedzili w środę żłobek w Pilawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję