Reklama

Niedziela Małopolska

Wadowice

Są wyjątkowym skarbem

    X Ogólnopolski Zjazd Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. pod hasłem „Nie lękajcie się. Jest rodzina” odbył się w miniony weekend w Wadowicach.

Maria Fortuna- Sudor

W zjeździe uczestniczyła m.in. rodzina Drabików z Kamienicy Polskiej

W zjeździe uczestniczyła m.in. rodzina Drabików z Kamienicy Polskiej

    To cykliczne wydarzenie organizowane przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Każdorazowo jest to spotkanie pełne radości, ale też okazji do nauki i wymiany doświadczeń na temat funkcjonowania dużych rodzin oraz rozmów o polityce prorodzinnej i rozwiązaniach, wprowadzanych przez poszczególne samorządy. W czasie zjazdu rodziny mogą się poznać, wymienić doświadczeniami na temat wychowywania dzieci, a ponadto odpocząć i nawiązać nowe znajomości. To także okazja do poznania piękna naszej ojczyzny, bowiem kolejne zjazdy odbywają się w różnych częściach Polski. Tym razem zjazd był także okazją do świętowania jubileuszy - 10-lecie Zjazdów Dużych Rodzin oraz 15-lecie istnienia samego Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

MFS

    Jak informuje reprezentująca organizatorów Lilianna Sicińska, w jubileuszowym zjeździe uczestniczyło ok. 200 rodzin z całej Polski, z 14 województw, w sumie prawie 900 osób! Najliczniejsze rodziny mają 10 dzieci, chociaż nie wszystkie z nich uczestniczyły w zjeździe. - Dzieci rosną, mają już swoje obowiązki – wyjaśnia moja rozmówczyni i dodaje: - Jest też kilka rodzin z ósemką dzieci i kilkanaście z siódemką. Sporo rodzin przyjechało z Małopolski, a także z Polski centralnej, z województwa mazowieckiego.

    W sobotę przed południem w Wadowickim Centrum Kultury odbył się panel społeczno-ekonomiczny, który poprowadził prof. Łukasz Hardt z Uniwersytetu Warszawskiego. W dyskusji uczestniczyli: Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej, Kamil Bortniczuk - minister sportu i turystyki, prof. Marek Kośny – ekspert Związku Dużych Rodzin, prof. Andrzej Waśko z Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania oraz Bartosz Kaliński – burmistrz Wadowic. Podkreślano konieczność wspierania dużych rodzin poprzez konkretne rozwiązania. Debatowano nad najlepszymi i najskuteczniejszymi propozycjami.

Reklama

    - Potrzebne są zmiany w zakresie polityki podatkowej – stwierdziła minister Marlena Maląg i dodała: - Zależy nam na tym, aby docelowo – nie chcę podawać daty - przymierzyć się do wprowadzenia tzw. ilorazu rodzinnego, czyli proporcjonalnej ulgi w zależności od liczby dzieci. To rozwiązanie wydaje się najbardziej społecznie pozytywne, do tego, by rzeczywiście ulga na dzieci była adekwatna. To rozwiązanie jest już przeliczone; wiemy, ile kosztuje. Jego wdrożenie wymaga jednak przygotowania wielu mechanizmów. To kierunek, który chcielibyśmy przyjąć w przyszłości.

    W trakcie spotkania odczytano listy, które do uczestników zajazdu skierowali: patronująca wydarzeniu para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. „Liczna rodzina to wielki dar i radość, ale zarazem olbrzymie wyzwanie...”- napisała para prezydencka, która podziękowała uczestnikom zjazdu za rodzicielski trud. Z kolei premier Mateusz Morawiecki napisał, że aktywna polityka wobec każdej rodziny, to priorytet rządu, a rodziny wielodzietne nazwał wyjątkowym skarbem. Zaznaczył: „Proponowane rozwiązania i wdrażane programy są dowodem na to, jak ważne jest wsparcie rodzin na każdym etapie, od narodzin dziecka, poprzez ułatwienia w zapewnieniu opieki nad potomstwem, pomoc rodzicom w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym” I zapewnił, że jego gabinetowi zależy na tworzeniu dobrego klimatu dla rodzin.

    Wieczorem na wadowickim rynku koncertował Joszko Broda z rodziną i zespół Czeremszczyna.

    Z kolei w niedzielę uczestnicy zjazdu zebrali się w bazylice NMP w Wadowicach, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Wspólnie z nim Mszę św. sprawowali m.in. emerytowany proboszcz Jakub Gil i obecny proboszcz Jarosław Żmija oraz ks. Jan Nikiel - proboszcz parafii katedralnej we Lwowie. Kapłan przekazał uczestniczącym w zjeździe rodzinom ukraińskich uchodźców pozdrowienia od arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. W homilii Hierarcha podziękował rodzinom za ich świadectwo wiary i przywiązanie do Kościoła.

Reklama

    W trwającym 3 dni wydarzeniu jego uczestnicy zjazdu mogli wziąć udział m.in. w przygotowanych warsztatach oraz zwiedzić miejsca pamięci związane z rodzinnym miastem Jana Pawła II.

MFS


Współorganizatorem tegorocznego zjazdu było Miasto Wadowice. Partnerem merytorycznym wydarzenia - Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II i Fundacja TDJ.

MFS

2022-07-06 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej (nie)sprawiedliwości

2022-08-06 16:21

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

Katastrofa polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi do Medziugorie spowodowała falę komentarzy i pytań o Bożą niesprawiedliwość, gdy ludzie - przecież jadący, by się modlić - giną tragicznie lub odnoszą ciężkie obrażenia. Dla ludzi dalekich od wiary jest to argument na bezsensowność religii, a dla wierzących - trudne pytanie. Jak to zatem jest?

Po pierwsze, modlitwa, pielgrzymka, wszelkie pobożne praktyki to nie "zarabianie", jakaś wymiana z Bogiem za szczęście, bezpieczeństwo, zdrowie. Są one wyrazem wiary, praktyką wynikającą z tego, czym wiara w istocie jest, czyli z relacji z Bogiem. Nie można więc traktować tej sytuacji jako niesprawiedliwości Boga, który nie wziął pod uwagę zasług lub dobrych celów. To nie tak.

CZYTAJ DALEJ

Kościół, który milczy kompromituje się! - abp Ryś o liście św. Edyty Stein

2022-08-09 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W święto Edith Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, arcybiskup Grzegorz Ryś przypomniał długo niepublikowany list z 1935 roku, który przyszła karmelitanka bosa napisała do Ojca Świętego Piusa XI wskazując w nim, co może dziać się w Kościele i z Kościołem.

- Kościół, który milczy kompromituje się! Kościół będzie tak samo prześladowany, jak są prześladowani Żydzi. - mówił abp Ryś - cytując Edith Stein.

CZYTAJ DALEJ

Biskup nominat przeżywał rekolekcje w Rokitnie

2022-08-10 15:13

[ TEMATY ]

rekolekcje

Rokitno

biskup nominat

Ks. Adrian Put

Kamil Krasowski

Biskup nominat Adrian Put zakończył pięciodniowe rekolekcje w sanktuarium w Rokitnie

Biskup nominat Adrian Put zakończył pięciodniowe rekolekcje w sanktuarium w Rokitnie

Biskup nominat ks. kan. Adrian Put przygotowuje się do sobotnich święceń biskupich w zielonogórskiej konkatedrze.

Dziś w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie zakończył pięciodniowe rekolekcje:


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję