Reklama

Aktualności

Watykan: Msza św. z okazji uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła

„Synod, który przeżywamy, wzywa nas, abyśmy stali się Kościołem, który powstaje, nie zamyka się w sobie, potrafi spojrzeć szerzej, wydostać z własnych więzień, aby wyjść na spotkanie światu” – powiedział Franciszek podczas Mszy św. w bazylice watykańskiej w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Podczas Eucharystii papież poświęcił paliusze dla 44 nowych arcybiskupów-metropolitów. Wśród nich był Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską. Mszy św. przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Mszy św. kardynał James Michael Harvey w zastępstwie kardynała-protodiakona przedstawił papieżowi nowych arcybiskupów-metropolitów, którzy proszą o wręczenie im paliuszy. Są one znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Paliusze te nałożą im następnie nuncjusze apostolscy w poszczególnych Kościołach metropolitalnych. Przysięgę wierności Ojcu Świętemu i jego następcom złożył w imieniu nowych metropolitów arcybiskup białostocki, Józef Guzdek. Następnie papież poświęcił paliusze.

Pierwsze czytanie liturgiczne (Dz 12,1-11) zgromadzeni usłyszeli po angielsku, drugie (2 Tm 4,6-9.17-1), po hiszpańsku, zaś Ewangelię (Mt 16,13-19) po łacinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii komentując zawarty w czytanym fragmencie Dziejów Apostolskich (Dz 12, 1-11) opis cudownego uwolnienia Piotra z więzienia, gdzie Anioł Pański każe Piotrowi „wstać szybko” Franciszek podkreślił, że także i my jesteśmy wezwani do szybkiego powstania, aby wejść w dynamiczną rzeczywistość zmartwychwstania i pozwolić się prowadzić Panu po drogach, które chce nam wskazać. Papież zauważył, że chodzi tutaj o otwartość na nowe perspektywy, aby nie popadać w formalizm i rutynę, religię ceremonii i dewocji, ornamentu i pospolitych pocieszeń, chrześcijaństwo klerykalne, formalistyczne, przygasłe i zastygłe. „Synod, który przeżywamy, wzywa nas, abyśmy stali się Kościołem, który powstaje, nie zamyka się w sobie, potrafi spojrzeć szerzej, wydostać z własnych więzień, aby wyjść na spotkanie światu” – stwierdził Ojciec Święty.

Nawiązując natomiast do zawartego w drugim czytaniu dzisiejszej liturgii wyznania św. Pawła podsumowującego swe życie słowami: „w dobrych zawodach wystąpiłem”(2 Tm 4, 7) Ojciec Święty podkreślił, że w Kościele każdy jest powołany do bycia uczniem-misjonarzem i do wniesienia swego wkładu. „Kościół synodalny oznacza: wszyscy uczestniczą, nikt nie zajmuje miejsca innych ani nie jest ponad innymi” - stwierdził Franciszek. Wskazał, że oznacza to, iż nie możemy zamykać się w naszych kręgach kościelnych i przykuwać się do pewnych jałowych dyskusji, ale powinniśmy pomagać sobie nawzajem, byśmy stawali się zaczynem w cieście świata.

„Razem możemy i powinniśmy troszczyć się o życie ludzkie, o ochronę stworzenia, o godność pracy, o problemy rodzin, o trudną sytuację osób starszych i tych, którzy są opuszczeni, odrzuceni i wzgardzeni. Krótko mówiąc, powinniśmy być Kościołem, który promuje kulturę troski, współczucia dla słabszych i walki z wszelkimi formami degradacji, także naszych miast i miejsc, w których przebywamy, tak aby radość Ewangelii zajaśniała w życiu każdego z nas. To są nasze »dobre zawody«” – powiedział papież.

Na zakończenie Ojciec Święty pozdrowił nowych arcybiskupów metropolitów otrzymujących paliusze a także delegację Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola.

Reklama

W modlitwie wiernych modlono się: po chińsku za papieża, Kościół, posługujących w nim i za lud Boży, aby Pan apostołów umacniał papieża Franciszka w kierowaniu Kościołem, pogłębiał jedność biskupów, kapłanów i wszystkich sług Ewangelii oraz utrzymywał w wierze lud Boży; po francusku za nowych metropolitów, aby Wielki Pasterz owiec umacniał ich w jedności z następcą Piotra, obdarzał ich miłosierdziem i troską o powierzoną trzodę i czynił z nich pełnych zapału głosicieli zbawczego Słowa; po malezyjsku za pracujących i podróżujących na morzu, aby Pan strzegł tych, którzy stawiają czoła wzburzonym wodom, prowadził do wyczekanego portu wszystkich rozbitków, a morza przekształcał z bezimiennych cmentarzy w wody, będące znakiem życia i wsparcia; po portugalsku za zakładników obojętności i nienawiści, aby Pan, który ma moc uwalniania z każdego zniewolenia, zjednoczył ludzkość więzami miłosierdzia i pokoju, wyzwolił prześladowanych za Ewangelię chrześcijan z kajdan nienawiści i zerwał zasłonę obojętności i egoizmu, poprzez którą nie widać potrzeb braci i po chorwacku, za misjonarzy Ewangelii, aby Pan, który posłał na świat Swe Słowo, posyłał nam głosicieli świadczących słowem i życiem, ożywiał wysiłki misjonarzy Ewangelii, dając im odwagę i wytrwałość aż do osiągnięcia korony sprawiedliwości.

Obok papieża Eucharystię koncelebrowali kardynałowie, arcybiskupi-metropolici, biskupi i kapłani. Jak zwykle w uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła, wzięła udział delegacja Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. Zgodnie z tradycją prawosławna delegacja przyjeżdża corocznie do Rzymu na uroczystość świętych Piotra i Pawła, a przedstawiciele Watykanu jadą z rewizytą do Stambułu na uroczystość św. Andrzeja, patrona Kościoła prawosławnego. W tym roku na czele prawosławnej delegacji stał arcybiskup Telmissos Hiob, przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego przy Światowej Radzie Kościołów i współprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym.

Po zakończeniu wraz papież wraz metropolitą Hiobem wspólnie modlili się przed Konfesją i grobem św. Piotra.

Reklama

Oprawę muzyczną Eucharystii obok watykańskiego chóru Kaplicy Sykstyńskiej uświetnił śpiew Chóru prawosławnej Katedry Świętej Trójcy (Sameba) z Tbilisi, stolicy Gruzji, który na zakończenie wykonał m. in. pieśń "Ave Maria".

Podziel się cytatem

Oprócz abp Guzdka wśród 44 nowych arcybiskupów metropolitów mianowanych w ciągu minionego roku, którzy otrzymali paliusze 18 stoi na czele metropolii w krajach europejskich. Spośród europejskich hierarchów najliczniejsza jest grupa Włochów i Francuzów (wśród nich m.in. nowy arcybiskup Paryża Laurent Urlich. Paliusze otrzymali też metropolici innych stołecznych diecezji w Europie: metropolita praski i prymas Czech abp Jan Graubner (najstarszy w gronie nowych metropolitów, 73-letni hierarcha), metropolita Tirany-Durrës abp Arjan Odaj (45-letni najmłodszy w gronie nowomianowanych metropolitów), wspomniany już metropolita mińsko-mohylewski abp Józef Staniewski, metropolita sarajewski abp Tomo Vukšić.

Paliusze są znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Nosi je na terenie swojej metropolii. Paliusz arcybiskupi jest szeroką okrągłą wstęga nakładaną na ramiona, której dwa końce spływają na plecy i piersi. Ozdabia go sześć krzyżyków wykonanych z czarnej wełny.

Przygotowanie paliuszy kryje w sobie polski wątek, ponieważ wełna, z której są one tkane, tradycyjnie pochodzi od dwóch owieczek, które są błogosławione 21 stycznia w uroczystość św. Agnieszki w rzymskiej bazylice św. Agnieszki za Murami, a którymi w przeddzień błogosławieństwa opiekują się polskie siostry nazaretanki z domu macierzystego zgromadzenia w Rzymie.

2022-06-29 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska Msza u św. Marty: o złotej zasadzie chrześcijaństwa

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Chrześcijański postęp to właśnie zstępowanie drogą pokory, by tym bardziej uwydatnić Bożą miłość. Mówił o tym papież Franciszek, który jak zwykle odprawił Mszę w kaplicy Domu św. Marty. W liturgii udział wzięły różne grupy, w tym kilka sióstr szarytek, które odnowiły śluby zakonne, personel Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego, redakcja brazylijska Radia Watykańskiego, a także długoletni papieski fotograf Arturo Mari.
CZYTAJ DALEJ

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

2025-07-16 15:17

[ TEMATY ]

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Marta Książek

Minister edukacji Barbara Nowacka

Minister edukacji Barbara Nowacka

Kilka dni temu szefowa MEN Barbara Nowacka ogłosiła wielką reformę szkolnictwa. Celem jest dopasowanie polskiej edukacji do żądań unijnych, gdyż Unia Europejska przejmuje kontrolę nad edukacją w Polsce w ramach tzw. Europejskiego Obszaru Edukacyjnego.

Uczniów czekają m.in. kolejne nowe przedmioty, zmiany w systemie ocen, nowe matury i nowe podręczniki. W ocenie Fundacji Pro-Prawo do Życia celem tej reformy jest wyrwanie dzieci spod wychowawczego wpływu rodziców i przeobrażenie szkół w "przechowalnie" dzieci i młodzieży, w których prowadzona będzie ideologizacja i deprawacja, połączana z oduczaniem samodzielnego myślenia. Fundacja publikuje analizę zapowiedzianej przez MEN reformy.
CZYTAJ DALEJ

500 tysięcy podpisów nie może zostać zlekceważonych. Projekt „Tak dla religii i etyki w szkole” trafił do Sejmu

2025-07-16 18:54

[ TEMATY ]

katecheza

Andrzej Sosnowski

Mat.prasowy

Złożony pod koniec czerwca obywatelski projekt ustawy „Tak dla religii i etyki w szkole” został oficjalnie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie RP. To ważny moment dla tysięcy obywateli, którzy aktywnie zaangażowali się w zbiórkę podpisów i debatę o roli wychowania do wartości w polskiej szkole.

Projekt ustawy, złożony 26 czerwca br., został przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, przy wsparciu licznych środowisk edukacyjnych, katechetycznych i obywatelskich. Pod dokumentem podpisało się ponad 500 tysięcy obywateli, co świadczy o silnym społecznym poparciu dla wzmocnienia obecności religii i etyki w systemie edukacji. Jak informuje Komitet, Marszałek Sejmu oficjalnie przekazał informację o skierowaniu projektu do pierwszego czytania, co oznacza, że temat trafi na forum sejmowe w nadchodzących tygodniach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję