Reklama

Niedziela Świdnicka

Kamieniec Ząbkowicki. Grają, by ocalić organy

Już po raz drugi w tym roku w świątyni w Kamieńcu Ząbkowickim odbyło się muzyczne spotkanie z cyklu „Z muzyką organową przez wieki”.

[ TEMATY ]

organy

Kamieniec Ząbkowicki

Z muzyką przez wieki

Materiały organizatorów

Gościem prezentacji organowych był Maciej Lewandowicz - student klasy organów we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Gościem prezentacji organowych był Maciej Lewandowicz - student klasy organów we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezentacje muzyczne są bezpłatne, ale podczas każdego koncertu istnieje możliwość wsparcia renowacji organów znajdujących się w świątyni i przywrócenia im pierwotnej świetności. Koncerty stanowią okazję do obcowania z muzyką organową i jeszcze lepszego poznania zagadnień z nią związanych.

– Szczyt budownictwa organowego nastąpił w okresie baroku, kiedy to działali wybitni organmistrzowie, jak np. niemiecka rodzina Silbermannów. Wtedy też działali wybitni kompozytorzy muzyki organowej, jak Johann Pachelbel czy Jan Sebastian Bach. Okresem, w którym organy były bardzo popularne był też romantyzm. Wykorzystywano je wówczas zarówno do celów koncertowych, jak i na co dzień − w liturgii. W XIX wieku do budowy organów wprowadzono kolejne ważne udoskonalenia − usprawniono mechanizm powietrzny i sposób operowania manuałami. Dziś także muzyka organowa dynamicznie się rozwija, a na koncertach organowych grywa się zarówno dzieła wielkich kompozytorów przeszłości, jak i utwory współczesne – wprowadzał Emil Koprzak, jeden z organizatorów.

Gościem sobotnich prezentacji organowych był Maciej Lewandowicz – student klasy organów dr. hab. Piotra Rojka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, wielokrotny laureat ogólnopolskich festiwali muzycznych, który swój talent prezentuje podczas koncertów w kraju i za granicą. Wykonał on utwory z repertuaru Jana Sebastiana Bacha oraz Heinricha Scheidemanna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-06-12 21:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak dobrze jest grać naszemu Bogu (Ps 147,1)

Uroczystość odpustowa w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Małopolskim połączona była z poświęceniem odnowionych organów i nowych obrazów

W dniu 5 sierpnia w kościele parafialnym w Głogowie Małopolskim odbyła się uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Śnieżnej, podczas której nastąpiło poświęcenie odnowionych i wyremontowanych organów oraz poświęcenie sześciu nowych obrazów. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Wątroba, nowy ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Na początku uroczystości Ksiądz Biskup został przywitany przez przedstawicieli wspólnoty parafialnej i ks. proboszcza Adama Samela.

CZYTAJ DALEJ

Redemptor hominis - pierwsza encyklika Jana Pawła II

Niedziela legnicka 17/2003

[ TEMATY ]

Encyklika

fot. Adam Bujak Biały Kruk

"Redemptor hominis" ("Odkupiciel człowieka") jest pierwszą encykliką Jana Pawła II, którą on sam nazywa dokumentem inauguracyjnym. Dokument powstał 1979 r. i w całości poświęcony jest sprawie człowieka. Encyklika ukazuje sposób myślenia o człowieku i opisuje go w świetle Objawienia, w świetle danych nadprzyrodzonych.

Motywem przewodnim encykliki jest zdanie "Człowiek jest drogą Kościoła". Papież mówi o człowieku jako o jednostce. Kościół ma poszukiwać człowieka, ma chodzić jego drogami. Drugim elementem, który mocno podkreśla Papież w swoim dokumencie, jest odkrycie człowieka w świetle Chrystusa.
Punktem wyjścia tego "inauguracyjnego dokumentu" jest pesymistyczna ocena rzeczywistości, punktem dojścia zaś - konieczność ewangelizacji świata.
W pierwszej część encykliki Jan Paweł II omawia dziedzictwo chrześcijaństwa, które otrzymał po swoich poprzednikach. Papież już na początku dokumentu informuje nas, że pragnie kontynuować (dosyć krótki) pontyfikat Jana Pawła I, jak również jego poprzedników. Przyjmując tę drogę, pragnie dać wyraz umiłowania dziedzictwa, jakie pozostawili po sobie papieże Jan XXIII i Paweł VI, oraz jego kontynuowania. Papież w pierwszych słowach dokumentu wskazuje nam, w jaki sposób mamy postępować po drogach wyznaczonych już przez Pawła VI. Odwołuje się także do encykliki Pawła VI Ecclesiam suam - przypomina nam o stale pogłębiającej się świadomości Kościoła, zarówno jako Boskiej Tajemnicy, jak też ludzkiego posłannictwa. Świadomość ta jest i musi pozostać pierwszym źródłem miłości tego Kościoła. Świadectwo takiej właśnie świadomości Kościoła pozostawił nam Paweł VI. Poprzez to, co składało się na jego pontyfikat, przede wszystkim uczył nas miłości Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Francja: parlament wpisał aborcję do konstytucji

2024-03-04 19:58

[ TEMATY ]

aborcja

PAP/EPA/EMMANUEL DUNAND / POOL

Francja stała się pierwszym państwem świata, w którego konstytucji wpisano prawo do aborcji. Decyzję tę podjęły obie izby tamtejszego parlamentu, które zebrały się w Wersalu na wspólnym posiedzeniu.

Przedmiotem głosowania deputowanych i senatorów było wpisanie nowego paragrafu w artykule 34 konstytucji o treści: „Ustawa określa warunki korzystania z przysługującej kobiecie swobody dobrowolnego przerwania ciąży”. Za opowiedziało się 780 parlamentarzystów, przeciw było 72.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję