Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Atrakcyjna jubilatka

Jubileusz 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy upłynął pod znakiem wspomnień, wzruszeń i słów wdzięczności, ale także planów na przyszłość.

[ TEMATY ]

jubileusz

Świdnica

biblioteka

Hubert Gościmski

Zebranych powitała Ewa Cuban, dyrektor świdnickiej biblioteki

Zebranych powitała Ewa Cuban, dyrektor świdnickiej biblioteki

Uroczystą galę jubileuszową rozpoczęła Ewa Cuban, dyrektorka MBP im. Cypriana K. Norwida, witając zebranych i przedstawiając historię tego miejsca. Ewolucję biblioteki ukazała na przykładzie liczebności księgozbioru – w pierwszym roku działalności było to nieco ponad tysiąc egzemplarzy książek, a obecnie na stanie znajduje się ponad 150 tysięcy publikacji.

– Biblioteka przez lata swojej działalności znacznie zmieniła swoje oblicze. Każdy z nas wie, że to już nie tylko „wypożyczalnia” książek, ale również zbiory multimedialne, gry planszowe, ośrodek spotkań wielu środowisk, miejsce spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowań oraz dostarczania wiedzy – wyliczała Ewa Cuban.

Hubert Gościmski

Jednym z punktów było spotkanie z Jackiem Fedorowiczem, który swoimi anegdotami i historiami uświetnił obchody jubileuszu

Jednym z punktów było spotkanie z Jackiem Fedorowiczem, który swoimi anegdotami i historiami uświetnił obchody jubileuszu

Następnie skierowała słowa uznania w stronę pracowników, podziękowała także czytelnikom. Osoby i instytucje najbardziej zaangażowane w rozwój życia biblioteki zostały uhonorowane statuetkami Przyjaciela Biblioteki, które przyznała specjalna kapituła złożona z bibliotekarzy.

Reklama

Obchody jubileuszu uświetniło spotkanie autorskie z Jackiem Fedorowiczem. Znany satyryk, aktor, felietonista i autor książek nie szczędził zebranym opowieści i anegdot pełnych humoru, dotyczących zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego. Wspomniał także o swoim związku ze Świdnicą, którą pierwszy raz odwiedził w 1962 roku.

– W rynku natrafiłem na sklep papierniczy, w którym było dosłownie wszystko, czego może zapragnąć rysownik. To w tamtych czasach był taki szok, że ten incydent pamiętam aż do dziś – mówił z uśmiechem.

Hubert Gościmski

Wśród zaproszonych gości znalazła się wieloletnia dyrektor Krystyna Bartela, której starania pozwoliły zaadoptować budynek przy ul. Franciszkańskiej na bibliotekę

Wśród zaproszonych gości znalazła się wieloletnia dyrektor Krystyna Bartela, której starania pozwoliły zaadoptować budynek przy ul. Franciszkańskiej na bibliotekę

Zwieńczeniem uroczystości był koncert gitarowy w wykonaniu Martyny i Wiesława Ciecieręgów, po którym zaproszono na słodki poczęstunek.

2022-06-10 20:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przybędzie nam biblioteka

W 2016 r., nosząc miano Europejskiej Stolicy Kultury, Wrocław wzbogaci się o nową bibliotekę – realizowany przez Kurię wrocławską zamysł kard. Henryka Gulbinowicza.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta

2022-12-05 08:41

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Adobe Stock

Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta. Chyba, że pojawi się jakiś znak z nieba.

Było trochę jak w filmie Hitchcocka, choć to oczywiście nie był film. Najpierw było trzęsienie ziemi, a później napięcie rosło. Ale po kolei. W poniedziałek opublikowano wywiad, jakiego Franciszek udzielił magazynowi „America”, jak sama nazwa wskazuje, wydawanemu w Ameryce. Papież, porównując z poprzednikami, udziela sporo wywiadów, wydaje się nawet, że korzysta z tej formy komunikacji coraz częściej. Ten był o tyle wyjątkowy, że Franciszek po raz pierwszy mówił, że agresorem w wojnie na Ukrainie jest państwo rosyjskie. Wspomniał również o okrucieństwach rosyjskich wojsk obwiniając za nie przede wszystkim żołnierzy armii rosyjskiej pochodzących z Czeczeni i Buriacji. I wtedy się zaczęło. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nie przebierała w słowach. – Wypowiedzi papieża Franciszka przeciwko Czeczenom i Buriatom pokazują nie tylko rusofobię, ale także skrajne wypaczenie prawdy – tokowała. To jest perwersja, nawet nie wiem, na jakim poziomie – dodała emocjonalnie. To był sygnał do dalszych ataków. Zaraz głos zabrał marionetkowy i groteskowy lider Czeczenów Ramzan Kazyrow i mniej znani opinii publicznej przedstawiciele Buriatów. Ci wprowadzili do swych wypowiedzi wątek wojny religijnej insynuując, że w tle wypowiedzi papieża jest odmienność religijna. Czeczeni to muzułmanie a Buriaci to buddyści. Pojawiały się również wypowiedzi pomniejszych rosyjskich polityków, sprzeciw wyraził m.in. ambasador rosyjski przy Watykanie, a na koniec głos zabrał sam on, nie Putin oczywiście ale Siergiej Ławrow, pierwszy „głos reżimu” dla zagranicy. - Papież Franciszek wzywa do rozmów, a ostatnio wydał niezrozumiałe, całkowicie niechrześcijańskie oświadczenie, zaliczające dwie rosyjskie narodowości do jakiejś kategorii, po której można się spodziewać okrucieństw podczas działań wojennych. Działanie papieża „oczywiście nie pomaga sprawie i autorytetowi Stolicy Apostolskiej".

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję