Reklama

Kościół

Przedstawiciele Caritas: wojna na Ukrainie to nie tylko działania zbrojne i tragedie ludzkie, ale też głód na świecie

Tocząca się obecnie wojna na Ukrainie to nie tylko działania zbrojne, śmierć ludzi i zniszczenia materialne, ale również tragedie i głębokie urazy psychiczne u tych, którzy przeżyli oraz groźba wielkiego głodu na całym świecie. Zwracali na to uwagę zagraniczni uczestnicy panelu dyskusyjnego nt. „Partnerstwo Polski i społeczności międzynarodowej w dziedzinie pomocy humanitarnej dla Ukrainy”, które odbyło się na zakończenie I Forum Dobroczynności, zorganizowanego 14 czerwca w Warszawie przez Caritas Polska.

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

rosyjska agresja na Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Przewodnicząca Caritas-Spes Ukraina Tetiana Stawnycza oświadczyła, że na wyzwolonych od agresji rosyjskiej ziemiach ukraińskich rozpoczyna się już proces odbudowy i remontu zniszczonych bądź uszkodzonych budynków i powrotu do w miarę normalnego życia. Są to dopiero początki, gdyż w innych miejscach kraju wojna nadal trwa, ale pokazuje to wolę narodu do życia w pokoju. Caritas czynnie uczestniczy w tym procesie, wpierając na miarę swych możliwości ów powrót do normalności, przede wszystkim jednak pomagając ludziom. Oczywiście w tym dziele niezbędna jest i jeszcze długo będzie pomoc z zagranicy, i to nie tylko od krajowych oddziałów Caritas, ale od wszystkich gotowych do takich działań – podkreśliła przewodnicząca.

W podobnym duchu wypowiedział się sekretarz generalny tej organizacji ks. Wiaczesław Hrynewycz SAC. Jako przykład początków odbudowy i pomagania ludziom w terenie wymienił pogranicze ukraińsko-białoruskie w pobliżu Czarnobyla, gdzie jest wiele rodzin niepełnych, w których np. małe dzieci nie znają swych rodziców, którzy jeszcze przed wybuchem wojny wyjechali z kraju a wychowaniem najmłodszych zajmowali się dziadkowie. Tego rodzaju sytuacje to jeszcze jeden, „uboczny” skutek wojny, pozostawiający głębokie urazy w psychice małych dzieci i też trzeba zająć się uzdrawianiem ich stanu duchowego – stwierdził salezjanin ukraiński.

Ale obecna wojna to – jak wspomniano – nie tylko walki i działania zbrojne oraz śmierć i cierpienia wielu ludzi, lecz również już teraz pogłębiający się problem głodu na całym świecie w związku ograniczeniem lub wręcz wstrzymaniem zasiewów i zbiorów zbóż na Ukrainie oraz zablokowaniem jej portów. „Czy Światowy Program Żywnościowy ma jakieś plany i propozycje, aby zapobiec klęsce głodu w wymiarach globalnych?” – zapytał nieco prowokacyjni prowadzący dyskusję dziennikarz Tomasz Surdel.

Podziel się cytatem

Reklama

Podejmując to zagadnienie dyrektor oddziału Światowego Programu Żywnościowego dla Ukrainy – David Thomas zapewnił, że działania w tym kierunku są prowadzone od dawna a jego organizacja nieustannie szuka jak najlepszych rozwiązań tych problemów. Zauważył, że 37 proc. mieszkańców Ukrainy korzysta z pomocy żywnościowej, a wiele obszarów uprawnych zostało zniszczonych, z innych nie można zebrać zbiorów. Wszystko to pogłębia jeszcze blokada ukraińskich portów czarnomorskich, wskutek czego nie można wywieźć z nich tych zbóż, które tam są. Kierowany przez mówcę Program szuka wszelkich możliwych dróg wyjścia z tych problemów, ale nie jest to łatwe.

Według niego dotychczas udało się wysłać za granicę 30 tys. ton zbóż, ale na wysyłkę czeka dalszych 20 mln ton i w tym celu podejmowane są wysiłki na rzecz porzetransportowania ich przez porty polskie, rumuńskie i inne.

Ale zagrażający światu problem głodu to nie tylko następstwo wojny na Ukrainie – przestrzegł Thomas. Jego zdaniem złożyły się na to również m.in. konflikty zbrojne w innych krajach i częściach świata i pandemia koronawirusa. Na świecie cierpi głód lub jest nim zagrożonych ok. 218 mln ludzi, do których trzeba będzie dodać dalszych ok. 47 mln osób, którzy znajdą się w warunkach niedoboru żywności wskutek gwałtownego wzrostu jej cen.

Reklama

Niektóre działania rządu i władz terenowych w tym kierunku przedstawił dyrektor Departamentu Ceł Krajowej Administracji Skarbowej Grzegorz Kozłowski. Zauważył, że sprawy eksportu zbóż z Ukrainy nie jest w stanie rozwiązać samodzielnie jeden tylko urząd ani jeden kraj, toteż niezbędna jest tutaj szeroka współpraca różnych resortów w kraju i międzynarodowa. Podkreślił, że rząd polski zareagował szybko i bardzo elastycznie na nowe wyzwania. Uproszczono wiele procedur celnych na punktach granicznych tak, aby samochody ze zbożem mogły jak najszybciej dotrzeć na statki. Jednocześnie wskazał, że dotychczasowe moce przerobowe naszych portów były przystosowane do polskich możliwości transportowych, potrzebne są więc wielkie inwestycje, aby je zwiększyć.

Mówca stwierdził ponadto, że gdy chodzi o problem uchodźców z Ukrainy, to władze wywiązały się z tego, jak dotychczas, na piątkę, a może nawet lepiej, gdyż zajęły się całą sprawą jeszcze na długo przed wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą. Napływ obywateli ukraińskich rozpoczął się przecież dużo wcześniej, a działania zbrojne tylko przyspieszyły ten proces. Wypracowane wtedy procedury i działania sprawdziły się i nadal okazują się skuteczne – nie krył zadowolenia dyr. Kozłowski.

O inicjatywach i konkretnych przedsięwzięciach pomocowych opowiedziała Maria Nyman – sekretarz generalna Caritas Europa. Przypomniała, że skupia ona na zasadach konfederacji 49 krajowych oddziałów Caritas z 46 państw naszego kontynentu. Zadaniem organizacji jest koordynowanie prac poszczególnych oddziałów według zasady „patrz – osądź – działaj”. W tym przypadku dotyczy to przede wszystkim Polski oraz Rumunii, Słowacji, Węgier, a więc oddziałów z tych krajów, które graniczą z Ukrainą. Ale w działania te są włączone również inne kraje europejskie, wszędzie bowiem znajdują się obecnie uchodźcy z tego państwa.

Caritas Europa nie tylko koordynuje konkretne akcje, ale stara się też być głosem potrzebujących Ukraińców w rozmowach z rządami różnych krajów, informować o sytuacji uchodźców i migrantów. Poza tym musimy pamiętać o ofiarach konfliktów zbrojnych w innych rejonach świata, którzy też wymagają pomocy – dodała na zakończenie M. Nyman.

2022-06-14 17:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra wspiera lwowską parafię

Niedziela legnicka 11/2022, str. II

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Obraz Matki Bożej z Nadwórnej przywieziony po II wojnie światowej

Obraz Matki Bożej z Nadwórnej przywieziony po II wojnie światowej

Ksiądz Mateusz Świstak jest proboszczem parafii w Nadwórnej w archidiecezji lwowskiej, z którą od lat współpracuje legnicka wspólnota parafialna.

Jak na razie działania wojenne nie objęły tego terenu, ale 20-tysięczne miasto nieopodal Iwano-Frankowska już szykuje się na przyjęcie fali uchodźców z Kijowa i innych miast centralnej i wschodniej Ukrainy. Parafia ta również włącza się do pomocy i prosi o wsparcie legniczan. Z prośbą o dary ks. Świstak zwrócił się do ks. Roberta Kristmana – proboszcza katedry legnickiej, a to między innymi z tego powodu, że wspólnota parafialna z Legnicy, od lat utrzymuje bardzo dobre kontakty z parafią z Nadwórnej. Dzieje się tak dzięki byłym mieszkańcom tego miasta leżącego nieopodal Lwowa, którzy po II wojnie światowej trafili do Legnicy i przywieźli tu, słynący łaskami obraz Matki Bożej Strażniczki Naszej Nadziei. Znajduje się on w bocznym ołtarzu legnickiej katedry, gdzie obecnie po każdej Mszy św., wierni modlą się o pokój na Ukrainie. – Od razu odpowiedzieliśmy na apel proboszcza z Nadwórnej i już od Środy Popielcowej rozpoczęliśmy zbiórkę. Dary można było przynosić do Domu parafialnego – mówi ks. Robert.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek dla „Communio”: synodalność istotą Kościoła

2022-08-18 08:49

[ TEMATY ]

synod

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Synodalność należy do istoty Kościoła a urzeczywistnia się ona „w spotkaniu, słuchaniu siebie nawzajem i w rozeznaniu” – napisał Franciszek w słowie wstępnym do lipcowo-sierpniowego numeru międzynarodowego przeglądu teologicznego „Communio”. „Chcemy być uwrażliwieni i uważni na znaki czasu, wiedząc, że nie należy ich mylić z duchem czasu. Należy przy tym wysłuchać także głosu profesorów teologii, którzy są powołani do «refleksji i dawania na nowo świadectwa o tajemnicy Boga»” – podkreślił papież.

Wśród autorów omawiających na łamach pisma pojęcia związane z przyszłym Synodem Biiskupów i synodalnością oraz ich rozumienie, znaleźli się kardynałowie: Walter Kasper – emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan i Péter Erdő – arcybiskup Budapesztu-Ostrzyhomia, prymas Węgier, biskup Stefan Oster z niemieckiej Pasawy, były zwierzchnik Kościoła anglikańskiego abo Rowan Williams, teologowie Astrid Kaptijn, Johannes Oeldemann i Thomas Söding oraz były polityk CSU i były przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Hans Maier. Ten ważny dla Kościoła temat podjęto w kontekście procesu reformy niemieckiego Kościoła katolickiego, znanego jako Droga Synodalna oraz planowanego na 2023 r. w Rzymie XVI zwyczajnego zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Zebrzydowska: Dokładnie 20 lat temu Jan Paweł II zawierzył Maryi siebie i Kościół w Polsce

2022-08-18 13:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kalwaria Zebrzydowska

Julia A. Lewandowska

Dzisiaj mija 20 lat od ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do kalwaryjskiego sanktuarium. 19 sierpnia 2002 roku, w akcie zawierzenia Matce Bożej, papież błagał by Matka Boża wypraszała dla niego siły ciała i ducha - "bym mógł wypełnić do końca misję, którą mi zlecił Zmartwychwstały". Prosił też, aby Maryja upraszała światło Ducha Świętego dla biskupów, a kapłanów uczyła naśladować Chrystusa - "w oddawaniu co dnia życia za swe owce".

W trzecim dniu wizyty w Ojczyźnie św. Jan Paweł II przybył do Matki Miłosierdzia, którą od dziecięcych lat czcił w kalwaryjskim obrazie. Po dotarciu do sanktuarium, papież modlił się w ciszy przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję