Reklama

Niedziela Przemyska

Wyruszyła Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Tradycyjnie 4 lipca 2022 r., o poranku rozpoczęła się Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która potrwa do 15 lipca. Pielgrzymi wyruszyli z Przemyśla (grupa św. Kazimierza i św. Jacka), z Radymna (grupa św. Józefa) i z Leska (grupa św. Andrzeja). W tym roku pątnikom towarzyszy hasło „Z Maryją niesiemy pokój”.

archiwum pielgrzymki

Pielgrzymi wyruszają z przemyskiej archikatedry

Pielgrzymi wyruszają z przemyskiej archikatedry

W Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu Eucharystii na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył abp Adam Szal. We wstępie do Mszy świętej metropolita przemyski przypomniał zebranym piękną tradycję inicjowania ważnych chwil, wydarzeń i dzieł znakiem krzyża. – Znakiem krzyża świętego rozpoczynamy dzisiaj modlitwę przy ołtarzu celebrując Eucharystię, która rozpoczyna czterdziestą drugą pieszą pielgrzymkę, która zmierza z Przemyśla na Jasną Górę – mówił hierarcha zachęcając do modlitwy o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy dziś i w kolejnych dniach wyruszą na pątniczy szlak.

Natomiast w homilii abp Adam Szal przywołał historię najstarszego sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, które znajduje się w miejscowości Maghdusze położonej około 5 km na południowy wschód od Sydonu, któremu przyświeca zawołanie „Nasza Pani czeka na nas”. – Hasło to może być przypisane do każdego sanktuarium, bo każde jest z nich jest realizacją tego hasła – powiedział kaznodzieja. – Maryja w swojej tajemnicy jest Matką Pięknej Miłości, o wielkim sercu, czekającą. Czekającą z niecierpliwością na spełnienie się Bożych planów, a czekającą także i na nas – dodał.

Arcybiskup przemyski zachęcał zatem, aby naśladować Maryję w wierze, która pomaga zawsze trwać przy Chrystusie. Bowiem życie Maryi było pielgrzymką wiary. – Rozpoczynamy pielgrzymkę, w której będziemy patrzeć na Maryję, jako Tę, która jest blisko Pana, która zdała egzamin z wiary także stojąc pod krzyżem, która łączyła swoje trudy z cierpieniami Chrystusa – powiedział kaznodzieja.

Hierarcha w kontekście tegorocznego hasła pielgrzymkowego „Z Maryją niesiemy pokój„, przywołał też pełną miłości scenę biblijną, gdy Maryja wyruszyła do domu św. Elżbiety, aby podzielić się prawdziwą Miłością, która miała pod sercem. – Maryja niesie tam miłość służebną, ale także niesie działanie Ducha Świętego, który jest Dawcą Pokoju – przypominał.

Reklama

Metropolita przemyski zaznaczył również, że pokój to rzeczywistość, która jest zdobywana przez przyjaźń z Bogiem i z drugim człowiekiem. – Mamy ten pokój nieść w czasie tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Niech ta nasza modlitwa, te trudy pielgrzymie oby zaowocowały pokojem w nas, ale także wśród tych ludzi do których przyjdziemy – zachęcał. Dlatego każdy trud i gest pielgrzymkowy: uśmiech, wyciągnięta dłoń, wsparcie bliźniego jest niesieniem pokoju i nadziei tak bardzo potrzebnych we współczesnym świecie.

Na zakończenie homilii abp Szal zauważył, że bogactwem pieszej pielgrzymki na Jasną Górę są duchowi pielgrzymi, których co roku organizuje Radio FARA. – Pozdrawiamy wszystkich tych, którzy co roku nas wspierają, którzy wędrują z nami słuchając konferencji i relacji o naszym pielgrzymowaniu. Bo wszyscy razem jesteśmy pielgrzymami – podkreślał kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii pątników zgromadzonych w Bazylice Archikatedralnej na czas pielgrzymowania pobłogosławił abp Józef Michalik. Przemyskie grupy: św. Kazimierza i św. Jacka po wspólnej modlitwie, umocnieniu Ciała i Krwią Pańską oraz pasterskim błogosławieństwem wyruszyły na pielgrzymkowy szlak.

2022-07-05 09:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzebujemy pokoju - rozważanie bp. Jacka Kicińskiego na Apelu Jasnogórskim

2022-08-09 21:19

Michalina Stopka

Bp Jacek Kiciński oraz abp Wacław Depo

Bp Jacek Kiciński oraz abp Wacław Depo

Codziennie o godz. 21:00, wierni gromadzą się wokół Matki Bożej. Dziś Apel Jasnogórski przy Cudownym Obrazie prowadził bp pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej, Jacek Kiciński CMF, który pielgrzymuje w 42. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej.

Po odśpiewaniu Bogurodzicy i trzykrotnego „Maryjo Królowo Polski”, nastąpiło rozważanie przygotowane przez ks. bpa Jacka.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wawrzyniec

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 32/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Wawrzyniec

TD

Św. Wawrzyniec, patron kościoła w Górnie

Św. Wawrzyniec, patron kościoła w Górnie

10 sierpnia obchodzimy wspomnienie św. Wawrzyńca, męczennika. Kościół pod wezwaniem tego świętego znajduje się w Brzostowie, dawnej wsi - dziś spokojnej, peryferyjnej dzielnicy Głogowa. Geneza tej świątyni sięga XIV w., choć jej obecny budynek pochodzi z początków XVI stulecia. O patronie tej świątyni przetrwało niewiele informacji, ale te które dotarły z zamierzchłej przeszłości, jednoznacznie wskazują, że był on osobą w pełni zasługującą na miano ucznia Pana Jezusa, a jego wierność Kościołowi budzi podziw i szacunek do dziś...

CZYTAJ DALEJ

Premier: przedłużyłem decyzję o zakupach węgla przez spółki energetyczne do końca sezonu grzewczego

2022-08-10 16:33

[ TEMATY ]

Węgiel

Karol Porwich/Niedziela

Przedłużyłem do końca sezonu grzewczego decyzję zobowiązująca spółki energetyczne do zakupu węgla - poinformował w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej spółki obowiązywał termin do końca października.

"Jesteśmy na dobrej, i mogę nawet powiedzieć na bardzo dobrej drodze, żeby było tego węgla wystarczająco dużo, nie tylko do końca tego roku, tak jak moja pierwotna decyzja wskazywała spółkom energetycznym, na zakup do końca października. Teraz przedłużyłem ją do końca sezonu grzewczego, po to żeby (...) węgiel ściągać nawet na zapas. On się nie zmarnuje. Wolę, żeby było go za dużo niż za mało" - powiedział szef rządu w środę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję